Jak odnowić meble?

Odnawianie mebli, kojarzy nam się z meblami wykonanymi z drewna. Poza nimi nie ma praktycznie żadnych innych, które nadają się do sensownego odnawiania. Są one naprawdę częstym elementem wystroju, domów i mieszkań w Polsce. Z biegiem lat, nawet najlepiej wykonane meble, z solidnych materiałów ulegają zniszczeniom. Nie znaczy to jednak, że musimy od razu kupować nowe. Jak przywrócić drewnianym meblom dawny blask? Podpowiada przedstawiciel http://artederadi.com/.

Drewno jest bardzo szlachetnym, lecz także wymagającym materiałem. Surowe, nie ma odporności na promienie słoneczne, zabrudzenia czy wilgoć. Musimy je odpowiednio zabezpieczyć, aby służyło nam przez długi czas. Popularnym środkiem do tego celu są lakiery. Zniszczone meble, za ich pomocą także mogą zostać odnowione. Pytanie tylko, jaki lakier wybrać

Lakiery

Są używane do szeregu wyrobów drewnianych, takich jak meble, okna, podłogi czy boazerie. Chronią drewno jak pancerze poprzez tworzenie na nim twardej powłoki. Dzięki nim możemy uzyskać powierzchnię matową, półmatową, z połyskiem, a nawet taką, która przypomina drewno niczym niezabezpieczone.

W większości przypadków nanosimy na drewno dwie bądź trzy warstwy lakieru. Pierwsza z nich to lakier podkładowy, który zapewnia znacznie lepszą przyczepność do podłoża, zabezpiecza także przed zmianą barwy.

Lakierobejca

W celu upieczenia dwóch pieczeni na jednym ogniu, czyli odnowieniu drewna oraz nadaniu mu ciekawego koloru warto wybrać bejcę. Uodparnia ona meble na warunki atmosferyczne, a także zapobiega powstawaniu siwizny drewna. Służą one do wykańczania schodów, drzwi, a także ram okiennych.

Oleje i woski

Wykończenie drewna, czyli ostatni etap przy renowacji jest bardzo ważny. Oleje sprawiają, że drewno będzie się delikatnie błyszczeć oraz pogłębi swoją barwę. Zabezpieczają przed wnikaniem wody, nie tworzą jednak żadnej powłoki. Woski, inaczej niż oleje tworzą dość cienką powłokę. W związku z tym jednak znacznie bardziej uodparniają meble na wilgoć oraz zabrudzenia.

Wskazówki

W przypadku wykorzystywanie bejcy powinniśmy pamiętać, że z każdym użytym razem, mebel będzie ciemniejszy. Warto stosować się do zaleceń producenta, gdyż gdy tego nie zrobimy, możemy uzyskać odmienny efekt od oczekiwanego. Przed rozpoczęciem impregnowania czy lakierowania, musimy wyszlifować oraz odpylić powierzchnię mebla. W niektórych przypadkach producenci zalecają naniesienie preparatu gruntującego.

Renowacja starych mebli to naprawdę czasochłonny proces. Wymaga on wiele pracy oraz zaangażowania, jednak efekty mogą być szokujące. W końcu wszystkie te meble mają swoją duszę, w przeciwieństwie do tych zakupionych w sklepach. Sam proces restaurowania też może być bardzo przyjemny, a efekt z pewności zadziwi każdego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here