Czy warto kupić używane mieszkanie?

Kupno nieruchomości to decyzja na lata, którą musimy podjąć z rozwagą. W związku ze stale rosnącymi cenami mieszkań, coraz więcej osób decyduje się na zakup używanego lokalu. Ceny tego typu nieruchomości mogą być nawet dwa razy niższe od ich nowych odpowiedników. Jednak niektóre mieszkania wymagają generalnego remontu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym?

Przed zakupem warto zastanowić się nad najlepszą lokalizacją dla nas. Jeśli mamy lub planujemy mieć psa, to warto wybrać miejsce blisko parku. To samo tyczy się dzieci, tylko wtedy patrzymy czy w pobliżu naszego przyszłego miejsca zamieszkania jest przedszkole, szkoła i plac zabaw.

Gdy etap wybrania lokalizacji mamy za sobą, przechodzimy do działania. Najlepiej przeglądać kilka różnych stron internetowych z ogłoszeniami, porównać ceny, oglądnąć zdjęcia. Po znalezieniu kilku mieszkań, które nam się podobają, możemy umówić się na oglądanie wnętrz.

Kupując używane mieszkanie musimy przygotować się na jeden z kilku scenariuszy. Pierwszy jest taki, że znajdziemy mieszkanie, które po umeblowaniu nadaje się do zamieszkania. Druga opcja to fajne mieszkanie w bardzo dobrej cenie, ale wymagające remontu. W pierwszym przypadku możemy udać się na oglądanie wraz z rodziną. Natomiast jeśli mieszkanie wymaga remontu, warto zabrać ze sobą osobę, która świadczy usługi remontowe. Może być to przydatne przy oszacowaniu ceny i czasu ewentualnych napraw w mieszkaniu. Taka osoba może też znaleźć usterki, których my nie dostrzeżemy. Dzięki temu możemy wynegocjować niższą cenę za mieszkanie.

Podczas rozmowy ze sprzedającym warto spytać o okolice i sąsiadów. Lepiej wiedzieć czy osiedle jest spokojne, czy jest wielu młodych imprezowiczów, przez których nie będziemy mogli odpoczywać po męczącej pracy. Jednak czasem sprzedający może nie być z nami szczery. Dlatego po spotkaniu z nim możemy zapukać do kilku mieszkań, lub zaczepić przypadkowych spacerowiczów, żeby dopytać się o okolice.

Dodatkowo przy zakupie mieszkania warto zwrócić uwagę na dojazd. Jeśli nie mamy samochodu, to musimy sprawdzić czy mamy dobre połączenia komunikacji miejskiej, np. z domu do pracy. Mieszkanie bez miejsca parkingowego jest tańsze, jednak musimy liczyć się z tym, że na publicznych parkingach czasem może brakować miejsc.

Koszt remontu mieszkania waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego w jakim stanie jest mieszkanie. Jeśli wystarczy pomalować ściany i dokupić meble, to spokojnie kilka tysięcy wystarczy. Natomiast w przypadku, gdy musimy wymieniać podłogi, stawiać ścianki działowe, wymieniać okna i meble, to koszt remontu zamknie się w kilkudziesięciu tysiącach złotych. Jednak te kwoty nie powinny nas zrażać, ponieważ i tak zaoszczędziliśmy dużo na kupnie nieruchomości

Na koniec dodam, że szukając mieszkania nie powinniśmy się poddawać w poszukiwaniach. Musimy zaglądać codziennie na portale ogłoszeniowe, a wtedy na pewno znajdziemy odpowiednie mieszkanie w idealnym miejscu i za odpowiednią cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here