Jak często powinno się przeprowadzać czyszczenie kotłów

Czyszczenie kotłów przemysłowych jest czynnością, którą wykonuje się w stosunkowo nielicznych miejscach, a i tam nie robi się tego codziennie. Bieżące odpady, takie jak popiół usuwa się co kilka dni. Jednak w każdym kotle z czasem gromadzi się osad, kamień czy sadza – w zależności od paliwa, jakie używane jest w kotle, osady te mogą narastać wolniej lub szybciej. Wyjaśniamy, jak często powinno się czyścić kotły i komu można taką usługę zlecić.

Dlaczego czyszczenie kotłów jest ważne?

Każda instalacja wymaga utrzymywania w czystości – właściwa konserwacja sprawia, że unikamy problemów z eksploatacją, a wydajność pozostaje na stałym poziomie. Nie inaczej jest z kotłami – kamień lub sadza zalegające na ściankach, szczególnie w rurach, poważnie zaburzają przepływ ciepła, a więc i wydajność całej instalacji. Szczególnie niebezpieczne może być zapchanie rur odprowadzających spaliny. Dbanie o czystość kotła jest więc ważne, niezależnie od tego, czy mowa o stosunkowo niewielkim kotle grzewczym, czy o przemysłowym.

Kto powinien wykonywać czyszczenie kotłów?

Czyszczenie kotłów jest czynnością, którą najlepiej jest zlecić serwisantowi lub wykwalifikowanej firmie. Ważne jest, by nie tylko rozluźnić strukturę osadu, ale także dokładnie pozbyć się resztek – szczególnie z trudno dostępnych miejsc. Aby nie uszkodzić instalacji, trzeba wiedzieć, jakich użyć środków i jak pozbyć się resztek zanieczyszczeń – samodzielne czyszczenie kotłów może wręcz prowadzić do uszkodzenia kosztownej instalacji.

Dobrze poszukać firmy, która posługuje się nieszkodliwym dla instalacji sprzętem, takim jak myjka wysokociśnieniowa czy podciśnieniowe usuwanie nieczystości. Jedną z takich firm znajdziecie tu: https://makowskimis.eu/. Czyszczenie kotłów powinno się wykonywać regularnie, a częstotliwość, z jaką powinno się je przeprowadzać zależy przede wszystkim od rodzaju paliwa i intensywności użytkowania. Najlepiej sprawdzić w instrukcji, jakie są zalecenia i wskazówki eksploatacyjne producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here