Meble indyjskie

Meble indyjskie to fantastyczny sposób na orientalny wygląd salonu. Moda na drewniane meble indyjskie ogarnęła prawie cały zachodni świat i cieszy się dużą popularnością. Jeśli chodzi Ci po głowie orientalny styl salonu, to zdecydowanie postaw na dodatki w tym niepowtarzalnym klimacie. Meble w stylu indyjskim są sprowadzane ze Wschodu i są bardzo dobrej jakości. Warto zatem bliżej przyjrzeć się walorom użytkowym, jakie reprezentują te drewniane meble.
Czym tak naprawdę wyróżniają się meble indyjskie? Główną cechą wyróżniającą drewniane meble na tle innych pochodzących z Azji jest niezwykły repertuar wzornictwa. W Indiach cyfry mają trochę inny wymiar niż w Europie. Drewniane meble indyjskie zaczynają się od filigranowych szafek, poprzez dziwaczne sprzęty o zagadkowym przeznaczeniu, po potężne, niemal gotyckie olbrzymy. Kolorystykę mebli indyjskich może narzucić cała aranżacja salonu, ponieważ barwy mebli drewnianych z pewnością zadowolą nawet najbardziej wybrednych klientów. Wszelkiego rodzaju odcienie brązów, bieli i czerni oraz majestatyczne kolory uzyskiwane są dzięki wielokrotnemu nakładaniu różnych barwników w to samo miejsce i świetnie wpasują się w każdy salon.
Meble indyjskie przede wszystkim są bardzo trwałe i to jest kolejny element, który wyróżnia od innych mebli. W procesie produkcji jest użyta bardzo duża ilość materiału co sprawia, że są bardzo wytrzymałe. W szafach zwracają uwagę drzwi grubości pięści zdobione głębokimi rzeźbieniami lub o kasetonowej budowie, solidne plecy czy gruba, mosiężna blacha. Do produkcji tych wspaniałych mebli nie stosuje się żadnych materiałów współczesnych, takich jak płyty wiórowe, pilśniowe, sklejka czy forniry. Każdy element mebli drewnianych jest wykonany z solidnego, litego drewna: teku, mango, sezamu, róży czy akacji azjatyckiej. Wówczas nie ma co się dziwić, że waga niektórych mebli indyjskich dochodzi nawet do 300 kilogramów. Tak solidny materiał gwarantuje, że meble przetrwają wiele lat. Mimo wszystko nie oznacza to jednak, że nie ma wśród nich mebli o lżejszej budowie, przystosowanych do mniejszego salonu.
Drewniane meble indyjskie są z najlepszych materiałów? Jeśli drewno, z którego zostały wykonane te wspaniałe meble, nie jest na każdy sezon i odpowiednio wilgotne, to mogą kurczyć się podczas naturalnego procesu wysychania. W jego strukturze pojawiają się pęknięcia i szpary, co ma niekorzystny wpływ nie tylko na wygląd mebli, ale również na wytrzymałość jego konstrukcji i wytrzymałości. Mimo wszystko nie dotyczy to jednak mebli indyjskich, które nigdy się nie rozsychają. Większość z nich pochodzi z rejonów pustynnych. Dzięki temu drewno jest w naturalny sposób doskonale wysuszone odzwierciedlając wspaniały wygląd. Do wykończenia powierzchni mebli drewnianych tradycyjnie stosuje się przede wszystkim wosk. Jest on naturalny, ładnie pachnie i sprawia, że drewno jest świeże. Ręcznie wykonany i dobrze wywoskowany indyjski mebel po prostu ma duszę.
Doświadczenie zdobyte przez przeszłe pokolenia pozwalają rzemieślnikom indyjskim wyczarować dzieła sztuki przy użyciu bardzo prostych narzędzi. Osiągają one wówczas efekty, które dla ludzi wychowywanych cywilizacji zachodniej byłyby możliwe jedynie przy zastosowaniu bardzo skomplikowanych maszyn oraz urządzeń. Tak specjalistyczne narzędzia, jak piła tarczowa można spotkać jedynie w wysoce zautomatyzowanych warsztatach. Mimo wszystko nawet tam, po wstępnym przycięciu elementów reszta racy nad drewnianymi meblami wykonywana jest wyłącznie ręcznie za pomocą kilku bardzo prostych narzędzi. Utożsamianie się rzemieślników z każdym wykonanym przez nich meblem indyjskim stwarza nieograniczone pole do popisu dla indywidualnej kreatywności oraz dbałości o każdy najmniejszy szczegół. Profesjonalizm w doborze materiału i przede wszystkim solidność wykonania sprawiają, że meble indyjskie będą bardzo długo cieszyć kolejne pokolenia nabywcy.
Mimo wszystko woskowanie mebli wymusza na rezygnacje z agresywnych środków chemicznych, współcześnie stosowanych do konserwacji drewnianych mebli. Meble drewniane wymagają co jakiś czas czyszczenia łagodnymi mleczkami z dodatkiem wspomnianego wosku. Wystarczy tylko rozetrzeć na całej powierzchni mebli niewielką ilość preparatu i następnie kilka razy przetrzeć miękką i najlepiej naturalną szmatką.
Podczas normalnego użytkowania mebla drewnianego z Indii należy przede wszystkim unikać stawiania na nim przedmiotów mokrych lub gorących, które niestety powodują rozpuszczanie cienkiej warstwy wosku i lekkie odbarwienie powierzchni w miejscu zetknięcia. W takich przypadkach należy ponownie zawoskować cały płaski fragment mebla drewnianego. Ponieważ meble indyjskie są wykonane z mocnego drewna i wówczas zalanie powierzchni nie grozi żadnym rozwarstwieniem czy wybrzuszeniem jak w przypadku okleiny. W zasadzie większość gatunków mebli indyjskich jest znacznie bardziej odporna na działanie wody dzięki większej zawartości olejków.
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na orientalne drewno tekowe, które jest drewnem wodoodpornym. Budowane z niego między innymi mosty, okna, kutry i inne elementy szczególnie narażone na działanie wody. Mimo wszystko nie ma ona wpływu również na powierzchnię drewnianych mebli malowanych, ponieważ technika wielowarstwowego nakładania farby gwarantuje naturalną ochronę mebla przed wilgocią. Malowane meble drewniane nie muszą być czyszczone i konserwowane specjalnymi preparatami, niemniej jednak po nawoskowaniu nabierają szczególnego uroku, a także ładnie pachną.
Co do ceny to wiele drewnianych mebli indyjskich kształtują się na poziomie porównywalnym z cenami mebli produkowanych serynie w fabrykach. Dlatego przede wszystkim przed wyborem mebli do swojego salonu najlepiej przyjrzeć się baczniej meblom indyjskim ze względu na ich wytrwałość, majestatyczny wygląd i oryginalność. Aranżacja salonu na pewno stanie się dzięki nim naprawdę wyjątkowa. Bajeczne kolory mebli indyjskich komponują się wspaniale do każdego salonu w każdym domu. Zatem zainspiruj się meblami indyjskimi i stwórz własną aranżację swojego pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here