Tulipany – posadzone jesienią, cieszą oczy wiosną

Tulipany należą do najpopularniejszych roślin cebulowych. Aby cieszyły na wiosnę swoimi pięknymi, różnorodnymi kolorami, cebulki tych kwiatów trzeba zasadzić jesienią. Konieczne jest przestrzeganie kilku zasad, aby umieszczone w ziemi rośliny dobrze się przyjęły i były odporne na choroby i szkodniki.

Popularne odmiany

Tulipany to rośliny z rodziny liliowatych. Występują w około 120 dzikich odmianach i około 15 tysiącach odmianach uprawnych. Do najpopularniejszych odmian zalicza się tulipan:

  • Tulipan botaniczny – wyróżniamy wśród nich: tulipany Kaufmana, kwitnące najwcześniej, o dużych kwiatach, czystych barwach, z trójkątną plamą na zewnętrznych płatkach, niewielkie do 30cm, Fostera – duże, purpurowe kwiaty,
  • Tulipany Griege – o zewnętrznych płatkach spiczasto zakończonych, wewnętrzne zaokrąglonych i wygiętych;
  • Tulipan Darwina – należą do najwyższych, cechują je duże, jednobarwne kwiaty o jajowatych, błyszczących płatkach, zazwyczaj są czerwone;
  • Tulipan liliokształtny – osiąga 40-50cm wysokości, charakteryzują go duże, kielichowate, smukłe kwiaty o ostro zakończonych, wygiętych płatkach;
  • Tulipan pełny – wczesne odmiany, z dużą ilością płatków;
  • Tulipan lodowy – podwójnie ubarwione kwiaty, dorastają do 40-50 cm, dolne płatki o barwie podobnej do barwy pędów;
  • Tulipan gigantyczny – dorasta do wysokości 70cm;
  • Tulipan strzępiasty – osiąga 50-65cm, a kwiaty mają drobno postrzępione brzegi płatków.

Ciekawostką są także specyficzne nazwy niektórych odmian, honorujące jakąś postać. Występują więc tulipany o nazwie: „Czerwony Kapturek”, ” Abba”, „Maria Kaczyńska’ czy „Generał Maczek”.

Szukając konkretnych odmian tulipanów lub poszukując tulipanowych inspiracji warto odwiedzić sklep internetowy firmy BENEX, który oferuje szeroki wybór cebulek tulipanów w popularnych oraz unikatowych odmianach. Tulipany od BENEX to przede wszystkim dorodne i zdrowe cebule gwarantujące wzrost oraz zgodność odmiany.

Jak wybrać zdrowe cebulki?

Przy zakupie cebulek tulipanów należy wybierać okazy o większych rozmiarach, jędrne, zdrowe i nieuszkodzone. Należy unikać zakupu miękkich, przebarwionych czy zwiędniętych cebul, ponieważ mogły one zostać uszkodzone przez szkodniki i być zaatakowane chorobami jak pleśń czy zgnilizna. Cebule tulipanów nie powinny mieć także wyrośniętych liści ani widocznych korzonków.

Metody sadzenia cebulek tulipanów

Cebule tulipanów najlepiej zasadzić bezpośrednio po zakupie. Zbyt długie ich magazynowanie skutkuje bowiem przesuszeniem. Tulipany najbardziej lubią stanowiska słoneczne, w żyznej, wilgotnej i w miarę luźnej glebie próchniczej, o odczynie obojętnym. Warto także przed zasadzeniem nawieść glebę nawozem mineralnym i lekko ją wzruszyć. Najlepszym momentem na sadzenie cebulek jest przedział od połowy września do końca października. Posadzone zbyt późno nie będą miały możliwości, aby dobrze się ukorzenić, a to opóźni kwitnienie.

Polecaną metodą sadzenia jest stosowaniem plastikowych koszyczków z ażurowym dnem i ściankami. Konstrukcja ta pozwala odpływać nadmiarowi wody i chroni cebulki przed gryzoniami. Nie bez znaczenia jest także ułatwione usuwanie cebul z ziemi latem. Tulipany sadzi się na głębokość ok. 2-3 wysokości cebul (10-15cm). Sadzenie odbywa się w grupach po kilka, kilkanaście sztuk, z zachowaniem odległości 10-15 cm między nimi. Na zimę należy zabezpieczyć je np. słomą, torfem, gałązkami iglastymi czy korą. Ma to na celu ochronę przed mrozem, wysychaniem i wzrastaniem chwastów.

Pielęgnacja tulipanów wiosną

Wczesną wiosną, po zakończeniu przymrozków, należy usunąć okrywającą glebę warstwę ściółki. Jest to istotne, aby wzrastające tulipany nie natrafiły na przeszkodę i mogły swobodnie rozwijać się w górę. Tulipany nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych na wiosnę. Najważniejszą kwestią jest regularne podlewanie od momentu wyrośnięcia kilkucentymetrowych zielonych części ponad glebę. Nawadnianie należy kontynuować do ok. 5 tygodni po przekwitnieniu. Wtenczas woda niezbędna jest do regeneracji części znajdujących się pod ziemią i wykształcenia cebul przybyszowych. Jeżeli nawieziono glebę w okresie jesiennym, nie ma konieczności powtarzania zabiegu na wiosnę. Ponowne nawożenie wykonuje się na kolejną jesień nawozem do roślin kwitnących.

Po przekwitnięciu kwiatów należy uciąć pędy tuż nad ziemią, aby pobudzić roślinę do produkcji pędów przybyszowych. Niektóre źródła zalecają wykopywanie cebul, jednak możliwe jest zaniechanie tego działania przez trzy kolejne sezony. Wykopanie daje jednak możliwość oczyszczenia cebul i zabezpieczenia środkiem antygrzybicznym. Jeżeli zdecydowano się na wyjęcie cebulek z ziemi, należy je przechowywać w chłodnym miejscu.

Tulipany jako rośliny nie posiadające szczególnych wymagań stanowiskowych i uprawnych są polecane dla każdego. Niewielki wysiłek włożony w ich zasadzenie i pielęgnację owocuje na wiosnę pięknym i cieszącym oko widokiem a mnogość kolorów, kształtu płatków oraz nazw daje nieograniczone możliwości formowania fantazyjnych kompozycji w ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here