Odwrócona osmoza

Większość osób nie pije surowej wody z kranu, obawiając się jej słabej jakości. Chętniej wybierana jest przegotowana, ta z butelek czy też poddana procesowi filtracji. Sposób działania osmotycznych filtrów do wody bazuje na jednym z naturalnych procesów zachodzących w naturze, czyli osmozie. Stosuje się ją do budowy filtra, a uzyskana w ten sposób woda jest nieskazitelnie czysta i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń.

Co to jest odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza, czyli inaczej hiperfiltracja jest to znana i często wykorzystywana metoda filtrowania wody. Proces ten zachodzi też naturalnie we wszystkich żywych organizmach. Za jej pomocą można oczyścić wodę z soli, minerałów i wszystkich zanieczyszczeń. Zaletą tej techniki jest to, że nie używa się podczas niej środków chemicznych, a sami filtrowanie przeprowadzane jest przy zastosowaniu membrany. Osmoza polega na przechodzeniu przez półprzepuszczalną błonę cząsteczek wody z roztworu o niższym stężeniu do tego posiadającego wyższe stężenie cząsteczek. Zjawisko to znalazło zastosowanie w produkcji filtrów do wody, w których to cały proces jest odwrócony (odwrócona osmoza), dzięki czemu dokonuje się właściwej filtracji. Pod wpływem ciśnienia sieci wodociągowej przez półprzepuszczalną błonę przedostają się tylko cząsteczki czystej wody. Występuje wtedy przepływ z roztworu o większym stężeniu (woda zanieczyszczona) do roztworu o niższym stężeniu (woda czysta). Filtry korzystające ze zjawiska odwróconej osmozy są coraz popularniejsze i chętnie wybierane przez konsumentów. Systemy osmozy są określane jako bardzo dokładne i precyzyjne, a więc dzięki nim można uzyskać idealnie czystą i krystaliczną wodę.

Filtr odwróconej osmozy w domu

Filtr odwróconej osmozy przeważnie instalowany jest w szafce pod zlewem kuchennym. Najważniejszym jego elementem jest półprzepuszczalna błona osmotyczna, która pełni rolę precyzyjnego sita. Korzysta ona z naturalnego procesu odwróconej osmozy, a więc przenikania roztworów o większym stężeniu, do lokalizacji gdzie występuje roztwór o mniejszym stężeniu. A więc roztwór przenika z jednej strony membrany do drugiej. Filtr odwróconej osmozy działa niezwykle dokładnie i usuwa z wody wszelkie obecne w niej zanieczyszczenia. Jego skuteczność wynosi nawet ponad 90 procent. System do działania w domach jednorodzinnych ma wydajność do ok 30l/dobę, aczkolwiek dostępne są też sprzęty nawet o wydajności ok 500l/dobę. Sprzęt ten składa się z paru elementów, ich ilość i kolejność montowania zależy od danego modelu i producenta. Najważniejszą częścią filtra odwróconej osmozy jest półprzepuszczalna membrana. To właśnie dzięki niej, wszystkie zanieczyszczenia obecne w wodzie zostają zatrzymane. Filtr jest w stanie wychwycić między innymi: benzen, metale ciężkie, azotany, bakterie i wirusy czy pierwiastki promieniotwórcze. Membrany muszą być elementami wytrzymałymi na zmienną temperaturę, mechaniczne uszkodzenia, czy substancje chemiczne. Przed membraną musi zostać zamontowany filtr mechaniczny, który znacznie wydłuży jej żywotność i będzie wstępnie klarował wodę i filtr z węglem aktywnym, który pozbędzie się rozpuszczonych związków organicznych i chloru. Niekiedy w takich urządzeniach montowany jest też filtr końcowy węglowy. Do takich sprzętów dołączony jest też zazwyczaj zbiornik na uzdatnioną wodę i dodatkowa wylewka do instalacji w blacie.

Co ważne, filtr pozbywa się wszelkich cząstek z wody, a więc też tych korzystnych dla zdrowia człowieka. Dlatego tak ważne jest zmineralizowanie wody po jej oczyszczeniu. Krystalicznie czysta woda oczywiście nie zaszkodzi organizmowi, aczkolwiek nie dostarczy do niego takich związków jak magnez czy wapń. Takie sprzęty posiadają często na wyposażeniu mineralizatory, dzięki którym woda wzbogacona jest o cenne dla zdrowia składniki odżywcze. Filtrowana woda niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko jest rozwiązaniem wygodnym, ale też działa pozytywnie na zdrowie domowników. Odwrócona osmoza zastosowana w filtrach ma takie zalety jak:

  • komfort użytkowania,
  • szeroki wybór systemów dostępnych na rynku,
  • promowanie ekologicznego stylu życia, gdyż systemy filtracji znacznie ograniczają zużycie plastiku,
  • swobodny dostęp do czystej, wolnej od zanieczyszczeń i zdrowej wody.

Aby system filtracji spełnił swoje zadanie, należy pamiętać o pewnej kwestii. Temperatura filtrowanej wody nie powinna być wyższa od 30 stopni C, gdyż za ciepła woda może naruszyć błonę osmotyczną i zmniejszyć skuteczność jej oczyszczania. Filtry odwróconej osmozy jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza do domu z małymi dziećmi i alergikami. Filtry te pochłaniają alergeny i drażniące substancje, a uzyskana woda jest delikatna także dla wrażliwej skóry dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here