Relaks i luksus - sypialnia dawniej i dziś

Co pewien czas mamy ochotę przemeblować nasze mieszkanie. Poprzestawiać sprzęty, albo zaaranżować wnętrze całkiem od nowa. Szczególnie, gdy dawna sypialnia czy salon już nam się znudziły i chcemy wprowadzić ciekawszy wystrój. Przed rozpoczęciem tego zadania szukamy inspiracji w katalogach, oglądamy różne projekty na stronach internetowych albo wzorujemy się na pomysłach naszych znajomych. Musimy zdecydować czy chcemy zachować styl klasyczny, tradycyjny, a może retro? Sporo osób decyduje się na nowoczesny design.

Na Zamku Wawelskim możemy zobaczyć, jak wyglądała dawna sypialnia króla. Na pierwszy rzut oka widoczny jest przepych i bogate zdobnictwo. Jest to ogromna komnata zwieńczona kasetonowym sufitem, z którego zwisa złocony żyrandol. Poniżej sufitu są malowidła ścienne w postaci motywów roślinnych. Lśniący parkiet zachwyca misternie ułożoną mozaiką w różnych odcieniach. Na nim wzorzysty dywan – istne arcydzieło sztuki tkackiej. Głównym elementem jest wielkie łoże z baldachimem wspartym na rzeźbionych kolumienkach. Wezgłowie i boki tego mebla, wykonanego z ciemnego drewna, również są bogato rzeźbione. W tym samym stylu wykonane są krzesła, stół. klęcznik i inne elementy drewniane. Na ścianie obok łoża widnieje ogromny arras przedstawiający sceny z życia dworskiego. Do wełnianej tkaniny wplecione są srebrne i złote nitki rozświetlające dzieło artysty. Uwagę przyciąga spory piec kaflowy, sięgający od podłogi do sufitu. Zdobią go gzymsy i ornamenty z form geometrycznych. Kolorystyka komnaty utrzymana jest w tonacjach brązu, beżu i zieleni.
Również dawna sypialnia księcia, magnata, szlachcica albo bogatego mieszczanina charakteryzowała się wystawnością i przepychem. Łoża z baldachimami i moskitierami, szafy, komódki i sekretarzyki wypełniały przestrzeń. Na ścianach widniały portrety i obrazy uznanych mistrzów pędzla.

Takie wytworne sypialnie należą już do przeszłości. Współcześnie dążymy do uproszczonego stylu, ale też chcemy zapewnić sobie wygodę i luksus. Dawna sypialnia w okresie PRL-u zazwyczaj była umeblowana standardowo. W sprzedaży były gotowe komplety składające się z dużego łóżka, szafek nocnych, szafy ubraniowej i bieliźniarki. Nie bardzo była możliwość wykazania się kreatywnością. Tym bardziej, że w osiedlowych blokach rozkład drzwi i okien w przysłowiowych M3 był zazwyczaj jednakowy i nie dawało to specjalnego wyboru w sposobie rozstawu mebli. Dlatego typowe sypialnie w tamtych czasach były wszystkie do siebie podobne. Obecnie mamy o wiele więcej możliwości zaaranżowania wnętrza sypialni w sposób unikatowy. W sprzedaży są też gotowe zestawy, jednolite stylistycznie i kolorystycznie. To najprostsze rozwiązanie. Takie wnętrze nabierze oryginalnego wyglądu, gdy wyposażymy je w pomysłowe dodatki. Możliwości są rozmaite. Mogą to być oryginalne obrazy lub reprodukcje znanych mistrzów, gobeliny, fototapety albo kolekcja afrykańskich masek. Co kto lubi. Eleganckim dodatkiem są flakony z świeżymi kwiatami.
Można również samemu zakomponować umeblowanie, kupując sprzęty pojedyncze.Jeśli nasza dawna sypialnia wyposażona była w tapczan albo rozkładaną wersalkę, możemy dla odmiany postawić w niej duże łóżko. Z całą pewnością posłuży ono do dobrego wypoczynku i spokojnego snu. Jeśli ktoś lubi spać na twardszym podłożu wybierze materac sprężynowy, bardziej delikatny gust zadowoli materac z gąbki lub pianki. Wprawdzie duże dwuosobowe łóżko zabiera więcej miejsca niż składana leżanka, ale za to nadaje pomieszczeniu specyficzny charakter. Łóżko to podstawa umeblowania sypialni. Do tego dobierzemy resztę sprzętów w miarę warunków przestrzennych pokoju. Niezbędne są szafki nocne i bieliźniarka na lżejszą garderobę. Ozdobą będzie komoda – na przykład w stylu retro wynaleziona w sklepie z antykami. Nastrojowy klimat sypialni wytworzymy przez odpowiednie oświetlenie. Najlepiej sprawdzają się przyścienne kinkiety albo duże lampy stojące, z żarówkami o niezbyt silnym natężeniu. Takie oświetlenie będzie sprzyjało wyciszeniu i pełnemu relaksowi przed snem.
Dla dzieci, ich dawna sypialnia może już okazać się mało wygodna. Szybko rosną i potrzebują coraz więcej przestrzeni. Kiedy przedszkolak zostanie uczniem, potrzebuje też już trochę innych warunków. W tym przypadku, łóżeczko dziecięce możemy zastąpić rozkładanym fotelem, który w ciągu dnia posłuży do siedzenia z książką czy podczas oglądania ulubionego programu telewizyjnego. Przy okazji dokupimy kilka innych sprzętów- biurko i regały na książki i inne pomoce do nauki.
Jeśli rodzina jest liczniejsza i każde z dzieci chciałoby mieć swój własny pokój powstaje dylemat – jak to zrobić w niezbyt dużym mieszkaniu? Jest na to sposób. Dawna sypialnia rodziców może być przeobrażona w pokój przeznaczony do różnych celów. Będzie to jednocześnie salon, jadalnia, sypialnia i może nawet gabinet do pracy. Na całej największej ścianie ustawimy segment, w którym znajdzie się wszystko – szafy na ubrania, półki na bieliznę pościelowa i osobistą, szuflady na drobiazgi. Oprócz tego półka na telewizor, wieża stereo albo kino domowe. Bywają nawet takie rozwiązania, w których tapczan jest wmontowany w segment pionowo i na noc można go opuścić na dół uzyskując wygodne miejsce do spania. Poza segmentem pozostaje dużo przestrzeni na stół i krzesła. Można spokojnie urządzić obiad w rodzinnym gronie lub przyjęcie imieninowe dla zaproszonych gości.
Sprzęty te usuwamy pod ścianę jeśli planujemy zaprosić przyjaciół na sylwestrowe tańce.

Aranżowanie mieszkania to duża przyjemność. Wprowadzamy małe ale istotne zmiany albo urządzamy wszystko od nowa. Jeżeli dawna sypialnia stała się już trochę niewygodna, postaramy się zapewnić sobie nieco więcej luksusu. Chodzi o to, aby czuć się w niej komfortowo. Estetyczne meble do sypialni nadadzą jej wnętrzu elegancki wygląd. Stonowane oświetlenie wprowadzi nas w relaksacyjny albo romantyczny nastrój. Wygodne łóżko zapewni spokojny sen i pełny wypoczynek. Warto więc poświęcić trochę czasu i wykazać się pomysłowością, aby nasza dawna sypialnia zmieniła się w jeszcze bardziej miłe i przytulne miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here