Jak przygotować tunel foliowy na zimę

Obecnie zimy są często coraz cieplejsze, do tego sprzęt do uprawy pod osłonami coraz bardziej się rozwija. Można stosować dogrzewanie tunelu, ale są jeszcze inne sposoby na utrzymanie optymalnej dla roślin temperatury. Ogrzewacz można zastosować jedynie w jednej jego części, a w pozostałych spróbować innego rodzaju izolacji termicznej. W dzisiejszym poradniku przedstawimy sposoby na zabezpieczenie tunelu na zimę. Oczywiście należy tu podkreślić, że jeśli nie zamierzasz nic uprawiać w okresie zimowym, to dla zachowania właściwości folii dobrze jest zdjąć ją na ten czas i nałożyć dopiero wiosną. Zatem, jak przygotować tunel foliowy do zimy?

Zastosowanie folii pęcherzykowej, która utrzymuje ciepło

Jednym ze sposobów na zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju roślin zimnolubnych wśród których jest np. czosnek bądź jarmuż jest zastosowanie folii pęcherzykowej. Zapewnia ona jednocześnie dostęp tlenu, gdyż na jej powierzchni gromadzą się pęcherzyki powietrza. Dzięki takiej budowie w słoneczne dni maksymalna ilość ciepła przenika do tunelu. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o regularnym usuwaniu pokrywy śniegowej

Inspekt w tunelu foliowym zawsze się sprawdzi

Kolejnym sposobem na skuteczną uprawę roślin w tunelu foliowym zimą jest wstawienie do niego inspektu. Zwykle jest to konstrukcja drewniana z przeszkleniem, które chłonie promienie słońca, a jednocześnie stanowi izolację przed chłodem. Pokrywa jest niezwykle łatwa w obsłudze. A wyższa tylna ścianka sprawia, że pod kątem więcej promieni słońca dostaje się do inspektu. Warto tutaj zaznaczyć, że inspekt jest elementem całorocznym. Jest idealny do wykonywania rozsad poszczególnych gatunków.

Klosze ogrodnicze lub mini tunel foliowy – dodatkowe dogrzanie grządek

Niezależnie od rodzaju upraw można chronić je przed zimnem. Oczywiście w zimie trudne jest wytworzenie warunków do uprawy roślin ciepłolubnych, które muszą mieć zapewnioną stałą temperaturę na poziomie ok 20 stopni. Jednak zimnolubne z powodzeniem można uprawiać, chroniąc przed przemarzaniem. Jednym ze sposobów może być stosowanie kloszy ogrodniczych. Nadają się one do mniejszej roślinności hodowanej w tunelu. Wyposażone są w specjalną rozwieraną pokrywę, która zapewnia dostęp powietrza. Innym rodzajem zabezpieczenia, który może się wydawać dziwny, jednak jest nader skuteczny, to podwójny tunel foliowy. W tym przypadku uprawy osłania się przykrywając je mini tunelem. Ponieważ można znaleźć takie, które mają około metra wysokości, ich zastosowanie w dwumetrowym tunelu foliowym jest jak najbardziej możliwe.

Agrotkanina lub słoma, czyli sztuczne lub naturalne okrycie

Rośliny w tunelach foliowych można chronić przed zimnem stosując agrotkaninę. Ten rodzaj ochrony stosowany jest już przy sadzeniu roślin, gdyż rozkłada się ją bezpośrednio przy gruncie. Izoluje od niskiej temperatury, chroniąc system korzeniowy, a poza tym ma jeszcze jedną istotną zaletę, a mianowicie ogranicza pojawianie się chwastów. Roślinność można przykryć również równomiernie słomą. Taka izolacja także może być skuteczna. Warto podkreślić, że rozłożona słoma może pełnić funkcję kompostu, kiedy zostanie przekopana. Jednak wcześniej należy sprawdzić czy dana roślina będzie ją tolerować, ponieważ nie nadaje się do każdej uprawy.

Wybór odpowiednich roślin do uprawy

Jeśli masz zamiar prowadzić uprawę całoroczną musisz znać gatunki, które z powodzeniem przetrwają nawet niewielkie przymrozki, zwłaszcza jeśli zapewnisz im odpowiednią termoizolację, stosując jedną z powyższych metod. Poza jarmużem i czosnkiem, zimą w tunelach foliowych możesz uprawiać brukselkę, por, pietruszkę korzeniową i naciową, czy też pasternak. Na początku zimy, kiedy przymrozki nie są zbyt duże możesz uprawiać jeszcze endywię, modrak morski i bób, które mogą rozwijać się w temperaturze do minus 5 stopni. Jarmuż i brukselkę w tunelu można uprawiać aż do wiosny.

Teraz już wiesz, jak przygotować tunel foliowy na zimę, co możesz wykorzystać w tym lub kolejnym sezonie. Całoroczna uprawa zapewnia zawsze świeże i ekologiczne warzywa. Warto zwrócić uwagę, że nawet kiedy prowadzona jest jedynie na własny użytek może dawać dużo satysfakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here