Jak wyposażyć łazienkę?

Łazienka jest jednym z najważniejszych miejsc w naszym mieszkaniu. Aby spełniało odpowiednio swoją rolę potrzebuje sporego wyposażenia.
Aktualnie akcesoria do łazienki można kupić w każdym markecie budowlanym, a także – co się często zdarza – chociażby w sklepach dyskontowych.
Pomijam tutaj kwestię podłoża, bo jedynym słusznym wyborem są płytki, dzięki którym woda nie zaleje nam mieszkania albo naszym sąsiadom piętro niżej. Jednakże po wyjściu z prysznica czy ciepłej kąpieli zimne i śliskie płytki nie zagwarantują nam bezpieczeństwa i komfortu, dlatego najrozsądniejszym pomysłem będzie tutaj zaopatrzenie się w dywaniki łazienkowe. Można je zakupić w najróżniejszych kolorach i kształtach.
Aby przejść do wyboru pozostałych akcesoriów łazienkowych musimy wszystko zaplanować. Główną i najważniejsza sprawą jest tutaj metraż naszej łazienki. Oczywiście do małego pomieszczenia nie zamontujemy ogromnej wanny z hydromasażem a raczej małą wannę bądź dużo bardziej praktyczny prysznic który zajmuje dużo mniej powierzchni.
Zależnie od ilości miejsca możemy zdecydować się na parę zawieszanych szafek, w których możemy przechowywać przybory kosmetyczne. Jeśli jednak metraż nie stanowi dla nas ograniczenia (oraz zasobność portfela) producenci wanien oraz kabin prysznicowych niemal prześcigają się w udogodnieniach, które mają sprawić, że ani branie prysznica ani branie kąpieli nie będzie już mogło zostać nazwane zwykłym. Idziesz pod prysznic, ale masz ochotę na rozmowę telefoniczną? Nie ma problemu! Lubisz śpiewać do szamponu, ale brakuje Ci podkładu muzycznego? Spokojnie, twój prysznic może mieć wbudowane radio, co oszczędzi twoim sąsiadom słuchanie ciebie a capella.
Bardzo często w łazienkach znajduję się również toaleta, choć zdarza się, że jest ona w osobnym pomieszczeniu. Wybór toalet jest ogromny a podstawowymi rodzajami są toalety stojące – najbardziej popularne – a także toalety wieszane. W większych i bardziej nowoczesnych łazienkach znajdują się również bidety.
Umywalka – kolejny obowiązkowy „mebel” w łazience. Podobnie jak z toaletami, są umywalki podwieszane jak i stojące. Te drugie dodatkowo mają pod sobą miejsce na przechowywanie ręczników, kosmetyków czy innych środków myjących. Aby móc korzystać z umywalki potrzebujemy armatury. Wybór jest bardzo szeroki, a wybierać między baterią jednouchwytową gdzie temperatura wody zależy od tego, w którą stronę przesuniemy uchwyt, a baterią dwu uchwytową gdzie jeden kurek odpowiada za wodę ciepłą, a drugi za wodę zimną (w tym drugim przypadku ustalenie właściwej temperatury wody jest nieco trudniejsze). Armatura to nie tylko rodzaj uchwytów, ale także wyraz naszego indywidualizmu, bo producenci baterii łazienkowych wykazują się nie lada fantazją w kreowaniu nowych kształtów, rodzajów i sposobów, w jaki woda płynie do umywalki. Lubisz klasykę? Wybierzesz styl retro, z dwoma kurkami, w kolorze starego złota. Idziesz z duchem czasu? Dla ciebie odpowiednie będzie połączenie chromu i szkła.
W żadnej łazience nie może zabraknąć lustra. Jest ono funkcjonalnym elementem wystroju, a także możemy wybrać odpowiadający nam model. Do wyboru mamy lustra o wszelakich kształtach (okrągłe, kwadratowe, prostokątne oraz składające się z wielu elementów – tzw. mozaiki), podświetlane (aktualnie standardem są oświetlenia LED a rzadziej spotykane już zwykłe żarówki) czy też z półeczką na podstawowe przybory toaletowe. Za lustrem może kryć się funkcjonalna szafka. Dzięki podzieleniu jej półeczkami mamy więcej miejsca na różne szpargały. A jak wiadomo łazienka lepiej się prezentuje, gdy wszystko ma swoje miejsce (najlepiej ukryte poza zasięgiem wzroku).
Kiedy urządzamy łazienkę, poza oczywistym wyposażeniem – opisanym powyżej, niezbędne są jeszcze inne, drobniejsze ale nieodzowne akcesoria łazienkowe, jak choćby uchwyt na papier toaletowy. Możemy się pokusić o zwykły uchwyt zamontowany „na wyciągniecie ręki” od toalety. Może być zabudowany, także cała rolka papieru toaletowego jest schowana i praktycznie niewidoczna. Jednakże niektórzy lubią kupować papier toaletowy z różnymi nadrukami, które chętnie eksponują i kolorystycznie współgra to z innymi elementami łazienki. Są też tacy, którzy lubią trzymać papier w dużej ilości na widoku i ci wybiorą stojak na papier, na którym zmieści się nawet pięć rolek.
Kiedy jesteśmy przy temacie toalety, to w celu utrzymania nienagannej czystości, w okolicy sedesu elementem nieodzownym (i często poszukiwanym), jest szczotka do toalety.
Kiedy mamy piękną łazienkę i o którą zadbaliśmy w najdrobniejszych szczegółach od wanny z hydromasażem, poprzez płytki antypoślizgowe a skończywszy na uchwycie do papieru, idealnym dopełnieniem jest światło. Światło w łazience nie może być zbyt agresywne i mocne ale musi go być dużo i w odpowiednich miejscach. Najważniejsza to strefa lustra przed którym dokonujemy czynności związanych z higieną osobistą i makijażem. Dla koneserów czytania, którzy nie odpuszczą lektury nawet w wannie, konieczne jest zamontowanie dobrego oświetlenia nad wanną.
W domach wielopiętrowych na każdym piętrze powinna znajdować się łazienka. Górne piętro, gdzie w większości znajdują się sypialnie domowników, będzie wyposażone w łazienkę z wanną, toaletką oraz kosz na brudną odzież. Tutaj także będą się znajdować rzeczy osobiste, takie jak szczoteczki do zębów, nici dentystyczne, kremy, kosmetyki do makijażu, balsamy do ciała i maszynki do golenia. Czyli wszystkie te rzeczy, których używamy codziennie rano i wieczorem. Natomiast, łazienka na parterze służy raczej gościom i domownikom, ale tylko, kiedy jest to nieodzowne albo, kiedy górna łazienka jest zajęta. Dolna łazienka wyposażona jest w podstawowe środki higieniczne.
Jeśli posiadamy dzieci nasza łazienka musi być doposażona w dziecięcy podest, który sprawdzi się jeśli dziecko będzie chciało umyć ręce jak i w przypadku samodzielnego korzystania z toalety. Podest ten jest antypoślizgowy co gwarantuje bezpieczeństwo dziecku.
Prawidłowo dopasowane akcesoria do łazienki są użyteczne, funkcjonalne, harmonizują z wnętrzem i podkreślają osobowość właściciela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here