lilia

Lilie przeżywają obecnie drugą młodość – są bardzo chętnie wybierane do uprawy w naszych ogrodach. Nie powinno to budzić zdziwienia – efektowne kwitnienie przy niewielkim nakładzie pracy jest warte zainteresowania! Co warto wiedzieć o lilii złotogłów?

Pochodzenie i wygląd lilii martagon

Pierwotnie lilia złotogłów występowała w Azji oraz w Europie. Obecnie porasta na dziko tereny Sudet i Karpat.

Łodyga tej odmiany może mieć nawet 1 m wysokości, a liście są pokryte subtelnym meszkiem. W czasie kwitnienia lilia martagon zwraca uwagę oryginalny kwiatostanami, które formują się w grona. Drobne kwiaty w płatkach w odcieni różu i czerwieni są dodatkowo nakrapiane.

Obecnie można je powszechnie spotkać nie tylko w ogrodach, ale także w przestrzeni publicznej.

Symbolika i nazwa

Lilia martagon była znana już w starożytności i kojarzona była z najwyższym pięknem. Zgodnie z grecką mitologią powstała wówczas, gdy Hera podczas karmienia potomstwa uroniła kroplę mleka. Leirion – to grecka nazwa tej rośliny, która w naszym języku jest odpowiednikiem delikatności.

Martagony w ogrodzie – gdzie się sprawdzą

Z uwagi na wyjątkową delikatność i subtelny wygląd tych roślin – najlepiej odnajdą się w ogrodach naturalnych. Trzeba im także zapewnić odpowiednie podłoże o alkaicznym odczynie. Jeśli odczyn jest obojętny lub kwaśny – trzeba będzie sięgnąć np. po sproszkowany dolomit. Warto także wspomóc glebę próchnicą.

Martagony to propozycja dla tych bardziej wytrwałych ogrodników – bujne kwitnienie następuje bowiem z reguły po kilku latach od sadzenia. Warto przy tym zaznaczyć, że te odmiany nie lubią przesadzania, dlatego warto od początku dokładnie przemyśleć stanowisko.

Kiedy i jak sadzić lilię złotogłów – cebulki, terminy sadzenia

Cebulki lilii złotogłów, które kupić można online tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/lilia-martagon/, preferują próchnicze i wilgotne podłoże – warto umieścić je w glebie we wrześniu. Dzięki temu cebule zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy. Należy również pamiętać o właściwym doborze stanowiska – martagony preferują miejsca słoneczne lub delikatnie zacienione.

Próchnica bukowa, dodanie do gleby wapna – to wszystko będzie sprzyjające prawidłowemu rozwojowi cebul. Przed umieszczeniem ich w podłożu warto dokonać wstępnej selekcji i sięgać wyłącznie po te dorodne okazy, bez znamion chorób czy też pleśni.

Pielęgnacja i kwitnienie – jak dbać i kiedy kwitną martagony

Na pierwszy plan wysuwa się tutaj dobranie odpowiedniego stanowiska. Nasłonecznione miejsce pomoże w bujnym kwitnieniu. Trzeba jednak pamiętać, że przy pierwszym roku uprawy można nawet nie dostrzec pędów – nie należy jednak się tym zrażać, a cierpliwie oczekiwać na efekty. Poza okazałym wyglądem kolejną zaletą tej rośliny jest także słodki zapach.

Poza spełnieniem kluczowego warunku, czyli nasłonecznionego stanowiska ważne będzie także systematyczne podlewanie. Zbyt długie przesuszenie podłoża nie będzie miało pozytywnych skutków na kwitnienie.

Kolejny aspekt dotyczy także ochrony cebul przed wiosennymi przymrozkami.

Czas kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia.

Popularne odmiany lilii martagon

Wśród dostępnych na rynku odmian warto zwrócić szczególną uwagę na poniższe propozycje.

Maroon King zachwyca intensywnie czerwono-bordowym ubarwieniem kwiatów, które tworzą ciekawe zestawienie kolorystyczne z żółtymi pręcikami. Orange Marmelade to z kolei soczyście pomarańczowa propozycja, która z pewnością ożywi niejedną ogródkową kompozycję. Guinea Gold jest z kolei wariantem o ciepłym odcieniu żółtych płatków. Entuzjaści blado-różowych kwiatów powinni zainteresować się subtelną propozycją Pink Morning. Manitoba Morning wypuszcza z kolei płatki o intensywnie różowym kolorze. Zwieńczeniem tego zestawienia jest szlachetna odmiana Arabian Knight o ciemnobordowym odcieniu z żółtym środkiem.

Lilie złotogłów to oryginalne odmiany lilii, które zwracają uwagę nakrapianym środkiem. Jeżeli zatem zależy Ci na wprowadzeniu powiewu świeżości do swojego ogrodu – będą strzałem w dziesiątkę! Na początek warto jednak wyposażyć się w cierpliwość – efektowne kwitnienie powinno wynagrodzić oczekiwanie na pojawienie się kwiatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here