Oświetlenie w mieszkaniu i jego funkcje

Odpowiednie oświetlenie poszczególnych pomieszczeń w domu jest bardzo ważnym elementem aranżacji. Oczywiście, podobnie jak w przypadku mebli czy podłóg, obowiązująca moda, dotycząca rodzajów i sposobów rozmieszczenia oświetlenia w pomieszczeniach, zmienia się dosyć często. Najważniejsze jest jednak, by spełniało ono dwie główne role: użytkową i dekoracyjną.

Oświetlenie w mieszkaniu

Wybierając oświetlenie do swojego mieszkania, warto wziąć pod uwagę poniższe zasady, dotyczące ilości światła wymaganego podczas wykonywania różnych czynności:
– podczas czytania – jest to 300 luksów,
– do czynności bardziej precyzyjnych (np. szycie) – 750 luksów,
– do oglądania telewizji i odpoczynku – od kilkunastu do kilkudziesięciu luksów.
Ze względu na te zalecenia, powinno się zastosować różne rodzaje oświetlenia w różnych miejscach każdego pomieszczenia. W tym celu wykorzystuje się żyrandole, kinkiety, plafony, lampki na biurko, lampy sufitowe, podłogowe czy lampki podświetlające.
Oświetlenia nie może być za dużo, bo wnętrze stanie się mało przytulne, ale także nie może być go za mało.
Urządzając mieszkanie stosuje się:
– światło ogólne w postaci lamp sufitowych, których zadaniem jest rozproszenie mroku,
– oświetlenie robocze do wykonywania różnych prac, np. nad blatem w kuchni czy przy lustrze w łazience,
– oświetlenie kreujące nastrój (kinkiety, lampy boczne, stojące),
– oświetlenie punktowe, mające za zadanie wydobycie najciekawszych elementów wnętrza mieszkania.

Oświetlenie w salonie

Każdy salon powinien posiadać przede wszystkim oświetlenie centralne czyli górne. Jednak, oprócz niego, warto pomyśleć o dodatkowych, mniej intensywnych źródłach światła, którymi będą kinkiety ścienne, przenośne lampy podłogowe w strefie wypoczynkowej i inne elementy świetlne, mogące pełnić dodatkowo funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu. Warto wziąć pod uwagę wielkość salonu i wysokość wnętrza. Pamiętać należy również, że salon jest specyficznym miejscem, w którym wykonuje się wiele czynności. To tu odbywają się spotkania i przyjęcia dla gości, tu też spędzają czas członkowie rodziny, odpoczywając przed telewizorem, a często nawet spożywając posiłki czy śpiąc. Dlatego też, przeważnie, salon dzieli się na poszczególne strefy i do nich dostosowuje się oświetlenie. W strefie przyjęć dla gości przydadzą się wiszące lampy sufitowe i żyrandol, które oświetlą całe pomieszczenie. Jednak w chwili relaksu w pojedynkę, najlepsza będzie stojąca lampa z regulacją padania światła. Sprawdzi się ona podczas czytania czy oglądania telewizji.
Jeżeli natomiast salon pełni jednocześnie funkcję jadalni, trzeba zapewnić odpowiednie oświetlenie stołu.

Lampy w kuchni

Kuchnia jest nie tylko pomieszczeniem, w którym spożywa się posiłki, ale przede wszystkim jest miejscem pracy. Dlatego powinno być tu dostatecznie jasno. Wybierając więc oświetlenie do kuchni, powinno się je potraktować zadaniowo, a dopiero potem pomyśleć o jego funkcji dekoracyjnej. Konieczna będzie zatem lampa sufitowa, oświetlająca równomiernie całe wnętrze. Nad stołem kuchennym warto zawiesić lampę z kloszem. Gdy chodzi o kuchnię, najbardziej oblegane jej strefy, wymagające oddzielnego oświetlenia, to zlewozmywak, blaty robocze i płyta grzewcza. Jeżeli uformowane są w jednym ciągu roboczym, wystarczy zamontować świetlówki pod szafkami wiszącymi. W przeciwnym razie, każda strefa wymaga zamontowania oddzielnego źródła światła. Innym wariantem oświetlenia miejsc roboczych w kuchni są lampy na szynach, które można przesuwać, przechodząc na inne stanowisko pracy.

Kinkiet – sypialnia

Sypialnia to pomieszczenie, które nie potrzebuje intensywnego górnego światła, ponieważ nie wykonuje się w niej czynności, które wymagałyby takiego oświetlenia. Najlepiej sprawdza się tu oświetlenie łagodne, nastrojowe i ciepłe, na przykład w postaci kinkietów, świecących światłem rozproszonym. Warto unikać kontrastów, a oświetlenie bezpośrednie ograniczyć do lampek nocnych przy łóżku lub przy toaletce. Nie należy zapominać, że odpowiednie oświetlenie sypialni stwarza nastrój dla romantycznych spotkań zakochanych. Warto więc pomyśleć o dodatkowym oświetleniu dekoracyjnym, co oczywiście zależeć będzie od upodobań i fantazji korzystających z sypialni osób. A trzeba wiedzieć, że światło dekoracyjne potrafi zdziałać cuda i subtelnie wydobyć piękno ciała człowieka.

Oświetlenie do łazienki

Łazienka wymaga zainstalowania dwóch układów oświetleniowych. Po pierwsze potrzebne jest światło górne, które rozświetli równomiernie całą powierzchnię wnętrza. Jest ono przydatne podczas wykonywania czynności higienicznych, ale także podczas sprzątania łazienki. Bardzo często do oświetlania nowoczesnych łazienek wykorzystuje się punktowe źródła światła, montowane w sufitach podwieszanych.
Drugi układ oświetleniowy w tym pomieszczeniu ma za zadanie oświetlić lustro i umywalkę. Dobre oświetlenie lustra jest bardzo ważne zarówno dla pań, wykonujących codzienny makijaż, jak i dla panów podczas golenia. Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie jednego źródła światła ponad lustrem i dwóch po jego bokach. W łazience warto też zamontować światło, pełniące funkcję dekoracyjną. Sprawdza się ono szczególnie w chwilach relaksu podczas długiej kąpieli.

Lampy w pokoju dziecięcym

Oświetlenie w pokoju dziecięcym ma do spełnienia kilka ról. Światło górne ma rozświetlić cały pokój, a kinkiet nad łóżeczkiem czy lampka nocna ma ułatwić usypianie malucha. Starsze dziecko powinno mieć również lampkę na stole. Trzeba pamiętać o tym, że oświetlenie w pokoju dziecka może pełnić jeszcze inne, ważne funkcje, a mianowicie powinno uspokajać i dawać poczucie bezpieczeństwa. Światło żółte i ciepłe białe ułatwiają zasypianie, a niebieskie działa ożywiająco. Zatem warto zastosować różne typy lamp, tak by dostosować oświetlenie do czynności wykonywanych przez dziecko.

Światło w przedpokój i na korytarzu

W tych pomieszczeniach najlepiej sprawdza się oświetlenie sufitowe i kinkiety. Szczególnie dobrze oświetlone powinno być miejsce przed lustrem. Bardzo dobrym rozwiązaniem w przedpokoju jest zamontowanie listw ledowych, jako podświetlenia wnęk. Takie oświetlenie nie tylko prezentuje się efektownie, ale również jest bardzo ekonomiczne, może więc palić się przez całą noc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here