dzbanek do herbaty

Obecnie coraz częściej ludzie zaparzają herbatę dla jednej osoby, korzystając przy tym z filiżanki. Wiele osób decyduje się jednak na to, aby powrócić do dawnego zwyczaju i do zaparza herbatę w czajniczku nawet wówczas, kiedy przygotowuje napój tylko dla siebie. Obecnie mamy dzbanek do herbaty szklany, ceramiczny i żeliwny, który z nich wybrać?

Szklany dzbanek do herbaty

Szklane dzbanki na herbatę, na rynku są dopiero kilkadziesiąt lat, także jest to artykuł dość młody. Obecnie, bez problemu kupimy proste, ale jednocześnie nowoczesne dzbanki z zaparzaczkami, czy też pięknie zdobione, które mają podgrzewacze mające za zadanie przedłużyć wysoką temperaturę herbaty. Takie właśnie dzbanki będą doskonale się prezentować, jeżeli do zaparzanej kawy dodamy na przykład owoce, czy też płatki kawy, które sprawią, że herbata będzie miała wyjątkowy smak. Jeżeli wybieramy szklany dzbanek do herbaty, to koniecznie musimy zwrócić uwagę na pokrywkę, gdyż to właśnie ona pozwala na dłużej zachować temperaturę. Jeżeli dany czajnik nie będzie miał pokrywki, to istnieje prawdopodobieństwo, że jest on przeznaczony tylko do zimnych napojów.

Ceramiczny dzbanek na herbatę

Najszlachetniejszym, ale jednocześnie najdroższym rodzajem ceramiki, jest porcelana. Podaje się, że pierwsze porcelanowe naczynia wytwarzane były już w VII wieku w Chinach. W Europie ich popularność rozkwitła później, a to za sprawą niemieckiego alchemika Johanna Friedricha Böttgera, który to w 1709r., po raz pierwszy uzyskał białą porcelanę. Wtedy była ona przez ludzi nazywana białym złotem i była naprawdę bardzo cenna. Dzięki ceramice, możemy stworzyć przytulny, domowy nastrój. Warto również wspomnieć, że ceramika doskonale utrzymuje wysoką temperaturę w naczyniu, dzięki czemu przez długi czas możemy raczyć się niemalże gorąca herbatą. Obecnie ceramiczne dzbanki możemy znaleźć w wielu wzorach, kolorach oraz rozmiarach.

Żeliwny dzbanek na herbatę

Już od wielu lat, żeliwo jest wykorzystywane w kuchni do przygotowywania różnych potraw. Kiedyś było ono stawiane na palenisku, dzięki czemu można były ugotować wodę. Teraz, możemy kupić żeliwne dzbanki do herbaty, które najczęściej pokrywa się delikatną powłoką, która nie nadaje się do kontaktu z ogniem. Takie właśnie dzbanki są przeznaczone jedynie do zaparzania herbaty. Żeliwne dzbanki bardzo często są najdroższe ze wszystkich, ale bez wątpienia warto się na nie zdecydować, ponieważ najdłużej trzymają ciepło i też najtrudniej jest je stłuc, czy też zniszczyć. Doskonale sprawdzą się zwłaszcza do zaparzania czarnych lub zielonych herbat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here