Asy przestrzeni - szafy wnękowe w aranżacji wnętrz

Urządzenie domu lub mieszkania w sposób praktyczny i estetyczny to ogromne wyzwanie. Jednym z trudniejszych zadań związanych z aranżacją wnętrza, jest wybór odpowiednich, czyli dopasowanych do potrzeb mieszkańców i wymagań przestrzeni, mebli.

Szczególny problem stanowią szafy. Tych ergonomicznych i pojemnych, a jednocześnie nie dominujących w pomieszczeniu, jest na rynku stosunkowo niewiele. Dlatego właśnie, największą popularnością wśród elementów wyposażenia wnętrz służących do przechowywania cieszą się szafy wnękowe. W tym tekście przyjrzymy im się bliżej.

Wnęki małe i duże

Wnęki, czyli innymi słowy – wgłębienia w ścianach, można dostrzec w praktycznie każdym domu i mieszkaniu. Niegdyś uważano je za kłopotliwy w aranżacji detal architektoniczny. Dziś, w dobie popularności wyposażania wnętrz meblami wykonywanymi na indywidualne zamówienie i pod wymiar, wnęki uważa się za te fragmenty przestrzeni, które zwiększają potencjał aranżacyjny wnętrza.

Wnęki pozwalają na kreatywne podejście do kwestii projektowych – w końcu można je wykorzystać na tysiące sposobów. Często spotykanym rozwiązaniem jest podkreślenie ich walorów dekoracyjnych poprzez wykończenie strukturą, wzorem lub kolorem i dodanie ozdobnych dodatków. Jeszcze częściej, wnęki stają się umownymi granicami stref funkcjonalnych w modnych ostatnimi czasy otwartych przestrzeniach.

Najczęściej jednak wnęki (tak te duże, jak i małe) odbierane są jako niezwykle praktyczne miejsca do przechowywania, w których można zastosować rozmaite szafy wnękowe. Tego typu szafy pozwalają dyskretnie je ukryć, wyrównując proporcje pomieszczeń, a do tego – w idealny sposób je wykorzystać. Choć szaf wnękowych w większości przypadków nie można przenosić z miejsca na miejsce, warto w nie inwestować.

Szafa, która nie jest szafą

Za szafę wnękową uważa się każde dyskretne rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie wnęki do przechowywania różnych rzeczy. Kwestia dyskrecji (a może estetyki) jest w tym wypadku kluczowa, gdyż o zamontowanym we wnęce regale, którego zawartość jest widoczna, nie można powiedzieć, że jest on szafą wnękową.

Jest nią za to każdy system przechowywania, które został wpasowany we wnękę, a jednocześnie osłonięty np. drzwiami meblowymi czy tkaniną. Gotowa szafka, która idealnie pasuje wymiarami do istniejącej wnęki (w taki sposób, że widoczny jest tylko jej front), również może zostać nazwana szafą wnękową.

Pod pojęciem szafy wnękowe kryje się więc tak naprawdę nie tylko wiele mebli i artykułów wyposażenia wnętrz, ale również tysiące rozwiązań pozwalających na ukrycie wnęki przy jednoczesnym praktycznym jej wykorzystaniu. Sprawdźmy, jakiego typu szafy wnękowe pojawiają się w polskich mieszkaniach i domach i co warto przemyśleć, dokonując ich zakupu.

Namiastka garderoby – szafy wnękowe do przechowywania ubrań

Szafa zamontowana w większej wnęce lub pseudo wnęce (np. na całej ścianie tuż za drzwiami wejściowymi do pokoju), może z powodzeniem zastąpić garderobę z prawdziwego zdarzenia. Mebel o szerokości ok. 180cm i klasycznej głębokości (60-80cm) bez większego problemu mieści ubrania dwóch dorosłych osób. We wnękę o szerokości około metra można zaś wpasować optymalną szafę dla singla czy dziecka.

Kalejdoskop oferowanych przez producentów rozwiązań przeznaczonych do wnętrz tego typu szaf umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Półki, relingi, kosze i szuflady to tylko podstawa – w szafie wnękowej można także zamontować specjalne wieszaki na spodnie, składane uchwyty na rzeczy wizytowe, uchwyty na żelazko czy rurę odkurzacza, półki na buty, organizery do szuflad i wiele, wiele innych. Dobrze zaprojektowana przy ich pomocy szafa w niewielkiej wnęce może sprawdzać się nawet lepiej niż gotowy mebel wolnostojący o dużo większych wymiarach.

Przyzwoitą garderobę można urządzić sobie stosunkowo tanim kosztem. Po zamontowaniu we wnęce odpowiedniego wyposażenia, wystarczy bowiem „zamknąć” ją powieszoną na karniszu grubą zasłoną lub prostymi drzwiami meblowymi na klasycznych zawiasach. Oczywiście, częściej spotyka się szafy wnękowe z drzwiami z systemem cichego domyku lub skrzydłami przesuwnymi. Jest to z pewnością rozwiązanie bardziej eleganckie i praktyczne, ale też i droższe. Zamykając szafę wnękową drzwiami warto pomyśleć o zastosowaniu tych lustrzanych – szczególnie w sypialni czy przedpokoju, gdzie będzie to niezwykle praktyczne.

Szafy wnękowe w kuchniach – pojemne spiżarnie

Szafy wnękowe często montowane są też w kuchniach. Okazuje się bowiem, że zastosowanie szafy wnękowej w kuchni umożliwia rezygnację z wielu klasycznych mebli kuchennych (np. szafek wiszących). Co więcej, jest to genialne rozwiązanie dla osób, które marzą o spiżarni, a nie posiadają osobnego pomieszczenia, które można na nią przeznaczyć. Szafa wnękowa może stać się jej namiastką lub równorzędnym zamiennikiem.

Montując szafę wnękową w kuchni należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Przede wszystkim, warto postawić na wytrzymałe elementy jej wyposażenia wewnętrznego – zapasy żywności są bowiem dużo cięższe od ubrań i „przydasi” gromadzonych w klasycznych szafach. Dodatkowo, powinno się zastanowić nad odpowiednim sposobem zamknięcia takiej szafy. Wiele osób decyduje się na schowanie jej za drzwiami wykonanymi z tej samej płyty meblowej, co pozostałe meble – co jest rozwiązaniem bardzo estetycznym.

Należy jednak wykluczyć zamykanie takiej szafy tkaniną (będzie wymagała bardzo częstego prania). W kuchni nie sprawdzą się także drzwiczki z surowego drewna, gdyż po pierwsze, szybko ulegnie ono zabrudzeniu, a po drugie, może wchłaniać wilgoć. Dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie drzwi harmonijkowych lub zwijanych ze stali bądź aluminium.

Szafy wnękowe ukrywają wnęki, maksymalnie je wykorzystując, wyrównują proporcje pomieszczeń i sprawdzają się lepiej od mebli wolnostojących – a to tylko niektóre z ich zalet. Szafy we wnękach są idealne do tworzenia dyskretnych garderób czy mikro spiżarni i sprawdzają się w praktycznie wszystkich pomieszczeń, również biurowych czy gospodarczych. To prawdziwe asy przestrzeni, w które warto inwestować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here