Piękna kuchnia

Kuchnia w domu

Każdy w swoim domu ma kuchnię. Jest to miejsce, w którym najczęściej spotyka się cała rodzina, często również znajomi czy nawet goście. Miejsce to bowiem przyciąga jak magnes i powoduje, że stajemy się szczęśliwi. W kuchni możemy spędzać praktycznie całe dnie, bo zawsze znajdzie się tam i coś do roboty i coś dobrego do zjedzenia. Kuchnia sama w sobie jako pomieszczenie jest w stanie pomieścić wiele serc ludzkich i dać odpowiedź na niejedno nurtujące pytanie, ponieważ to właśnie w niej bardzo często umysł nasz otwiera się na dotąd nieznane przez nas obszary naszego wewnętrznego „ja”.

Wspomnienie domu

Wielu, którzy opuścili swój rodzinny dom wraca do niego pamięcią. I zawsze, bez względu na poglądy, wyznanie, czy pokolenie – jakie by nie było, człowiek myślami wracając do rodzinnej przystani widzi właśnie kuchnię. Otwierając umysł na przeszłość, czuje zapach pieczonego chleba, czuje zapach rosołu gotowanego na małym ogniu, czuje ciepło, które bije od tego wspaniałego miejsca. Zapach świeżo mielonej kawy, którą mama przygotowywała dla siebie i ojca, cudowny aromat waniliowego ciasta pieczonego często na niedzielę. Każdy, kto wróci pamięcią do domu, idzie w stronę kuchni. Intuicyjnie, bezwarunkowo, nie wiadomo dlaczego, wszyscy swe myśli kierują właśnie tam.

Jak powinno wyglądać pomieszczenie kuchenne

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak powinna wyglądać kuchnia. Powinna być taka, jakiej pragniemy i na jaką nas stać. Oczywistym jest, że chcieć, znaczy móc. W dzisiejszych czasach, gdzie rynek zapełniony jest wszystkimi możliwymi dobrami w każdym przedziale cenowym, nie jest trudno dobrać sobie produkty odpowiednie dla naszej kieszeni w zgodzie z własnym gustem. Wystarczy wybrać się do sklepów, które w swojej ofercie posiadają bogaty wachlarz wyrobów typu farby, lakiery, okleiny, płytki i zakupić odpowiedni produkt dla swoich potrzeb. Nie jest tajemnicą, że większość prac malarskich można wykonać samemu, a i często położenie płytek nie stanowi problemu dla bardziej zaangażowanych i wytrwałych. Kto jednak nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie, może udać się po pomoc do fachowca, który w ramach swoich możliwości z chęcią przyjmie każde zlecenie.

Co na podłogi i ściany do kuchni?

Jako, że kuchnia jest centralnym miejscem domu i miejscem gdzie spotykają się wszyscy domownicy, często niestety zdarza się w niej nieporządek. I nie tyle chodzi nawet o porozrzucane przez dzieci przedmioty czy zabawki, jak o utrzymanie czystości ścian czy podłóg. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem okazuje się położenie płytek w kuchni. Szeroki wybór kolorów i wzorów daje każdemu niezliczone możliwości co do balansowania na krawędzi kiczu i elegancji. Wszystkie nowoczesne kuchnie zapraszając nas w swoje progi, od pierwszego momentu zachwycają pięknem i elegancją nawet najwybredniejszych. Czasy, w których panowała na podłodze wykładzina PCV, a ściany zdobił wzór wykonany wałkiem już dawno mamy za sobą. Dziś ściany pomalowane „olejnicą” mogą raczej wprawić w zakłopotanie, niż przynieść jakikolwiek wymierny efekt. Kuchnia w której na ścianach i podłodze królują płytki jest w dzisiejszych czasach postrzegana jako nowoczesna oraz bardzo funkcjonalna.

W kuchni najprzyjemniej

Choć kuchnia powinna służyć przede wszystkim do przyrządzania posiłków, oraz ich jedzenia w większości domów spełnia również funkcję pomieszczenia w którym wszyscy domownicy przesiadują najczęściej. Okazuje się bowiem, że do kuchni zaglądamy po kilkadziesiąt razy dziennie w porównaniu z innymi pomieszczeniami. Nawet w tych dużych metrażowo domach kuchnia stanowi podstawowe pomieszczenie, w którym najczęściej znajdziemy domowników. Gdzie bowiem szukać mamy, jak nie w kuchni? Choć dzieci najczęściej mają swoje pokoje lekcje odrabiają w kuchni, pies ma swoją miskę w kuchni, sąsiadka wpadnie na pogawędkę do kuchni, całe życie kręci się wokół kuchni. Warto zatem zadbać, aby nasza kuchnia była nie tylko funkcjonalna, ale też przyjemna i nowoczesna. Nowoczesne kuchnie to nie tylko atrakcyjny dla oka wygląd. To przede wszystkim wygoda i funkcjonalność, dzięki którym każda gospodyni domowa zyska pieniądze, a przede wszystkim czas. Kuchnia taka jest zaprojektowana w sposób, aby codzienne przebywanie w niej i przyrządzanie posiłków było po prostu przyjemnością. Samodomykające się zawiasy przy szafkach i szufladach, duża ich pojemność, łatwość w utrzymaniu czystości, a przede wszystkim solidne blaty często podświetlane taśmami LED sprawiają przyjemność nawet najbardziej wybrednym krytykom.

Trochę dodatków

Oczywiście nie przesadzając z ilością, można jak najbardziej wprowadzić do wnętrza kuchennego trochę drobiazgów, dzięki którym nasze pomieszczenie zyska jeszcze bardziej na atrakcyjności. Jeśli istnieje taka możliwość (metraż) i możemy sobie pozwolić finansowo, jak najbardziej powinniśmy zamówić sobie dodatkowy mały regał, lub stolik w stylu naszej nowoczesnej kuchni. Cel takiego mebla jeden-bibeloty. Postawmy sobie na owej szafce przedmioty, które zawsze będą cieszyć nasze oko. Jakieś rodzinne zdjęcie, fajna świeczka w kolorze ścian czy wazonik ze świeżo kupionymi kwiatami. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach, kiedy praktycznie w każdym domu znajduje się okap kuchenny, unoszące się opary czy tłuszcz podczas gotowania nie są już tak straszne jak kiedyś. Oczywiście trzeba mieć na uwadze ich osiadanie, jednak przy odpowiedniej dbałości o czystość, nie powinno stanowić to absolutnie żadnego problemu.

Dbajmy o siebie

Podsumowując – każda kuchnia mniej czy bardziej nowoczesna jest „sercem naszego domu” i to o nią powinniśmy zabiegać najbardziej. Tutaj bowiem wszystko co związane z nami i naszą rodziną się zaczyna i tutaj niestety czasem i się kończy. Dlatego dbajmy o siebie na wzajem, szanujmy się i swoje poglądy, a na pewno miejsce to będzie naszą przystanią i naszą radością. Przy okazji góry codziennych obowiązków, zabiegania, szybkich decyzji i całego wariactwa tego świata, cieszmy się zawsze możliwością wspólnego wypicia herbaty w tym jakże ciepłym i serdecznym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here