Ukryte koszty kredytowe

Kredyt gotówkowy daje ci szansę na pożyczenie niemalże dowolnej kwoty, którą później możesz przeznaczyć na zupełnie dowolny cel. Sam wybierasz, na co chcesz ją wydać. Nie obciążasz więc swojego domowego budżetu, a mimo wszystko realizujesz różne cele i spełniasz rozmaite marzenia, czyli np. kupujesz nowe auto albo naprawiasz to stare, zabierasz całą rodzinę na długie wakacje bądź podejmujesz decyzję o budowie domu. Pamiętaj jednak, że każdy kredyt jest dla ciebie pewnym zobowiązaniem. Musisz spłacać jego poszczególne raty w terminie, jeżeli nie chcesz nabawić się problemów. Uważaj też na ukryte koszty kredytowe. Niestety, ale banki czasami o nich totalnie nie informują. A przez to ty później musisz płacić więcej niż chciałeś.

Istnieje kilka takich podstawowych kosztów, które zawsze składają się na ogólną wartość całego kredytu. Pierwszy z nich to oczywiście odsetki. Bank musi coś na tobie zarobić, tak więc wyliczy sobie odpowiednie odsetki od pożyczonych przez siebie pieniędzy. Ich wysokość zależy zwykle od marży konkretnej instytucji bankowej. Jeżeli chcesz liczyć na niższe odsetki, musisz zgłosić się do placówki, która będzie je mieć najmniejsze. Na koszt kredytu składają się także jeszcze dwa podstawowe elementy, czyli prowizja i ubezpieczenie. O nich też powinieneś wcześniej się dowiedzieć. Zwróć też szczególną uwagę na oferty bez prowizji i spróbuj znaleźć je na rynku. Takie produkty bankowe rzeczywiście czasem pojawiają się w ofertach, choć trudno na nie natrafić.

Istnieją jeszcze jednak pewne ukryte koszty kredytowe, o których sam powinieneś pozyskać odpowiednie informacje. Twój doradca może nie udzielić ci ich tak od ręki. Powinieneś więc o nie zapytać lub samodzielnie je sprawdzić. Wartość ukrytych kosztów tworzona jest przez wszystkie dodatkowe produkty, z których czasem korzystasz zupełnie nieświadomie i to nieraz już w momencie ubiegania się o kredyt. Czasami jest tak, że mimo posiadania konta w jakimś konkretnym banku, decydujesz się wziąć pożyczkę w innej instytucji. Jest to możliwe. W takiej sytuacji doradza z drugiego banku na pewno zaproponuje ci jednak założenie nowego rachunku w jego firmie. A na to rozwiązanie niekoniecznie powinieneś się zgadzać. Może się ono wydać początkowo atrakcyjne, ale koniec końców za każdy kolejny rachunek będziesz musiał dodatkowo płacić. Jest to tylko jeden z przykładów ukrytych kosztów kredytowych. Jeżeli więc jesteś ciekawy, co takiego jeszcze można zaliczyć do grupy kosztów ukrytych, poszukaj informacji na ten temat w Internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here