Kwiaty cebulowe potrafią odmienić każdy ogród. Mnogość kształtów, kolorów oraz różny czas kwitnienia sprawiają, że przy odrobinie dobrej woli i doborze odpowiednich gatunków przydomowa przestrzeń może kwitnąć przez cały sezon. Zastanawiasz się, które rośliny najlepiej sprawdzą się na działce lub w ogrodzie? Skorzystaj z naszych propozycji.
Lilie – niekwestionowane królowe ogrodu
Lilie należą do grona najbardziej eleganckich i okazałych kwiatów cebulowych, które ozdabiają wiele polskich ogrodów. Są nie tylko piękne, ale także wydzielają cudowny zapach, który roztacza się po całym ogrodzie. Sadzenie cebulek lilii odbywa się na przełomie września i października, a najlepsze jest dla nich stanowisko dobrze nasłonecznione lub lekko zacienione. Jeżeli chodzi o podłoże, zaleca się, aby było dobrze wydrenowane i żyzne; gleby gliniaste i ciężkie trzeba koniecznie wzbogacić w próchnicę, a do ziemi piaszczystej dodać trochę masy organicznej. Pamiętaj przy tym, że poszczególne odmiany mogą mieć nieco inne wymogi glebowe, np. lilie japońskie najlepiej wzrastają na glebie o odczynie kwaśnym, natomiast lilia biała preferuje odczyn obojętny w kierunku zasadowego.
Mieczyki – prawdziwa ozdoba ogrodu wiejskiego
Mieczyki to kolejna ciekawa propozycja do ogrodu lub na działkę – prawdziwy symbol ogrodu rustykalnego, który zakwita w różnych odcieniach – od bieli po głęboką czerwień – stanowiąc wspaniałą ozdobę rabat i bukietów. Bulwy mieczyków sadzi się wiosną, już po ustąpieniu przymrozków, wybierając dla nich stanowisko słoneczne. Najlepiej rosną w glebie żyznej, przepuszczalnej i dobrze nawodnionej, ale nie podmokłej. Jeżeli chcesz zapewnić im zdrowy wzrost, rozważ zasilenie gleby nawozami bogatymi w potas i fosfor. Po ok. 5 tygodniach po przekwitnięciu można je wykopać, ponieważ nie zimują w gruncie w naszym klimacie.
Tulipany – piękny i klasyczny wybór do ogrodu
To jedne z najchętniej uprawianych kwiatów cebulowych, które wiosną wprowadzają do ogrodu feerię barw, a ich różnorodne kształty i kolory sprawiają, że pasują do niemal wszystkich ogrodów – począwszy od nowoczesnych, przez wiejskie. Cebulki sadzi się jesienią, od września do listopada, na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko ocienionych. Kwiaty bardzo dobrze rozwijają się w glebie lekkiej, przepuszczalnej i zasobnej w składniki odżywcze, przy czym ważne jest, aby unikać miejsc podmokłych, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia cebul. Po kwitnieniu usuwa się przekwitłe kwiaty, ale pozostawia liście, aby umożliwić cebulom regenerację.
Czosnek ozdobny – oryginalna dekoracja ogrodowa
Czosnek ozdobny to bardzo dekoracyjna roślina cebulowa, która zachwyca kulistymi kwiatostanami w odcieniach fioletu, różu i bieli. To bardzo częsty wybór ogrodników, którym zależy na stworzeniu ogrodu wiejskiego lub klasycznego. Podobnie jak w przypadku tulipanów cebulki sadzi się jesienią, od września do października, wybierając miejsca wyeksponowane na słońce i ciepłe. Czosnek ozdobny najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej i zasobnej w próchnicę. Jako że jest odporny na mróz i nie wymaga wykopywania na zimę. Jako ciekawostkę warto dodać, że po przekwitnięciu można pozostawić kwiatostany na rabacie, ponieważ nawet po uschnięciu wyglądają bardzo ciekawie i zdobią rabatę.