Jak wybrać dywan?

Niektórzy z nas kupują dywany wyłącznie ze względu na wystrój wnętrza, inni mają również na uwadze fakt, iż dywan doskonale chroni podłogę przed wszelkimi zarysowaniami. Niezależnie jednak od głównego powodu naszego zainteresowania tego rodzaju zakupem, przed wyborem dywanu odpowiedniego do naszego domu warto wziąć pod uwagę wszelkie parametry wnętrza, a także to, na jakiej dokładnie przestrzeni mamy zamiar umieścić dywan.

Po pierwsze, dywan powinno dobierać się już do prawie gotowego wnętrza, w którym są już pomalowane ściany i wstawione meble oraz różnego rodzaju sprzęty, ponieważ znacznie łatwiej jest dopasować dywan do reszty wystroju, niż odwrotnie. Poza tym, wiele zależy od tego, do jakiego pomieszczenia ma nadawać się wybrany dywan. Jeżeli poszukujemy odpowiedniego dywanu do pokoju dziennego, warto pamiętać o odpowiednim dopasowaniu poszczególnych elementów wnętrza, takich jak kanapa, fotel, stolik kawowy oraz właśnie dywan. Dzięki temu wszystko razem będzie dawało efekt dobrze „scalonego” wnętrza. Poza dobraniem pasujących do siebie, uzupełniających się mebli i dywanu należy zadbać także o rozmieszczenie ich. Dywan powinien znajdować się centralnie względem mebli. Co więcej, jeżeli w naszym salonie w jego centralnym punkcie znajduje się stolik kawowy, lepiej wybrać dywan większych rozmiarów, co wzmocni efekt jednolitego wizualnie wnętrza. Jeżeli stolik nie znajduje się w centrum pokoju, możemy zdecydować się na nieduży dywan pośrodku pokoju, w miejscu, w którym zwykle znajduje się właśnie stolik lub ława. Dzięki umieszczeniu dywanu w tym miejscu będzie pełnił on funkcję elementu nienachalnie scalającego wnętrze. Warto pamiętać, aby nie łączyć małego dywanika ze stolikiem pośrodku pokoju. Takie połączenie wprowadza niepotrzebny nieład i decydując się na nie rzadko kiedy udaje się utrzymać „lekkość” wystroju całości.

Jadalnia to pomieszczenie, które musi być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego też wiele osób rezygnuje z umieszczania dywanu w tym pomieszczeniu. Jest to całkiem zrozumiałe – oprócz tego, iż trudno jest utrzymać dywan w jadalni w dobrym stanie i w czystości ze względu na oczywisty fakt, że czasem może się zdarzyć wylać napój czy też upuścić kawałek jedzenia, to pojawia się tutaj kolejny problem, a mianowicie to, iż w jadalni często przesuwa się krzesła. Z tego względu niezbyt dobrym pomysłem jest umieszczenie dywanu pod stołem i krzesłami – nie jest na pewno rozwiązanie, które ułatwi nam życie. Jeżeli jednak bardzo upieramy się na dywan w jadalni, ponieważ na przykład – naszym zdaniem – w jadalni brakuje jakiegoś mocnego lub wręcz przeciwnie – stonowanego elementu – należy wybrać taki, który nie będzie utrudniał przesuwania krzeseł. Dywan powinien być przynajmniej o około 1 metr dłuższy z każdej strony niż stół, żeby nie przeszkadzał za bardzo podczas odsuwania krzeseł. Co więcej, niezbyt dobrym pomysłem jest wybranie dywanu z długim włosiem do jadalni. Utrzymanie go w czystości na dłuższą metę w pomieszczeniu, w którym się je graniczy z cudem. Wybierając odpowiedni model do naszej jadalni weźmy pod uwagę także jakość i wytrzymałość – materiał, z którego został wykonany dywan do jadalni musi być mocny, aby znosić bezustanne przesuwanie krzeseł.

Jeżeli chodzi o dywan do sypialni, powinien on pasować przede wszystkim do łóżka oraz podkreślać je. Co więcej, w przeciwieństwie do jadalni, sypialnia to doskonałe miejsce na duży, puszysty dywan, który nie tylko jest przyjemny w dotyku, ale także nadaje wnętrzu przytulnego, urokliwego wyglądu. Można zdecydować się zarówno na dywan, który zajmie całą powierzchnię pokoju, jak i na niewielki dywanik przed łóżkiem. Co więcej, ciekawym rozwiązaniem może być także dywanik o okrągłym kształcie, szczególnie, jeżeli cała reszta elementów wystroju jest bardzo nowoczesna i o raczej kanciastych formach. Wówczas okrągły dywanik może to doskonale przełamać.

Można znaleźć przeróżne dywany, nie tylko pod względem wielkości czy też długości włosa, ale także o bardzo zróżnicowanym, wyróżniającym się wzornictwie. Oczywiście dywan w kolorowe wzory doskonale skupia na sobie uwagę i w zasadzie staje się najważniejszym, wiodącym elementem wystroju wnętrza, w którym się znajduje. Taki dywan to świetny sposób na nadanie wyrazu i ożywienie pokoju, w którym wszystko jest stonowane i delikatne.

Wybierając odpowiedni dywan warto wziąć pod uwagę także gęstość runa oraz wagę dywanu, jeżeli zależy nam na jakości. Należy pamiętać, iż im bardziej gęste runo dywanu, tym jakość jest coraz lepsza. Oceniać to można na podstawie porównania do siebie kilku dywanów. Co więcej, również na metce dywanu powinna znaleźć się informacja na temat jego gęstości. Opisuje się to jako ilość włosów na metrze kwadratowym. Standardową wartością jest 150 500 tysięcy. Jeżeli dany dywan ma więcej, niż 500 tysięcy włosów na metr kwadratowy oznacza to, iż jest on naprawdę dobrej jakości. Jeśli chodzi o wagę dywanu, należy wybierać ten, wtóry jest cięższy – im cięższy, tym lepsza jakość dywanu.

Dywany, które można znaleźć w sklepach są produkowane z różnego rodzaju włókien. Jednymi z najbardziej popularnych przykładów są dywany syntetyczne. Do ich produkcji stosuje się takie materiały, jak poliester, polipropylen czy też poliamid, czyli nylon. Są one dość odporne i wytrwałe, dlatego jest to dobre rozwiązanie w miejscach mocno eksploatowanych – jak zostało wspomniane nieco wyżej, na przykład w jadalni, w której często przesuwa się krzesła powodując tarcie dywanu. Tego rodzaju dywany sprawdzają się dobrze także w pokojach dzieci, lub jeżeli mamy w domu zwierzęta.

Jeżeli chodzi o dywany wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego, na rynku znaleźć można dywany wykonane z wełny lub też sizalu. Wełniane dywany są bardzo eleganckie, zachowują miękkość oraz są puszyste, również doskonale wyglądają. Dywany z sizalu w przeciwieństwie do tych z wełny są twarde. Bardzo pasują do wnętrz w stylu nowoczesnym czy też skandynawskim. Co więcej, nadają się dla alergików oraz osób, które mają zwierzęta, gdyż łatwo je wyczyścić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here