Jak efektywnie stosować nawozy dolistne

Nawożenie dolistne to wbrew pozorom bardzo trudna sztuka. Nie każda aplikacja preparatu przyniesie oczekiwany efekt. Dlatego jeszcze zanim zaczniesz rozważać wybór konkretnego nawozu, najpierw przeczytaj, na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą zwiększyć efektywność nawożenia dolistnego.

Jak warunki pogodowe wpływają na nawożenie dolistne?

Temperatura i wilgotność to ważne czynniki, które mają bezpośredni wpływ na skuteczność oprysku. Aby uzyskać optymalny stopień uwalniania i pobrania składników z nawozu, musi panować odpowiednia wilgotność otoczenia. Najwyższy poziom wilgotności (90%) można stwierdzić w godzinach nocnych (pomiędzy 3 a 4). Optymalna wilgotność do przeprowadzenia zabiegu wynosi 60-80%. Warunkowo dopuszcza się jeszcze możliwość oprysku przy wilgotności 40%. Najlepszą porą na nawożenie dolistne są godziny wieczorne (ok. 21). Podczas panujących upałów oprysk lepiej przełożyć na wczesne godziny poranne. Musisz pamiętać, że efektywność oprysku wzrośnie, jeśli będzie on wykonany na zdrowe i suche rośliny.

Stosowanie oprysku w temperaturze powyżej 20 stopni jest mało efektywne. Przy wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności kropla zdąży odparować, zanim składniki dotrą do liścia. Najlepiej wykonywać zabieg w temperaturze 15-16 stopni.

Jak dobierać stężenie roztworu nawozu?

Każdy oprysk jest dla rośliny stresem. W celu zredukowania tego stresu niezbędne jest właściwe określenie stężenia nawozu. Jeżeli zabieg jest przeprowadzany bezpośrednio po deszczu, to powinieneś zmniejszyć stężenie roztworu. To zapobiegnie poparzeniu roślin.

W trakcie nawożenia w pełni wiosny, przy temperaturze powyżej 15 stopni, należy stosować nawozy w formie chelatów. Metale są z nich pobierane szybciej niż z soli oraz innych związków. Wysoką efektywność dokarmiania możesz uzyskać, stosując tylko kilka składników odżywczych. Dolistnie należy stosować niewielkie dawki, które roślina będzie w stanie pobrać jednorazowo.

Jakie warunki powinien spełniać nawóz dolistny?

Bardzo ważnym składnikiem roztworu nawozu jest woda. Jej parametry mają bezpośredni wpływ na efektywność całego zabiegu. Jakość wody może się różnic, chociażby pod względem pH czy zawartości składników. Jeżeli odczyn wody jest zbyt wysoki, to w takiej sytuacji możesz użyć preparatu, który obniży pH i zmiękczy wodę.

Ważna jest także temperatura cieczy w trakcie oprysku. Nie powinna być ona niższa niż 12 stopni. Woda użyta do przygotowania roztworu nie może mieć temperatury poniżej 10-11 stopni. W innym wypadku przygotowanie roztworu i prawidłowe rozpuszczenie składników może być utrudnione. Jeśli musisz przechowywać wodę do oprysku, to umieść ją w zbiorniku pomalowanym na czarno. Dzięki temu woda szybciej nagrzeje się w trakcie słonecznych dni.

Samego roztworu do oprysku nie należy przechowywać. Powinieneś go sporządzić bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu. Jeśli zajdzie taka potrzeba możesz dodać substancje powierzchniowo czynne, które zwiększą przyleganie kropel roztworu do liści.

Wiesz już jak efektywnie stosować nawozy dolistne. Na odpowiedź czeka jeszcze pytanie, jaki nawóz dolistny na zboża wybrać? O tym przeczytasz na stronie adob.com.pl. Firma Adob działa na rynku od blisko 30 lat, zajmując się produkcją innowacyjnych nawozów dla wszystkich rodzajów upraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here