Szafa z fabryki czy na zamówienie?

Odpowiedź na tytułowe pytanie wcale nie musi być taka oczywista. Wybór odpowiedniej szafy jest bowiem uzależniony przede wszystkim od preferencji przyszłego właściciela. A te preferencje mogą być naprawdę różne. Jedni będą woleli szafy zbudowane dokładnie pod konkretny wymiar, z bardzo ściśle określonym wyposażeniem, w z góry narzuconym kolorze i wykonane tylko z takiego a takiego materiału. Z kolei znajdzie się na pewno też wiele osób, które nie mają tak precyzyjnie sformułowanych oczekiwań i w ich przypadku być może korzystniejszy okaże się wybór jakiegoś gotowego mebla. Tak czy inaczej my proponujemy wybór szafy na zamówienie i w niniejszym krótkim artykule postaramy się podać kilka argumentów uzasadniających taki wybór oraz poradzimy jak najkorzystniej i najbezpieczniej kupić taki mebel.

Dlaczego szafa na zamówienie jest lepsza niż szafa fabryczna? Powodów jest kilka. Jest też kilka przyczyn, dla których to jednak szafa z fabryki mebli może okazać się trafniejszym wyborem. Jednak argumentów „za” jest naszym zdaniem więcej niż „przeciw” i mają one większe znaczenie.

Po pierwsze szafa na zamówienie zawsze będzie meblem, który powinien – przynajmniej w teorii – spełniać WSZYSTKIE nasze oczekiwania. To przecież produkt, który zostanie stworzony niemal od podstaw specjalnie dla nas. Powinien on wyglądać dokładnie tak jak sobie wymarzymy i powinien spełniać te wszystkie funkcje, które będą nam potrzebne. Tak więc tylko od nas będzie zależało, czy nasza nowa szafa będzie dokładnie taka, jak chcemy. W tym przypadku nie musimy iść na żadne kompromisy, z którymi zapewne spotkalibyśmy się w przypadku kupowania mebla standardowego.

Po drugie szafa na zamówienie zawsze będzie meblem niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju. Posiadając taką szafę możemy być spokojni, że nie spotkamy jej u żadnego sąsiada, w żadnym katalogu, na żadnej stronie internetowej. Ta unikatowość mebla jest oczywiście jego bezapelacyjnym walorem, podnoszącym też jego wartość. Jeśli więc chcemy być oryginalni i zależy nam posiadaniu niepowtarzalnego mebla to szafa na zamówienie będzie jednym najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Po trzecie decydując się na szafę, która będzie specjalnie dla nas zaprojektowana, unikamy potencjalnych kłopotów z transportem, jakie mogą nas spotkać przy zakupie standardowego mebla. Podczas zakupu mebla fabrycznego zetkniemy się z takimi problemami, jak transport złożonego przedmiotu do naszego domu, co ze względu na często duże gabaryty może być nie lada problemem. Jeśli natomiast szafa przeznaczona jest do samodzielnego montażu będziemy musieli rozwiązać problem tego montażu, decydując się na samodzielne zmontowanie mebla (ryzyko uszkodzenia!) bądź zamówienie i opłacenie (dodatkowe koszty!) fachowców do montażu.
Tych wszystkich niedogodności unikniemy decydując się na szafę na zamówienie, ponieważ prawie zawsze montaż takiej szafy odbywa się już u nas w domu, ale na szczęście to już nie nasze zmartwienie – odpowiedzialność bierze za to firma, u której zamawiamy mebel.

Po czwarte zakup mebla takiego jak szafa na zamówienie oszczędza czas, którego prawdopodobnie bardzo dużo potrzebowalibyśmy na znalezienie odpowiedniej szafy gotowej, a i to bez gwarancji finalnego znalezienie mebla, który spełni nasze oczekiwania w 100%.

Przeciwnicy mebli na zamówienie mogą zapewne podać kilka kontrargumentów, takich jak wyższe ceny zamawianych mebli, potencjalnie dłuższy czas oczekiwania na realizację zamówienia czy możliwe kłopoty z gwarancją. Jednak w naszym odczuciu te ewentualne minusy rekompensowane są z nawiązka przez opisane powyżej zalety mebli projektowanych i budowanych na zamówienie.

A zatem, ogólnie rzecz biorąc, uważamy szafy budowane pod wymiar i na indywidualne zamówienie za lepsze rozwiązanie od szaf fabrycznych. Ostatecznie jednak, o tym jaką szafę zamówimy, decydować będą – oprócz naszych indywidualnych preferencji – również czynniki o charakterze obiektywnym, takim jak warunki zabudowy w naszym mieszkaniu. Często sytuacja niejako „zmusza” klientów do zamawiania mebli pod wymiar, bo w zasadzie jest to w ich przypadku jedyne sensowne rozwiązanie. Jeśli na przykład w mieszkaniu znajduje się gotowa, pusta wnęka, do której nie uda się znaleźć żadnej pasującej rozmiarami gotowej szafy, to aż się prosi, aby w takim miejscu zainstalować szafę na zamówienie z rozsuwanymi drzwiami i rozkładem półek, szuflad i wieszaków według naszego indywidualnego projektu.
W ogóle wszystkie szafy w sypialniach lub szafy w przedpokoju najczęściej są właśnie zamawiane pod wymiar, ponieważ takie najlepiej się w tych miejscach sprawdzają. Natomiast o szafie fabrycznej można pomyśleć np. w pokoju gościnnym, gdzie mamy przeważnie więcej miejsca i taka wolno stojąca szafa znajdzie tam swoje zastosowanie i będzie wyglądała korzystnie.

Jeśli już jesteśmy pewni, że szafa na zamówienie to najlepsze dla nas rozwiązanie, to na koniec mamy kilka porad dotyczących samego wyboru odpowiedniej firmy lub stolarza, który nam taki mebel przygotuje. Przede wszystkim zasięgnijmy języka w rodzinie lub u znajomych. To najpewniejsze źródło sprawdzonych informacji. Osoba lub firma z takiego polecenia nie powinna sprawić nam zawodu. A jeśli nikt z rodziny lub znajomych nie miał żadnych doświadczeń z zamawianiem mebli, to postarajmy się znaleźć odpowiednią firmę za pomocą internetu. W miarę sprawdzone i rzetelne informacje otrzymamy na różnego rodzaju forach, ale też kierujmy się własnym rozsądkiem i własną oceną oferty danego producenta czy stolarza.
Nie zapomnijmy uzgodnić wszystkich szczegółów, takich jak materiał użyty do produkcji szafy, rodzaj obicia, kolorystyka, dokładny rozkład wyposażenia wnętrza szaf, a nawet takie szczegóły jak rodzaj i regulacja zawiasów czy konserwacja prowadnic szuflad. Im więcej szczegółów ustalimy zawczasu, tym mniej niespodzianek może na nas czekać w późniejszej eksploatacji mebla.
Pamiętajmy także, aby ustalić wszystkie sprawy związane z formą i terminami płatności za szafę oraz dopasować wszystkie terminy (dostawa, montaż itp.) a także – co bardzo ważne i niestety często pomijane – zasady gwarancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here