Zadbaj o swój ogród

Zakup kosiarki jest niezwykle istotnym elementem pod kątem dbania o własny trawnik, a co za tym idzie praktycznie wygląd całego ogrodu. Nabycie kosiarki należy dokładnie przemyśleć, ponieważ nie jest on tani zakup, a powinien służyć na wiele lat. Zatem czym warto się kierować?

Dopasowanie do indywidualnych potrzeb

Zakup kosiarki jest po części tym samym jak wybór innego sprzętu. Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od potrzeb użytkownika i to trzeba mieć na uwadze. Szeroka rozpiętość modeli sprawia, że możemy bez problemu dobrać typ idealnie nam pasujący. Warto wziąć pod uwagę głównie wielkość terenu koszonego, częstotliwość użytkowania sprzętu czy chociażby dostęp do prądu. Upraszczając, w przypadku niewielkich trawników warto zdecydować się na kosiarkę elektryczną, zaś w momencie gdy posiadamy dużą przestrzeń warto zastanowić się na kosiarką spalinową.

Kosiarka bębnowa i rotacyjna

Modele kosiarek warto podzielić w pierwszej kolejności na dwa typy: bębnową oraz rotacyjną. W przypadku tej pierwszej służy ona głównie do precyzyjnego i niskiego cięcia. Sprawia to, że ten typ kosiarki będzie idealnym rozwiązaniem pod kątem estetycznym trawnika. Należy jednakże pamiętać, że nie jest ona sobie w stanie radzić z wysoką trawą. Jeśli zaś nasze koszenie nie jest regularne, a trawa jest dość wysoka to warto zastanowić się nad wyborem kosiarki rotacyjnej, która wybornie spisuje się w tych zadaniach.

Jaki napęd wybrać?

Do dyspozycji użytkowników oddane zostały trzy rodzaje napędów: ręczny, spalinowy oraz elektryczny. Każdy z nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jeśli chodzi o modele ręczne to ich największym plusem jest przede wszystkim cena. Dodatkowo nie emitują one żadnego hałasu, nie wymagając jednocześnie podłączenia do zasilania. Korzystanie z urządzenia zalecane jest przy stosunkowo niewielkich powierzchniach – do około 50 m2. Problemem mogą okazać się zbyt nierówne terenu oraz za wysoka trawa.

Kolejnym typem jest kosiarka spalinowa. Jaka kosiarka spalinowa okaże się dobrym wyborem i co należy mieć na uwadze? Nie wymaga ona źródła zasilania dzięki czemu dobrze się spisze na dużych terenach. Ponadto idealnie nadaje się do koszenia wysokiej i mokrej trawy. Przy ich pomocy możemy bardzo szybko oczyścić trawnik. Wynika to przede wszystkim ze sporej mocy takiego sprzętu. Korzystanie z kosiarki spalinowej wiążę się także z większą eksploatacją. Należy pamiętać o regularnej wymianie oleju, filtru oraz dokupowaniu paliwa. Jak widać sam zakup, jak i użytkowanie nie jest wcale tanie.

Ostatnim już typem są kosiarki elektryczne, które bardzo dobrze sprawują się na niewielkich terenach przy stosunkowo niskim zagęszczeniu trawy. Są one również znacznie tańsze niż w przypadku modeli spalinowych. Podczas kupna należy mieć na uwadze dostęp do źródła zasilania. Kosiarki te ponadto są bardzo ciche i nie wydzielają spalin, co jest sporym plusem. Zastanawiając się nad tym, jaką kosiarkę wybrać, warto patrzeć pod kątem wygody koszenia trawnika. Należy również mieć na uwadze szereg wyżej wymienionych aspektów, które powinny mieć decydujący wpływ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here