Interesujący styl wnętrzarski

Nasz własny dom, wiele mówi o tym jacy jesteśmy. To w jakim stylu jest urządzony, jakie meble i dodatki się w nim znajdują, pokazuje nasz charakter, upodobania, gust, który u każdego jest nieco inny. Każdy kto wejdzie do naszego domu, ma szansę nas poznać nieco bliżej, oglądając to w jaki sposób urządziliśmy nasze otoczenie. Dlatego bardzo często znane osoby, chronią obcym wstępu do ich domów, bo nie chcą stracić swojej prywatności.
Dom można urządzić na wiele różnych sposobów. Jest mnóstwo stylów dekoratorskich, które nieustannie ewoluują i się zmieniają, zachowują jednak swoją stałą charakterystykę. Dlatego zanim weźmiemy się za dekorowanie i urządzanie swojego domu, warto zainspirować się najbardziej popularnymi stylami w dekorowaniu wnętrz, które można znaleźć w Internecie, na blogach poświęconych tematowi dekorowania wnętrz.
Do najpopularniejszych stylów, z pewnością można zaliczyć styl skandynawski, który mocno się wyróżnia na tle innych styli. To łatwy w charakterystyce styl, każdy więc może wykorzystać go podczas urządzania swojego domu.
Charakterystyka stylu skandynawskiego
Nurt skandynawski jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z krajów skandynawskich i jest zainspirowany tamtejszą kulturą, sposobem życia
Skandynawów i oczywiście ich domami. To co przede wszystkim charakteryzuje ten styl, to kolor biały. Domy urządzone w stylu skandynawskim, mają zwykle białe ściany zewnętrzne i wewnętrzne, białe podłogi i białe meble a także wiele dodatków w jasnych kolorach. Takie wnętrza są proste i monotematyczne, charakteryzuje je minimalizm. Można też stwierdzić, że takie wnętrza są bardzo funkcjonalne i praktyczne, każda rzecz ma tu swoje określone miejsce i jest dużo wolnej przestrzeni, która dobrze wygląda. Ważną kwestią jest także naturalne oświetlenie, dlatego Skandynawie nie zawieszają w oknach żadnych firan ani żaluzji, bo chcą by jak najwięcej światła naturalnego przez nie wpadało. Niczym nie osłonięte okna, są bardzo charakterystyczne dla tego stylu wnętrz i coraz więcej naszych rodaków też się na taki krok decyduje. W domach skandynawskich, wykorzystuje się wiele naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, wiklina czy cegła. Wszystko to ma całkowicie naturalną postać, drzewo nie jest niczym pomalowane, tak jak kamień czy cegła, którą często stosuje się jako element dekoracyjny ścian.
Meble w domach skandynawskich
W domach urządzonych w stylu skandynawskim, pojawia się niewiele mebli, bo prostota gra tu pierwszą rolę. Jednak meble, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania w domu, są typowym przykładem tego wyjątkowego stylu dekoratorskiego. Przede wszystkim meble w stylu skandynawskim są w kolorze białym. Często też dopuszcza się ich różne odmiany kolorystyczne, na przykład beż, jasne szarości, ‚brudny’ biały czy też naturalny kolor drewna czy ziemi. Meble skandynawskie bardzo często są meblami z odzysku, są to meble którym daje się nowe życie poprzez ich odrestaurowanie. To popularne meble wintage, które pochodzą z dawnych lat, a które właśnie wracają do łask. Styl skandynawski jest trochę stylem eklektycznym, bo łączy w sobie kilka różnych stylów poprzez pomieszanie materiałów, pozornie do siebie nie pasujących. Bardzo dużą rolę odgrywają tu także meble i dodatki handmade, czyli własnoręcznie wykonane. Mogą to być stoliki z palet, pufy ze skrzyń, półki z różnych wielkości desek, kamienne schodki czy urocze proste kominki z cegły itp. Dla Skandynawów bardzo ważna jest prostota ale i wygoda, ich wnętrza są spokojne, wyważone ale i przytulne na swój własny sposób. Kanapy są proste i nie mają żadnych błyszczących dodatków. Służą do tego, co czego zostały stworzone i nic ponadto. Rzadko kiedy w takich pomieszczeniach urządzonym na styl skandynawski, pojawiają się duże fotele, barki na alkohol czy podświetlane komody. Nie ma tu błyskotek, bogatych zdobień ani ornamentów.
Mimo tego, że wnętrza w stylu skandynawskim są bardzo proste i mało skomplikowane, to właściciele takich domów lubią je dekorować różnymi bibelotami i ozdobami. Jednak wszystkie takie dodatki mają określoną formę, dlatego często w takich domach pojawiają się ręcznie tkane pledy o bardzo grubym splocie, które są charakterystyczne dla krajów skandynawskich, bawełniane poduszki w jednym, jasnym kolorze, maty na podłogach ręcznie wykonane. Każdy dodatek do wnętrza ma tu określoną wartość, chociaż styl skandynawski charakteryzuje się także oszczędnością. W takich wnętrzach na próżno szukać przepychu, ekstrawagancji czy awangardy. Są to spokojne i ciche wnętrza, w których można swobodnie odpocząć po całym dniu.
W stylu skandynawskim można urządzić cały dom, nie tylko salon czy sypialnię. Równie dobrze będzie się prezentować łazienka w stylu skandynawskim, przedpokój czy jadalnia, gdzie prostota będzie wysuwać się na pierwsze miejsce. Jedynym miejscem gdzie unika się stosowania tego stylu, to pokój dziecięcy, chociaż jest wielu rodziców, którzy na taki wystrój w pokojach swoich dzieci właśnie stawiają. Jednak dla dzieci takie monotematyczne wnętrze może być nieco nudne, a poza tym nie praktyczne, bo jak wiadomo dzieci robią dużo bałaganu wokół siebie i ciężko było by utrzymać białe ściany czy białe meble w takim pomieszczeniu, gdzie dobra zabawa jest na pierwszym miejscu.
Aby zaopatrzyć się w meble skandynawskie, wystarczy odwiedzić jeden z popularnych sklepów meblowych. Jest ich bardzo dużo w każdym mieście i wszędzie takie meble można zakupić. Jednak są też specjalne sklepy, gdzie można kupić tylko meble w tym stylu. Jedna z marek jest niezwykle popularna i od lat oferuje swoim klientom szeroki wybór mebli jasnych, prostych i łatwych w montażu, jeśli jest taka potrzeba. Co więcej meble kupowane w tych sklepach, są stosunkowo tanie, tym bardziej warto się im bliżej przyjrzeć i zainteresować się ich ofertą. Również dużo mebli skandynawskich, można kupić w sklepach internetowych, gdzie wybór jest ogromny. Można tam zamówić meble na każdy wymiar i w każdej formie, z bezpośrednią dostawą do domu, co dla klientów jest bardzo wygodne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here