Stół to ważny mebel, który dobrze, jeśli w takiej czy innej formie obecny jest w każdym, najmniejszym nawet mieszkaniu. To dokoła niego koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie, dlatego jest meblem niezbędnym.
Funkcjonalny stół do kuchni i jadalni
W domach jednorodzinnych oraz większych mieszkaniach, jeżeli w kuchni znajduje się stół, służy on przede wszystkim do spożywania posiłków. Jednak wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest cenna i na wagę złota, stół kuchenny wykorzystywany jest do wielu celów – dzieci odrabiają przy nim lekcje, tworzą plastyczne arcydzieła, dorośli pracują zarobkowo stawiając na nim laptopa i kawę, a w maleńkich kuchniach stół służy także jako dodatkowy blat roboczy.
Wielozadaniowość tego ułatwiającego życie sprzętu sprawia, że powinien on być przede wszystkim trwały, wytrzymały oraz łatwy do utrzymania w czystości. Stoły przeznaczone do kuchni i jadalni wykonuje się z przeróżnych materiałów – od tradycyjnego drewna począwszy, przez tworzywa i szkło, na stali nierdzewnej skończywszy. Często surowce te łączy się z sobą (np. industrialne stoły z drewna recyklingowanego ze stalowymi blatami) dla uzyskania awangardowego wyglądu mebla. Niezmiennie jednak od wielu lat największym powodzeniem cieszą się meble z litego drewna, które są solidne, ponadczasowe oraz praktycznie niezniszczalne. Ostatnio dużą popularnością cieszą się drewniane meble olejowane. Są rzeczywiście piękne, jednak o ich urodę należy odpowiednio zadbać. Żeby zachowały na długie lata świeżość i cieszyły oko naturalnym pięknem, niezbędna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Przy czyszczeniu drewnianych powierzchni, zawsze trzeba pamiętać, żeby nie narażać ich na kontakt z dużą ilością wody i nie stosować czyścików, które rysują powierzchnię i ścierają warstwy ochronne. Idealne do pielęgnacji stołów olejowanych (tak samo zresztą jak do czyszczenia stołów szklanych czy okleinowanych) nadaje się ściereczka z mikrofibry – miękka i absorbująca wodę. Codzienna pielęgnacja polega na przetarciu ściereczką nasączoną odrobiną wody (ewentualnie z delikatnym detergentem). Od czasu do czasu warto użyć środka przeznaczonego do pielęgnacji powierzchni olejowanych, a kiedy warstwa zabezpieczająca zaczyna się ścierać – należy stół zaimpregnować olejowoskiem. Woski mają nad lakierami tę przewagę, że pozwalając drewnu „oddychać”, redukują pęcznienie i kurczenie się a to z kolei powoduje, że powłoka ochronna nie pęka, nie rozwarstwia się i nie łuszczy.
Jeśli stół to i krzesła
Stół bez krzeseł jest (prawie) bezużyteczny. Ale jak dobrać krzesła do stołu? Jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu obowiązywała zasada, że meble muszą stanowić komplet. Dlatego kupowało się stół z krzesłami w komplecie.
Dzisiejsza estetyka wnętrz jest bardziej liberalna i dopuszcza zestawianie ze sobą stołu i krzeseł „nie do kompletu”. Jest to bardzo pożyteczny trend, ponieważ na ogół krzesła zużywają się dużo szybciej niż stoły i trzeba je częściej wymieniać. Jeśli zatem dobierając nowe krzesła do starego stołu mamy pewność, że wnętrze nadal będzie stanowiło integralną całość, dobry i ładny jeszcze stół, z powodzeniem możemy pozostawić, nie zaprzątając sobie myśli zdekompletowaniem całości. Istotny jest taki dobór nowych krzeseł, żeby nawiązywały one do stylu i estetyki mebla. Na przykład, jeśli mamy stół dębowy, poszukajmy krzeseł, których nogi wykonane będą również z drewna dębowego a obicia tapicerowane czy skórzane. Jeżeli z kolei stół oklejony jest białą politurą – krzesła mogą być zielone, niebieskie czy fioletowe – byle by choć jeden detal nawiązywał bielą do koloru stołu. Najważniejsze, żeby zawsze uzyskać efekt spójnej całości, która będzie dawać wizualnie pozytywne wrażenie.
W przypadku takich mebli jak krzesła (podobnie zresztą jak w przypadku sof i kanap) należy wziąć przy ich doborze pod uwagę jeszcze jedną rzecz – funkcjonalność. Ta kwestia staje się szczególnie ważna, kiedy mamy małe dzieci. Każdy potrafi przytoczyć przynajmniej jedną prawdziwą opowieści o kreatywnych maluchach wycinających wzorki w obrusie cioci czy malujących jasną kanapę babci krwistoczerwoną szminką mamusi. Lepiej więc, wybierając krzesła do jadalni, kierować się względami praktycznymi oraz rodzicielskim instynktem.
Do wytwornych i eleganckich krzeseł uda się powrócić za kilka lat, a teraz warto rozejrzeć się za czymś nieskomplikowanym i łatwym w utrzymaniu. Dość bezpieczne, a przy tym równie stylowe są krzesła skórzane, które są drogie i nie na każdą kieszeń. Jednak pewnych substancji (lakier do paznokci, korektor) nie da się z nich usunąć bez szkody dla pokrycia, dlatego optymalnym wyborem będą uniwersalne krzesła drewniane i designerskie plastikowe (np. w wersji z przydymionej plexi). I jedne, i drugie są ze wszech miar „dziecioodporne” – łatwo z nich usunąć nie tylko resztki czekolady i ketchupu, ale również kredki, pisaki, plastelinę czy farby.
Mniejszy brat stołu – kawowy stolik
Tradycyjny stolik kawowy, czy inaczej ława albo mały stolik (przy czym określenie „mały” jest tu umowne – raczej powinno się nazywać go niskim, bo rozmiary blatu czasami dorównują sporym stołom) stawiany jest najczęściej w salonie przy sofie i służy do spożywania niewielkich przekąsek lub napitków albo odkładania przedmiotów takich jak książka, gazeta czy pilot do telewizora albo pad konsoli. Oczywiście, tak samo, jak w przypadku kuchennego, jadalnianego czy salonowego stołu warto, żeby był solidny i trwały oraz nawiązywał stylistycznie do pozostałych mebli znajdujących się w pomieszczeniu i współgrał z nimi wielkością. Jeśli w naszym salonie królują duże i solidne meble dębowe z litego drewna, niech stolik kawowy również będzie większy i konkretny. A jeżeli pokój wyposażony jest w delikatne, gięte białe meble w romantycznym stylu – niech i stolik będzie biały, eteryczny i niezbyt duży.
Niezależnie od stylu, który preferujemy, wielkości mieszkania oraz zasobności portfela, przy urządzaniu własnego lokum zadbajmy o wygodny i funkcjonalny stół oraz kawowy stolik. To właśnie wspólne spożywanie posiłków i lepienie z plasteliny na stole czy gry planszowe przy salonowej ławie sprawiają, że czas spędzony z rodziną jest tak fantastyczny.