Jak wybrać najlepsze obrzeża ogrodowe?

0
701

Współczesny ogród może być miejscem wyjątkowym, wystarczy tylko poprawnie zadbać o jego wygląd. Rośliny powinny znajdować się na różnych obszarach. Oddzielone od siebie mogą tworzyć ładnie wyglądający, przyciągający wzrok każdego układ kompozycyjny. W oddzielaniu ich od trawnika czy chodnika dobrze sprawdzą się obrzeża ogrodowe. W każdym ogrodzie niezbędne okażą się alejki do spacerowania. Ich obecność zabezpieczy inne rośliny przed zniszczeniem. Wybór tych elementów ogrodowych zależy od tego, jaki efekt chce ogrodnik osiągnąć, czy oddzielenie poszczególnych obszarów ma być bardzo widoczne, czy subtelne. Rozgraniczenie między rabatami może być niezwykle precyzyjne. Jest to zasługa zarówno wielkości tych elementów, ich wysokości i materiałów użytych w produkcji. Ich różnorodność to zaleta, bo dzięki niej można bezproblemowo dopasowywać poszczególne produkty do ogrodu, do tego, co się tam znajduje.

Jakie może być zastosowanie obrzeży ogrodowych?

W ogrodzie występuje wiele różnych powierzchni – rzadko zdarza się tak, że właściciel takiego zielonego obszaru decyduje się tylko na trawę. Rabaty to delikatne tereny zielone, które wymagają ochrony, a z obrzeżami ogrodowymi nie trzeba martwić się o nie. Przydadzą się także do oddzielenia trawnika od chodnika. Stosuje się je zwłaszcza wtedy, gdy trawnik nie ma służyć do spacerowania. Obrzeża ogrodowe wydzielają także przestrzeń dla różnych dekoracyjnych powierzchni między innymi z korą, piaskiem czy kamykami. Dzięki nim można zachować minimalistyczny charakter ogrodu lub uczynić go niezwykle barwnym i bogatym. Niektóre fragmenty terenów ogrodowych można wyeksponować, a niektóre ukryć.

Z czego produkuje się takie elementy ogrodowe?

Do produkcji obrzeży ogrodowych bierze się pod uwagę różne materiały. Jest to między innymi drewno, plastik, granit, beton czy metal. Są to tworzywa cechujące się dużą trwałością, dlatego pasują do terenów ogrodowych oraz miejsc, które każdego dnia narażone są na działanie czynników atmosferycznych. Większość początkujących ogrodników zastanawia się, jakie obrzeża ogrodowe przydadzą się na jego terenie, czy postawić na materiał naturalny taki jak drewno, czy raczej na sztuczny, ale cechujący się znacznie większą przydatnością taki jak metal czy plastik. Wybór zależy od tego, jaki charakter ma mieć ogród – czy ma być romantyczny, rustykalny czy nowoczesny. Do ogrodów o nowoczesnym wyglądzie będą pasowały bardziej obrzeża wykonane z materiałów sztucznych, na przykład z solidnego plastiku czy surowego metalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here