Jak urządzić niewielką łazienkę?

W każdym domu jest bardzo istotne pomieszczenie, w którym – niekoniecznie z wyboru – spędza się wiele czasu. Jest to toaleta. W domach i większych mieszkaniach zazwyczaj znajduje się więcej niż jedna toaleta, ale wówczas zazwyczaj jedna z nich połączona jest z łazienką. W mniejszych mieszkaniach niekiedy łazienka i toaleta są ulokowane w dwóch osobnych pomieszczeniach. Rozdzielenie czynności toaletowych od czynności higienicznych zazwyczaj usprawnia poranną i wieczorną logistykę rodziny, gdy w krótkim czasie kilka osób próbuje przygotować się do szkoły i pracy albo umyć się przed pójściem spać.
Większe domy zazwyczaj planuje się w taki sposób, aby każdy poziom miał swoją łazienkę wraz z toaletą. Dodatkowo na parterze planuje się osobną toaletę dla gości. Taki układ pozwala zarówno gospodarzom, jak i gościom czuć się komfortowo. Toaleta dla gości zazwyczaj jest elegancka i łatwa do sprzątania, ponieważ zawiera tylko najpotrzebniejsze elementy: muszlę klozetową, umywalkę wraz z szafką, do której można schować zapas artykułów higienicznych oraz środków czystości, uchwyt na ręcznik. Całości dopełniać może dopasowana dekoracja ścienna oraz elegancki chodniczek. Czasem gospodarze planują osobną łazienkę, znajdującą się blisko pokoju gościnnego. Poza podstawowymi, wymienionymi już elementami, w takim pomieszczeniu znajduje się dodatkowo kabina prysznicowa lub wanna. Z reguły taka łazienka odznacza się hotelowym standardem. W przypadku planowania łazienki dla gości, ze względów higienicznych lepiej umiejscowić prysznic niż wannę. Taki wybór jest także bardziej uzasadniony ze względów ekonomicznych. Prysznic z reguły trwa krócej niż kąpiel, a w jego trakcie zużywa się mniej wody.
W mieszkaniu w bloku ciężko pozwolić sobie na dodatkową łazienkę dla gości. Przy rozdzieleniu łazienki od toalety, pomieszczenie kąpielowe, które z reguły jest większe, może być miejscem przechowywania większej ilości rzeczy służących myciu i pielęgnacji ciała. Także tam umiejscowimy kosz na brudną bieliznę, w osobnym koszu lub jako szufladę w szafce łazienkowej. W większych pomieszczeniach można próbować wyodrębnić stanowisko do robienia makijażu. Pomocne będzie lustro ścienne z mocnym oświetleniem i np. dodatkowo lustro powiększające zamontowane na harmonijkowym uchwycie przykręconym do ściany, które można dowolnie ustawiać. Całości dopełnią organizery na kosmetyki, które pomogą zachować porządek oraz wygodne krzesełko lub taborecik, na którym będzie można przysiąść.
W polskich w łazienkach nadal częściej można zobaczyć wannę niż prysznic, który jednak znacznie upowszechnił się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Zwolennicy wanny argumentują, że przy odpowiednim rusztowaniu na słuchawkę prysznicową oraz zasłonkę, w wannie można brać prysznic, a tymczasem w brodziku prysznicowym kąpiel jest niemożliwa. W domach, w których są dwie łazienki, często w jednej zamontowany jest prysznic, a w drugim wanna.
Są dwa główne powody, które przemawiają na korzyść montowania kabiny prysznicowej. Pierwszą jest to, że łatwiej dostosować ją do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej, a drugą, że w polskich blokach bardzo często budowane są małe łazienki.
Niezwykle rzadko zdarza się, aby niewielkim mieszkaniu w bloku występowały dwa osobne pomieszczenia: toaleta i łazienka. Ponieważ pomieszczenie jest jedno i w dodatku niewielkie, konieczna jest taka organizacja przestrzeni aby zmieściło się do niej wszystko to, co powinno zmieścić się do łazienki.
Bardzo małe łazienki to nieraz pomieszczenia o powierzchni ok 3m2. W tak małym pomieszczeniu mieści się jedynie muszla sedesowa i prysznic, a wielką trudność sprawia nieraz zamontowanie umywalki. Na szczęście w większości bloków instalacja wodociągowa zapewnia ciepłą i zimną wodę bez konieczności montowania dodatkowego urządzenia koniecznego do grzania wody. Jednak w niektórych blokach nadal występują piece gazowe, które na bieżąco podgrzewają wodę, lub – co gorsza – bojlery elektryczne, które są zajmują dosyć dużą powierzchnię pomieszczenia. Piec gazowy, który znajduje się w łazience, wymusza poprowadzenie systemu wentylacji oraz wygospodarowania miejsca na czujnik czadu.
Skrajnie małe łazienki nie są na szczęście normą. Przy projektowaniu łazienki uwzględnia się zwyczaje mieszkańców bloków, którzy poza toaletą oraz prysznicem lub wanną, chcieliby zmieścić do łazienki także umywalkę, szafkę na rzeczy oraz pralkę. Najmniejsze pralki ładowane od góry są wąskie i mogą się zmieścić w wąskiej przestrzeni między muszką klozetową a ścianą, nawet takiej, która ma około 50 cm szerokości. Producenci pralek idą za potrzebami mieszkańców bloków, projektując sprzęty, które można zmieścić w łazience niemal każdego typu. Są zatem pralki otwierane od góry, pralki o małej głębokości, idealne w wąskiej łazience, a także pralko-suszarki, które pozwalają uniknąć rozstawiania w małym mieszkaniu składanych rusztowań z suszącym się praniem.
Niewielkie łazienki są wyzwaniem, jeżeli chodzi o ich aranżację. Z reguły wymuszają zrezygnowanie z niektórych sprzętów lub instalacji, np. bidetu. Zmuszają też do szukania rozwiązań kompaktowych: niestandardowych wanien czy rezygnacji z klasycznego brodzika. Zachęcają do szukania mebli kreatywnych i pakownych, które zmieszczą się w niewielkiej przestrzeni i pozwolą uniknąć bałaganu.
Dużym wyzwaniem jest utrzymanie niewielkiej łazienki w porządku, zwłaszcza gdy w domu są dzieci, które potrzebują np. nocnika, podkładki na toaletę, podestu czy schodków by móc samodzielnie korzystać z toalety. Dodatkowo, małe łazienki muszą mieć sprawną wentylację gdyż łatwo ulegają zaparowaniu. Dodatkowo frustrująca jest konieczność przesuwania przedmiotów, np. dziecięcych zabawek, za każdym razem, gdy na podłodze rozleje się woda.
Rozwiązaniem dla niewielkich łazienek mogą być robione na zamówienie szafki. Pozwalają one na wykorzystanie każdej dostępnej przestrzeni – nawet tej podsufitowej – na wyodrębnienie miejsca do przechowywania rzeczy. Koszt inwestycji jest oczywiście droższy niż w przypadku gotowych mebli, ale efekt może być znakomity.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here