pellet

Nasza świadomość ekologiczna jest coraz większa. Segregujemy śmieci, filtrujemy i pijemy wodę z kranu, jeździmy do pracy autobusem. Jednak co z ogrzewaniem domu? Przecież wszyscy chcemy mieć ciepłe kaloryfery i gorącą wodę w kranie. Wielu z nas posiada ciągle sprawne piece i kotły grzewcze na węgiel, koks lub ekogroszek, które podczas palenia emitują szkodliwe zanieczyszczenia. Inwestycja w nowe urządzenie grzewcze to spory wydatek, ale również konieczność utylizacji starego. Trzeba mieć świadomość, że jeśli na razie nie stać Cię na taki zakup, to i tak możesz zrobić coś dla środowiska. Wystarczy zmienić wkład do pieca.

Czy pellet jest rzeczywiście ekologiczny?

Dla środowiska naturalnego najlepszym rozwiązaniem byłaby sytuacja, gdybyśmy w ogóle przestali się ogrzewać. Mimo że zimy w ostatnich latach są dość łagodne, to takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Jak zwykle trzeba iść na kompromis.

Wszystkie sposoby ogrzania domu w jakiś negatywny sposób wpływają na przyrodę. Nawet panele słoneczne czy pompy ciepła w którymś momencie przestaną działać i trzeba będzie je wyrzucić. A taki odpad musi być w odpowiedni sposób przetworzony. Nie mówiąc już o procesie produkcji takiego sprzętu.

Jeśli chodzi o palenie pelletem, to najrozsądniej porównywać go z innymi paliwami stałymi, takimi jak węgiel, koks czy ekogroszek. Na ich tle jest bezkonkurencyjny. Dostępnych jest wiele publikacji naukowych porównujących poszczególne rodzaje opału. Jednak w zasadzie wyniki wszystkich opracowań jednoznacznie wskazują, że paląc pelletem emitujemy mniej siarki, azotu, pyłu zawieszonego. Jeśli chodzi o dwutlenek węgla, pellet emituje go na podobnym poziomie co ekogroszek, jednak kilkakrotnie mniej niż węgiel i koks. Co istotne, podczas palenia pelletem w ogóle nie powstają benzopireny.

Warto również wspomnieć o tym, że pellet to także sposób na eliminację produktu ubocznego, jakim jest popiół. Z jednej strony podczas palenia pelletem powstaje wielokrotnie mniej popiołu niż w przy pozostałych paliwach stałych. Z drugiej strony, te niewielkie ilości popiołu z pelletu można spokojnie wykorzystać w ogrodzie jako nawóz. Popiół powstały z palenia węglem, koksem lub ekogroszkiem trzeba prawidłowo zutylizować.

Gdzie kupić wysokiej jakości pellet?

Aby palenie sprasowanymi trocinami było efektywne, potrzebny jest dobrej jakości produkt. Warto korzystać z wyrobów znanych producentów. Jednym z najlepszych dostawców pelletu jest firma Pangroszek.pl.

Sklep oferuje pellet najwyższej jakości. Powstaje on drewna sosnowego, które bardzo dobrze się spala i nie powoduje spieków. Charakteryzuje się niską zawartością popiołu i wysoką wartością opałową. Zawiera żywicę, która tworzy naturalne lepiszcza.

Towar sprzedawany jest w perforowanych workach. Przechowywanie tego rodzaju opału pozwala na utrzymanie czystości w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec. Palenie pelletem to także wygoda i czystość palacza.

Jak wyliczyć ile pelletu potrzebuję?

Jeśli zastanawiasz się jakie jest zapotrzebowanie na pellet w sezonie grzewczym, to warto skorzystać z kalkulatora, który znajduje się na stronie sklepu Pangroszek.pl. Wystarczy podać powierzchnię domu oraz wysokość pomieszczeń.

Po uzupełnieniu tych danych uzyskujemy informację o tym, ile kilogramów pelletu powinniśmy nabyć.  Podczas kalkulacji założono, że średnia temperatura wynosi 20 stopni Celsjusza, budynek jest ocieplony styropianem (minimum 5 cm), do palenia używa się pellet o wartości opałowej wynoszącej 18 MJ/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here