Meble z palet. Pomysł oryginalny i prosty zarazem

Meble zrobione z palet to niewątpliwie pomysł, który przyjął się w naszych domach i jak odmienna część mowy stosowany jest na wiele przypadków. Bardzo szybko zyskały grono zwolenników. Można nawet powiedzieć, że ludzie zbzikowali na ich punkcie. Szczególnie młode pokolenie entuzjastycznie podchodzi do aranżacji z wykorzystaniem różnego autoramentu palet transportowych. Ludzie potrafili docenić, którzy nie tylko atrakcyjną cenę, ale także polot oraz możliwość skalowalność projektów. Z łatwością dają się dopasować do każdego pomieszczenia. Sekret tkwi w powtarzalności elementów i różnorodności modułów. Oprócz tego wszystkiego mają jeszcze jedna niezaprzeczalną zaletę. Tak jak dzieci budują z klocków różne konstrukcje, tak każdy, komu tylko przyjdzie na to ochota, może sam zbudować coś niezwykłego do swojego salonu, sypialni lub w domku letniskowym na wsi. Zgodnie z oczekiwaniami innych domowników i wprost z głowy inicjatora pomysłu.

Jak zrobić meble z palet drewnianych? Poniżej vademecum wszystkich chcących sprawdzić się jako architekci wnętrz i potrzebujący pomocy w poprowadzeniu i podsumowaniu wniosków. To nic trudnego wystarczy trochę zaangażowania i czasu, a wszystko uda się zapiać na przysłowiowy ostatni guzik.

1. Na początek kilka słów o najważniejszym
Paleta — podstawa założeń projektowych. Jej sukces w logistyce jest wynikiem skalowalności. Dostosowana jest w sposób elastyczny do prawie każdego modelu urządzenia, które służy do transportu i załadunku palety z pełnym ładunkiem. Paleta wyznacza podstawę ładunku i ogranicza jego zabudowę przy paczkach o niestandardowych wymiarach.

2. Jak przygotować surowiec?
Oto zestaw materiałów potrzebnych do sfinalizowania sprawy:
− palety − należy wybierać takie, które mają niezniszczone deski w poszyciu
− papier ścierny − kilka rodzajów o różnej gradacji ziarna
− wkręty − powinny być różnej długości
− gwoździe − coraz zadziej używane, jednak czasem mogą się przydać. Większość palet jest mocowana za pomocą gwoździ z gwintowanym spiralnie trzpieniem
− impregnat do drewna − zapobiegnie rozwojowi mikroorganizmów, które mogły się zagnieździć podczas składowania i zamknie drogę dla wilgoci
− lakier lub farba − trzeba podjąć decyzję, biorąc pod uwagę stan desek, z których powstały palety. Jeśli są w dobrym stanie o ładnych słojach można zastosować lakier do wykończenia powierzchni.
− pędzle − warto mieć do dyspozycji kilka ich rodzajów
− wałki − tez powinny być w kilku rozmiarach szerokości i średnicy, a także pokrycia tworzącego fakturę malowanej powierzchni.
− materiały wykończeniowe w zależności od funkcji, jaka będą pełnić meble (kuchenne, wypoczynkowe, ogrodowe, garderoba, sypialnia).

3. Zakup palet
Najbardziej popularne w obrocie są tak zwane europalety. Paleta jest tak popularnym nośnikiem, że można ja dostać prawie w każdym przedsiębiorstwie. Używają je budowy i najczęściej utylizują nie mając co z nimi zrobić dalej.
Jednak najcelniej będzie udać się na skup palet. Tam wybór jest większy i można wybrać egzemplarze zgodnie z zapotrzebowaniem wymiarowym, stanem technicznym i wyglądem.

4. Rozpoczynają się prace
Zakupione palety przeszły swoje podczas wielu transportów. Na początek jednak trzeba je poddać procesowi suszenia. Po tygodniach przebywania pod gołym niebem bywa, że są wilgotne i o wiele cięższe. Wilgotne palety mogą być siedliskiem drobnoustrojów, które przez rozrost wewnątrz struktury drewna spowodują jego osłabienie. Nieznośny zapach sygnalizuje rozpoczęcie wewnątrz desek procesów gnilnych. Takich palet lepiej nie zabierać do domu. Mogą stać się przyczyna chorób górnych dróg oddechowych. Grzyby i pleśnie potrafią skolonizować w szybkim tempie cały dom. A pozbycie się niechcianych lokatorów jest niezwykle trudne i czasochłonne. Może narazić nas na dodatkowe koszty, a efekty likwidacji zagrzybienia mogą być wątpliwe. Po wysuszeniu trzeba przejrzeć każda z osobna i ocenić ich stan. Palety mogą na pierwszy rzut oka wydawać się całkiem sprawne, ale przy bliższych oględzinach mogą wyjść sprawy, które trzeba załatwić na tym etapie przygotowań. Później trzeba je posortować i zabrać się następnie za naprawy. Ubytki mocowania i uzupełnienie deskowania to nic wielkiego. Po tych zabiegach palety staną się znów zwarte i sztywne.
Po serii napraw można je zagruntować. Jeśli nie będą malowane farba kryjąca niedostatki nawierzchni w zupełności wystarczy bejca dla nadania barwy.
Jeśli natomiast paleta wymaga malowania farbą, można to zrobić bezpośrednio na surowe i wyszlifowane drewno. Farba spenetruje jego nawierzchnie na znaczną głębokość i połączy się na trwałe z drewnem.
Rozważając kolorystykę trzeba wziąć pod uwagę wystrój wnętrza, w którym stanie mebel i dostosować je tak by nie tworzył dysonansu. Jeśli zmieniamy całe wyposażenie pokoju wtedy sprawa jest prostsza. Wszystko dzieje się pod dyktando nowego projektu. Kolor ścian, mebli i dodatków będzie zgrany i będzie tworzył jedną całość.

5. Co można zrobić z palet
Palety wykorzystywane są nie tylko do konstruowania mebli w domach. Często widywane są jako część lub nawet całość wystroju lokali gastronomicznych. Funkcjonują tam jako wygodne zestawy wypoczynkowe dla gości, którzy zapragnęli rozrywki wieczornej w wygodnym miejscu, dającym możliwość biesiadowania w gronie znajomych przy muzyce i tańcu. Z palet można wykonać bufet, za którym stanie barman serwujący drinki dla gości.

Jako wyposażenie domów i mieszkań bardzo często występują palety jako platformy do budowy olbrzymich łóżek. Takie łoże jest ogromne i wygodne. Jedyną rzeczą, która trzeba wcześniej zrobić, jest zaplanowanie wymiarów i dobranie wielkości materaca. Resztę można dopasować, wybierając odpowiednie wielkości palet. Elementy mają powtarzalne wymiary, a dostosowanie palety (skrócenie) to rzecz niebywale prosta.

Palety sprawdza się również jako meble ogrodowe. Zaplanowanie mebli w ogrodowej altanie dla większej ilości gości to pomysł w sam raz. Rozległość projektu nie ma znaczenia. Jeśli tylko starczy miejsca w ogrodzie, meble z palet mogą przyjąć gości z wesela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here