Remont łazienki - jak go zaplanować?

Remont – niezależnie od tego, o jakim pomieszczeniu mówimy, to zawsze jest duży stres – zarówno dla osoby, która mieszka w danym domu, jak również dla ekipy remontowej, która taki remont przeprowadza. Możemy jednak uniknąć zbędnego stresu związanego z przeprowadzeniem remontu, jeśli tylko będziemy wiedzieli, w jaki sposób prawidłowo go przeprowadzić. Remont łazienki to zdecydowanie jeden z najbardziej problematycznych rodzajów remontów (zaraz po remoncie kuchni), jaki tylko istnieje. W dużej mierze związane to jest z potrzebą regularnego korzystania z łazienki. Czy jednak jesteśmy w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić remont łazienki w taki sposób, abyśmy nie tylko nie tracili nerwów, ale też aby koszta takiego remontu nie przerosły naszych możliwości? Oczywiście, przy odpowiednim zaplanowaniu działań remontowych, jest to możliwe. W naszym poniższym artykule, znajdziecie odpowiedź na to, w jaki sposób przeprowadzić remont łazienki, aby przebiegał on sprawnie i bez większych problemów.

Przede wszystkim – zaplanuj czas, w którym chcesz przeprowadzić remont

Niezależnie od tego, czy mowa jest o remoncie łazienki, czy też o remoncie jakiegokolwiek innego pomieszczenia, zawsze musimy na samym początku ustalić, w jakim terminie będziemy chcieli taki remont przeprowadzić. jest to kluczowe, przede wszystkim z tego względu, że najpewniej będziemy do tego celu potrzebowali pomocy fachowej ekipy remontowej. Tutaj jednak pojawia się pierwszy problem: dobra i sprawdzona ekipa remontowa, bardzo rzadko ma sporo wolnych terminów. Im szybciej zatem zaczniemy planować termin wykonania remontu łazienki, tym większa szansa na to, że uda nam się go odpowiednio dopasować, jeśli chodzi o wolne terminy wybranej przez nas ekipy remontowej. To jednak zaledwie początek drogi.

Po drugie – wybierz rzetelnych fachowców

To, co jest ważne, jeśli chodzi o przeprowadzanie szeroko pojmowanego remontu łazienki, to wybranie rzetelnych fachowców, którzy wykonają należycie powierzone im zadania. Tutaj, mamy całkiem spore pole możliwości, jeśli chodzi o sprawdzenie, czy rzeczywiście wybrana przez nas ekipa remontowa uchodzi za rzetelną i solidną. Możemy przede wszystkim popytać naszych znajomych, którzy w ostatnim czasie przeprowadzali remont, czy nie znają kogoś, kto jest sprawdzony i kto wykona powierzony mu zakres prac w sposób należyty. Innym rozwiązaniem jest szukanie opinii na temat wybranej przez nas firmy w Sieci. Tutaj należy być jednak dość ostrożnym, ponieważ nie wszystkie opinie, które pojawiają się w Sieci na temat konkretnej firmy, są rzetelne i sprawdzone. Warto jest zatem czytać opinie o firmach oferujących usługi remontowe, niemniej jednak nie musimy zawierzać wszystkiemu, co przeczytaliśmy.
Innym sposobem na sprawdzenie, czy wybrana przez nas firma remontowa jest rzetelna i odpowiedzialna, jak również sposobem na sprawdzenie jej umiejętności, jest zapytanie o portfolio. Z pewnością każda firma, która ma się czym pochwalić, posiada stosowne portfolio, jeśli chodzi o realizacje projektowe. Z pewnością będzie ono chociażby w minimalnym stopniu miarodajne, jeśli chodzi o zdefiniowanie umiejętności, które posiada konkretna ekipa remontowa.

Określenie zakresu prac

Kolejną kwestią, o którą koniecznie należy zadbać, jeśli chcemy sprawnie przeprowadzić remont w łazience, jest skrupulatne zaplanowanie prac, które mają zostać wykonane. W tym celu, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu spisanie tego, co chcemy w naszej łazience zrobić. Warto jest dokładnie tę kwestię przemyśleć – nie tylko ze względu na możliwość poniesionych przez nasz kosztów, ale tez i ze względu na to, ile czasu będzie od nas wymagało przeprowadzenie i poprawne ich zrealizowanie.

Projekt łazienki – nie zapomnij o tym!

W przypadku przeprowadzania remontu łazienki, nie możemy też zapomnieć o wykonaniu projektu, który dokładnie będzie obrazował to, jak ma wyglądać łazienka po remoncie. Prawdą jest jednak to, że taki rodzaj działań, potrzebny jest li i jedynie w przypadku, kiedy planujemy generalny remont łazienki. Inaczej, nie ma to najmniejszego sensu. Zmiana kafelków czy podłogi, wymiana oświetlenia – to prace, które owszem, wymagają profesjonalnego podejścia, aczkolwiek nie zmieniają one układu elementów wyposażenia łazienki. Jeśli jednak planujemy generalny remont łazienki, warto jest zadbać o to, szczególnie jeśli mówimy o małej łazience, aby po jego przeprowadzeniu, nadal była ona w pełni funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu.

Wybór kolorów, które będą dominowały w naszej łazience

Zależnie od tego, jak dużą łazienkę posiadamy, warto jest zastanowić się, jaką kolorystykę chcielibyśmy w niej zachować. Tak, jak już zostało wcześniej wspomniane, w przypadku bardzo małych łazienek w blokach, najlepszym rozwiązaniem wydają się być jasne kolory – zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i podłogę. Jeśli jednak nasza łazienka jest duża, możemy śmiało zdecydować się na to, aby połączyć ze sobą zarówno ciemne elementy kolorystyczna, jak i jasne. Kontrasty, szczególnie w dużych łazienkach, są bardzo ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym.

Reasumując – przeprowadzenie remontu w łazience, wcale nie jest takim prostym zadaniem. Musimy zadbać o wiele elementów, które wpłyną nie tylko na to, czy remont taki zostanie przeprowadzony sprawnie i szybko, ale też i o to, czy rzeczywiście sprawi on, że po jego wykonaniu, nasza łazienka nadal będzie pomieszczeniem w pełni funkcjonalnym. Niestety, nie zawsze przestrzeń w łazience pozwala na przeprowadzenie ciekawych eksperymentów kolorystycznych. Z reguły bowiem, łazienki są dość niewielkie, najczęściej są też połączone z ubikacją. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z poszczególnych rozwiązań. Ważne jest to, aby wiedzieć, jaki finalnie efekt chcielibyśmy uzyskać. Tylko w takim przypadku, będziemy w stanie przeprowadzić remont w naszej łazience sprawnie, szybko, jak również nie przekraczać zbytnio kosztów. Spisanie konkretnych działań, realne oszacowanie kosztów zakupu materiałów jak również i samego remontu, to absolutna podstawa.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŁazienka szara
Następny artykułRemonty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here