Czy łazienka ma wpływ na komfort życia?

Własny dom to marzenie wielu osób. Marzenie, które nie zawsze jest spełnione ze względu na wiele czynników. Głównym czynnikiem są często w tym przypadku finanse – brak wystarczającej ilości gotówki powoduje, że wiele osób najzwyczajniej w świecie rezygnuje z marzeń o własnym domu. Wizja długoletniego kredytu hipotecznego również jest w tym przypadku odstraszająca, a dodając do tego, że nie każdy posiada taką zdolność kredytową często należy takie zamiary odłożyć na bok.
Decyzja o tym, że dana rodzina czy osoba nie chce mieszkać w domu jednorodzinnym może być też podyktowana innymi czynnikami. Brak dogodnej lokalizacji, niepewna sytuacja rodzinna, strach przed samotnością – te wszystkie czynniki również w pewien sposób mogą wpływać na podjęcie decyzji o zamieszkaniu w bloku.
Dzisiejszy popyt na mieszkania i ilość bloków, które powstają z roku na rok jest niesamowita. Warto zauważyć, że dzisiejsze konstrukcje nie przypominają w niczym tych z końca ubiegłego wieku. Postępująca technologia, zmieniające się trendy na rynku oraz bogacące się społeczeństwo – to wszystko powoduje, że sytuacja wygląda dziś nieco inaczej. W ofercie deweloperów można znaleźć przepiękne apartamenty ulokowane w centrum miasta, nierzadko z widokiem na miasto. Wybór dla klientów jest ogromny. Każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie, poczynając od małych kawalerek, a kończąc na wielopokojowych mieszkaniach z ogromnymi balkonami wielkości tarasów.
Jednym z pomieszczeń, które w dzisiejszych czasach jest swego rodzaju koniecznością, jest łazienka. Często zastanawiamy się, czy łazienka w bloku wygląda i ma taką samą funkcjonalność, jak w domu jednorodzinnym.
Odpowiedzi na postawione powyżej pytanie może być wiele. Oczywiście wiele zależy tutaj od rozkładu mieszkania i od tego, jaką łazienka w bloku ma wielkość. Wiadomo, że łazienki w domach jednorodzinnych często nie należą do najmniejszych i można zmieścić w nich wiele ciekawych akcesoriów, takich jak wanna z hydromasażem, czy ogromna kabina prysznicowa. Podobnie może również być w bloku. Niemniej jednak należy zauważyć, że łazienka w bloku to tylko częściowo decyzja osoby mieszkającej. Kupując mieszkanie dostajemy z góry narzucone standardy. Oczywiście, opcji wyboru może być wiele, natomiast niekoniecznie musi nam odpowiadać mniejsze mieszkanie z większą łazienką, czy na odwrót. Warto jednak zauważyć, że łazienka w bloku nie musi mieć jedynie negatywnego wydźwięku. W dzisiejszych czasach całość bloku jest projektowana przez doświadczonych architektów, a to gwarantuje, że rozkład pomieszczeń będzie dostosowany do wymagań mieszkańców. Łazienka w bloku nie kojarzy się dziś z historycznym koszmarem. W takim pomieszczeniu można umieścić wiele potrzebnych rzeczy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że im większe mieszkanie, tym z reguły większa łazienka. Często dziwimy się takiemu obrotowi sprawy bowiem architekci zdawali sobie doskonale sprawę z tego, ile miejsca mogą przeznaczyć na dane przestrzenie. Istotne jest tutaj zachowanie odpowiednich proporcji. Dziwne wyglądałoby mieszkanie, w którym łazienka byłaby większych rozmiarów, aniżeli salon.
Patrząc na tą sytuację nie można w żadnym wypadku generalizować. Łazienka w bloku nie posiada swojej dokładnej definicji. Często jest tak, że kupujący mieszkanie ma narzucone pomieszczenie w którym ma znajdować się łazienka, jednak reszta decyzji zależy wyłącznie od niego. Może się zdarzyć, że pewne marzenia, czy wizje kupującego będą bardziej czasochłonne, co również będzie wiązało się z większym wydatkiem. Takie rozwiązania nie muszą być jednak niemożliwe.
Kolejnym dylematem, jaki powstaje w odniesieniu do hasła łazienka w bloku są indywidualne preferencje. Większa łazienka wcale nie musi oznaczać lepsza. Niektóre osoby świadomie wybierają mieszkania z mniejszą łazienką. Decyzja taka jest podyktowana faktem, że tacy domownicy po prostu nie potrzebują większej łazienki. Jest to zrozumiałe. Nie każdy ma ochotę brać codziennie kąpiel w wannie z hydromasażem, ani przeglądać się w lustrze wielkości jego całego ciała. Niektórzy traktują łazienkę jako miejsce porannej i wieczornej toalety. Resztę dnia spędzają w pracy, na zakupach, czy skupiają się na swoim hobby i najzwyczajniej w świecie nie mają czasu, ani ochoty, aby analizować zagadnienie wystroju i wielkości łazienki.
Niemniej jednak warto zauważyć, o czym przypominano już wielokrotnie, że łazienka w bloku powinna być mimo wszystko istotnym zagadnieniem. Kupując mieszkanie chcielibyśmy, aby wszystko było takie, jakie sobie zamarzyliśmy. Być może taka decyzja będzie musiała zostać przełożona w czasie, być może będzie kosztowała więcej pieniędzy, jednak zakup mieszkania jest decyzją długoterminową i nie warto na tym oszczędzać. Kwota, jaką poświęca się jest spora, w związku z czym nie wolno być niezadowolonym z zakupu. O niezadowoleniu można jednak w tym przypadku mówić jedynie ze względu błędów kupującego. Zdarzają się również przypadki, w którym pośrednik nieruchomości, czy deweloper są nieuczciwi, bądź niekompetentni i wina leży po ich stronie. W takiej sytuacji niezadowolenie kupującego jest umotywowane konkretnymi przesłankami. Niemniej jednak łazienka w bloku może być zagadnieniem wąskim. Tak jest w przypadku osób, które nie dbają o detale i zależy im wyłącznie na tym, aby znajdowały się tam przedmioty, które są koniecznością.
Dla innych z kolei, decyzja o zakupie mieszkania i wielkości łazienki może być niesamowicie ważna. Jest wielu miłośników wieczornych kąpieli, którzy po ciężkim dniu pracy lubią poleżeć sobie w pachnącej wannie i w ten sposób rozładować stres. Wszystko zależy od indywidualnego charakteru i od tego, jakie kto ma wymagania.
Łazienka w bloku to jak widać zagadnienie indywidualne. Nie można generalizować, jednak nie można też iść na wiele ustępstw i godzić się na wszystko, co zostanie nam zaoferowane. Każdy ma jakąś wizję tego, jak ma wyglądać jego mieszkanie. Trzymanie się i podążanie za tą wizją pozwoli z łatwością osiągnąć zamierzony cel, a efekt końcowy będzie zwieńczeniem trudów poszukiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here