Sposoby na łatwe odświeżenie wyglądu mebli kuchennych

Nie ma mebli niezniszczalnych, wszystkie prędzej czy później będą się starzeć, tracąc swój pierwotny wygląd i właściwości. Okazuje się jednak, że solidnie wykonane meble wcale nie muszą trafiać na śmietnik, nawet jeśli z czasem zbrzydły lub wymagają niewielkich remontów. Odświeżenie mebli kuchennych wcale nie musi wiązać się z ich całkowitą wymianą, a dzięki temu można zaoszczędzić spore środki. Warto więc poznać skuteczne metody na to, jak odnowić meble kuchenne i cieszyć się całkiem nowym wyglądem wnętrza.

Dlaczego meble kuchenne wymagają odświeżenia?
Jak wiadomo, meble kuchenne są stale narażone na specyficzne warunki użytkowania. Nie odbija się to najlepiej na ich wyglądzie oraz strukturze. W kuchni w trakcie gotowania pojawia się zwiększona wilgotność powietrza, blaty, fronty czy boki mebli mają styczność z podwyższoną temperaturą, a do tego meble są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Po kilku latach funkcjonowania w takich warunkach mogą się na nich pojawić odbarwienia, rysy czy nawet odejście wierzchniej warstwy. Oczywiście wiele zależy od tego, z jakiego materiału meble zostały wykonane, bowiem nie wszystkie da się „reanimować” przywracając im drugie życie. Na szczęście jest wiele metod na to, by solidne meble odnowić i odświeżyć. Można to zrobić nie tylko w momencie, w którym meble straciły atrakcyjny wygląd. Trendy bowiem co pewien czas się zmieniają, dlatego po kilku latach użytkowania meble mogą okazać się całkiem niemodne. Zmiana ich barwy czy struktury może sprawić, że zaczną prezentować się całkiem inaczej i zostaną dopasowane do nowego wystroju kuchni.

Odnawianie mebli kuchennych – malowanie
Nie każdy wie, jak odnowić meble kuchenne, jednak są proste sposoby na to, by przywrócić im atrakcyjny wygląd. Jedną z metod na odnowienie mebli jest ich malowanie. Najpierw należy dokładnie sprawdzić korpusy szafek, fronty czy cokoły – wszystkie uszkodzenia należy naprawić, można także pokusić się o wymianę starych zawiasów czy uchwytów. Takie niewielkie, wręcz kosmetyczne poprawki mogą znacznie poprawić wygląd mebli. Przed malowaniem meble należy dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń oraz z resztek starego lakieru. Do ponownego malowania w szczególności nadają się meble drewniane, w których ubytki łatwo można uzupełnić specjalną szpachlą do drewna. Aby uzyskać efekt postarzenia, w tym celu można wykorzystać farbę kredową. Inną opcją są kolorowe bejce, które bardzo ładnie pokrywają drewno i nie tworzą na nim widocznej, grubej warstwy. Jeśli meble były wcześniej uzupełniane szpachlą, zostanie ona przykryta i nie będzie wcale widoczna. Meble wykonane z płyt MDF można malować wodorozcieńczalną farbą akrylową. Największym problemem są meble z okleiny, szczególnie jeśli mają ubytki – wtedy okleinę należy usunąć i dopiero zastosować malowanie. Folię należy przyprasować żelazkiem, a następnie usunąć przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego. Jest z tym nieco roboty, jednak ta metoda daje szansę na uzyskanie nowego wyglądu mebli bez wydawania fortuny.

Odnawianie mebli kuchennych – ich oklejanie
Meble kuchenne można odnowić bez konieczności ich pracochłonnego malowania i martwienia się o powstawanie zacieków. Ciekawą opcją jest także wykorzystanie specjalnej folii samoprzylepnej. Jest ona dostępna w wariancie połysku oraz matowym, dzięki czemu można uzyskać naprawdę zróżnicowany efekt wizualny. Folia nadaje się do mebli o gładkich frontach, w których nie ma zagłębień i nierówności. Folię nanosi się na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię mebli – jej stosowanie jest bardzo proste, wystarczy oklejać nią meble, usuwając ze spodniej warstwy zabezpieczenie. Wykorzystywanie folii do oklejania mebli wiąże się z koniecznością zastosowania sporej dawki cierpliwości oraz sumienności, bowiem nawet niewielki pęcherzyk powietrza może zniszczyć efekt końcowy. Na szczęście pęcherzyki można przekłuć i docisnąć folię -takie zabiegi umiejętnie wykonane mogą nawet nie rzucać się w oczy. Folia lepiej przylega do mebli, kiedy na koniec lekko podgrzejemy ją powietrzem z suszarki. W ten sposób można w łatwy i szybki sposób odświeżyć wygląd mebli – folia samoprzylepna daje podobny efekt jak meble lakierowane. Nadaje się więc do zastosowania w nowoczesnych kuchniach, a mnogość barw folii to dodatkowy plus dla każdego użytkownika mebli.

Wymiana frontów lub blatów
Dla osób o zasobniejszym budżecie metodą na odświeżenie wyglądu mebli może być wymiana frontów lub blatów. Jeśli szafki kuchenne są w dobrym stanie to kupno całkiem nowych frontów może całkowicie odmienić wygląd kuchni. Są to bowiem elementy mebli, które rzucają się w oczy już przy pierwszym spojrzeniu. Podobnie rzecz się ma w przypadku blatów kuchennych. Z czasem blaty zużywają się, pojawiają się na nich rysy czy odbarwienia,- po kilku latach użytkowania, wymiana blatu może mieć całkiem korzystne efekty, szczególnie jeśli kuchnia ma być na nowo urządzona w nieco innym stylu. Przy okazji wymiany frontów, można zainwestować w nowocześniejsze systemy zamykania szafek. Obecnie bowiem coraz częściej stosuje się ciche domykanie, dzięki czemu nie trzaskamy szufladami lub drzwiczkami, gwarantując przy tym nie tylko komfort użytkowania, ale również dłuższą żywotność mebli.

Którą metodę odnawiania mebli kuchennych warto wybrać?
Ostateczna decyzja odnośnie wyboru konkretnej metody odnowienia mebli powinna należeć do samych użytkowników kuchni. Wpływ na to ma stan zachowania mebli oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Na tej podstawie warto wybrać najbardziej dogodną formę odświeżenia ich wyglądu. Warto brać pod uwagę również własne umiejętności – nie każdy bowiem poradzi sobie z malowaniem lub oklejaniem mebli folią. Czasem takie zadanie lepiej zlecić specjaliście. Wybór odpowiedniej metody odnowienia mebli gwarantuje ich komfortowe użytkowanie, uzupełnienie ewentualnych ubytków i zmianę wyglądu na kolejne lata. Jest to znacznie tańsza metoda niż zakup całkiem nowych mebli, szczególnie że wprowadzone zmiany są odwracalne i w późniejszym czasie możemy zmienić czy poprawić wygląd mebli kuchennych kolejny raz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here