płytki łazienkowe

Nie ma wątpliwości, że to właśnie w łazience panują wyjątkowe warunki, biorąc pod uwagę całą mieszkalną przestrzeń. Co więcej, najczęściej jest to najmniejsze pomieszczenie w nieruchomości, a jednak wymaga się od niego co najmniej kilku ważnych zastosowań. Łazienka ma być praktyczna i funkcjonalna, do tego reprezentacyjna, estetyczna, wręcz sterylna i oczywiście zaaranżowana zgodnie z aktualnymi trendami mody w zakresie projektowania wnętrz. Idealnie, jeśli jest także pomieszczeniem, w którym domownicy mogą odbywać codzienny relaks, niczym w SPA. Podstawą jej wyposażenie jest nie tylko armatura łazienkowa, ale również płytki. Jak wybrać te najlepsze? Podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Funkcje praktyczne płytek łazienkowych

Nie ma wątpliwości, że płytki łazienkowe mają przede wszystkim chronić ściany. Uwagę zwraca się na wysokie temperatury, ale też działanie wilgoci i wody. Co więcej, odpowiednio dobrane płytki do łazienki mają pozwolić utrzymać ją w czystości. Te najlepszej jakości będą antypoślizgowe, do tego odporne na ciężar, pękanie, rysowanie czy ścieranie. Trzeba nadmienić, że płytki są też doskonałym przewodnikiem cieplnym, dlatego doskonale nadają się, jeśli w łazience planowane jest ogrzewanie podłogowe.

Jeszcze do niedawna płytki łazienkowe były standardowym materiałem na podłogę, ale również na ściany łazienek i montowano je aż do sufitu. Dzisiaj odchodzi się nieco od takiego zastosowania. Płytki ułożone ponad głowę sprawdzą się w kabinie prysznicowej oraz w strefie przy wannie, wszędzie tam, gdzie ściany są narażone na ingerencję wody. Nie ma jednak konieczności przyklejania ich wszędzie, ponieważ w łazienkach można dzisiaj stosować również specjalne farby.

Płytki łazienkowe jako dekor

Przeciętna polska łazienka jest skąpana w bieli. Inwestorzy stawiają raczej na klasyczne rozwiązania, które są uniwersalne, ponadczasowe i zawsze modne. Okazuje się jednak, że odpowiedni wybór płytek łazienkowych może stworzyć wyjątkowy klimat całej przestrzeni. Świetnie sprawdzają się płytki z niewielką mozaiką jako dekor czy te z mieniącymi się drobinkami kwarcu. Dzisiaj bez problemu udaje się dobrać płytki łazienkowe do danego stylu wyposażenia wnętrza. Płytki imitujące drewno sprawdzą się doskonale w łazience w stylu skandynawskim, a te przypominające beton będą strzałem w dziesiątkę w łazienkach loftowych. W nowoczesnych łazienkach doskonale komponować się będą duże kafle imitujące naturalny kamień, na przykład marmur, a w aranżacjach glamour pięknie zdobią ściany płytki lustrzane czy z metaliczną powłoką.

Te najbardziej dekoracyjne płytki łazienkowe warto stosować tylko jako wyróżniający element ściany. Ozdobne płytki lepiej sprawdzą się w zestawieniu z jasnymi kolorami, które dodatkowo będą optycznie powiększać niewielką przecież przestrzeń. Warto dodać, że coraz częściej zamiast płytek w łazienkach stosuje się naturalne, dobrze zaimpregnowane drewno, beton, naturalny kamień czy też cegłę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here