Czym najlepiej pokryć ściany w kuchni?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Spędzamy tam wiele czasu, często zaglądają tam nasi znajomi i nie bez przyczyny mówi się też, że każda porządna impreza kończy się w kuchni. Z tego względu bardzo często zależy nam na tym, aby pomieszczenie to wyglądało ciekawie i estetycznie. Minęły już czasy kiedy jedynym możliwym wykończeniem ścian w kuchni były płytki. Dziś możemy wybierać spośród wielu różnych rozwiązań, z których każde ma swoje plusy i minusy. Jeśli więc zastanawiacie się, w jaki sposób wykończyć ściany w swojej kuchni, przyjrzyjmy się możliwym rozwiązaniom.

Najbardziej oczywistą opcją nadal są oczywiście płytki. W dzisiejszych czasach w sklepach budowlanych znajdziemy ogromny wybór płytek, których możemy użyć. Mogą mieć nie tylko różne wzory, ale także zróżnicowane rozmiary i faktury. I tak do nowoczesnej kuchni z pewnością bardziej pasować będą duże jednolite tafle (na przykład takie które imitują beton), kuchnie w stylu bardziej klasycznym czy prowansalskim zdecydowanie lepiej będą zaś wyglądać z płytkami niewielkimi, na przykład przypominającymi elementy pieca kaflowego. Płytki możemy położyć na całej długości szafek kuchennych albo tylko w tych miejscach, które są najbardziej narażone na zaplamienia i zabrudzenia (jak na przykład miejsce nad kuchenką czy nad zlewem).

Jeśli zależy nam na nieco mniej banalnym rozwiązaniu możemy pomyśleć o panelach kuchennych. Są to wykonane z różnych materiałów płyty, najczęściej wykonywane na wymiar, które umieszcza się między górnymi a dolnymi szafkami kuchennymi. Tworzą one wrażenie jednolitej, gładkiej tafli na ścianie. Panele mogą być wykonane z różnorodnych materiałów – tworzyw sztucznych (nawet tych bardzo tanich) lub na przykład z metalu czy szkła. Te drugie są z pewnością droższe, ale zapewniają zdecydowanie lepszy efekt estetyczny.

Kolejnym rozwiązaniem może być tapeta lub fototapeta. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że tapeta czy fototapeta do kuchni powinna mieć pewne szczególne właściwości. Musi być wodoodporna i jak najbardziej odporna na szorowanie. Dobrze też, gdyby nie żółkła pod wpływem kontaktu z oparami unoszącymi się z potraw gotowanych na kuchence. Z tego powodu do kuchni nie nadają się na przykład tapety papierowe i konieczne jest użycie tapet specjalistycznych (a przynajmniej tapet wyższej jakości). Jeśli chodzi o fototapety, one również mogą zostać umieszczone pomiędzy szafkami, przy czym obowiązują w tym wypadku takie same wytyczne jak w przypadku tapet.

Jeśli bardzo podoba nam się jakiś wzór tapety bądź fototapety, która nie nadaje się – z uwagi na swoje właściwości czy materiał wykonania – do zastosowania w kuchni, to rozwiązaniem, które możemy zastosować, jest przykrycie takiej tapety szkłem. Szkło jest bardzo wdzięcznym materiałem – jego gładka tafla idealnie nadaje się do kuchni nowoczesnych. Może ono przykrywać nie tylko tapetę lub fototapetę, ale też po prostu pomalowane na wybrany przez nas kolor ściany. Wówczas nadaj im pięknego wykończenia i połysku. Należy jednak pamiętać, że musi być to szkło o specjalnych właściwościach – musi być bardzo odporne na temperaturę czy uszkodzenia wynikające z przypadkowego stuknięcia (na przykład garnkiem czy innym z naczyń kuchennych). Koszty takiego szkła są też dość wysokie, natomiast efekt na pewno jest niezwykły i piękny.

Skoro już mowa o ścianie pomalowanej farbą, należy wspomnieć także o takiej możliwości. Choć jeszcze do niedawna wydawało się to nie do pomyślenia, dzisiaj coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się po prostu zwyczajne malowanie ścian w kuchni – nawet tych najbardziej narażonych na zaplamienia i zachlapanie. Wynika to z faktu, że na rynku dostępnych jest coraz więcej specjalistycznych farb, przeznaczonych do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (jak łazienka czy właśnie kuchnia) i odpornych na zmywanie i szorowanie. Ściany, pomalowane taką farbą, możemy więc spokojnie myć, jeśli zdarzy nam się na przykład zachlapać je sosem pomidorowym podczas przygotowywania kolacji. Farby występują w bardzo szerokiej palecie kolorów, co powoduje, że można dopasować je do niemal każdej kuchni. Co ważne, jest to rozwiązanie stosunkowo tanie – choć farby do kuchni czy łazienki nie należą do najtańszych, to jednak w porównaniu do rozwiązań takich jak panele kuchenne czy wykonywana na zamówienie fototapeta, wypadają niezwykle korzystnie. Zaletą farby jest też fakt, że po jej zastosowaniu możemy w przyszłości samodzielnie i stosunkowo szybko odmienić wygląd naszej kuchni – wystarczy po prostu przemalować ścianę na inny kolor.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się też używanie w kuchniach licówek, czyli płytek powstałych w wyniku cięcia cegieł. Ściana pokryta licówkami wygląda jak średniowieczny ceglany mur i tworzy wrażenie nieco surowego – ale przy odpowiedniej adaptacji także ciepłego, rustykalnego wnętrza. Cegła fantastycznie komponuje się z wnętrzami w stylu zarówno wiejskim, jak i industrialnym czy loftowym. Należy jedynie pamiętać że jest ona materiałem bardzo chłonnym – będzie pochłaniała wilgoć, tłuszcz i mogą pojawiać się na niej plamy. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest położenie jej w kuchni na innej ścianie niż ta, która bezpośrednio styka się z kuchenką czy zlewem. Natomiast jeśli bardzo zależy nam na tym, aby cegła znajdowała się właśnie w takim miejscu, wówczas warto zaimpregnować ją odpowiednio albo – tak jak w przypadku tapety – przykryć ją szkłem.

Niezależnie od tego, które z tych rozwiązań wybierzemy, pamiętajmy że ważne jest, aby ściany w kuchni były zarówno piękne jak i praktyczne. Oczywiście estetyka wnętrza jest niezwykle ważna, natomiast nie możemy zapominać również o funkcjonalności. Kuchnia jak mało które – może poza łazienką – pomieszczenie w domu musi spełniać określone funkcje, jest narażona na zaplamienia czy uszkodzenia. W związku z tym, jeśli nie chcemy spędzić mnóstwa czasu szorując naszą ukochaną ścianę, zadbajmy wcześniej o to, aby była ona odpowiednio przygotowana na wszystkie nasze kulinarne eksperymenty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here