Remont łazienki - na co zwrócić uwagę?

Remont łazienki niestety w większości przypadków wiąże się z długotrwałym remontem, wysokimi kosztami oraz dużą ilością pracy. Jednak jest jedna rzecz bardzo pocieszająca, a mianowicie to, że remonty łazienki wykonuje się bardzo rzadko.
Z tego również powodu taki remont łazienki powinien być bardzo dobrze przemyślany, w najmniejszych szczegółach, biorąc pod uwagę nawet wymianę całej instalacji sanitarnej. W blokach dochodzi nam jeszcze jeden dylemat, a mianowicie czy w najbliższym czasie w naszym bloku nie będą wymieniane tak zwane piony sanitarne. Jeżeli posiadamy taką informację, to najlepiej odłożyć remont łazienki aż do czasu wymiany tychże pionów. Dlaczego? Dlatego, że wymiana takich własnie pionów wiąże się z nieuniknionym kuciem w naszej łazience, co by było bardzo przykre biorąc pod uwagę fakt jak drogie i czasochłonne bywają remonty łazienek. Sprawa jest dużo prostsza jeżeli mieszkamy w całkiem nowym budownictwie, wtedy możemy mieć niemalże pewność, że wymiany pionów sanitarnych nie będzie w naszym bloku przez przynajmniej najbliższe kilka lat.

Jakie sprawy musimy przemyśleć zanim przystąpimy do remontu naszej łazienki? Aby ułatwić Państwu remont przytoczymy kilka istotnych aspektów, które z całą pewnością ułatwią całą sprawę.

Sprawa pierwsza – płytki czy gładzie?

Dylemat ten powstaje przede wszystkim ze względu na zasobność naszego portfela. Jak nie trudno się domyślić opcja dużo tańszą jest gładź na wszystkich ścianach w naszej łazience. Jest dodatkowo opcja nie dosyć, że tanią to również bardzo praktyczną, ponieważ co jakiś czas możemy odświeżyć wnętrze naszej łazienki, nadając jej nowy kolor. Producenci farb stanęli na wysokości zadania produkując specjalną linie farb przeznaczonych specjalnie do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza, a tym samym do łazienek. Drugą opcja są płytki na ścianie łazienki. W sklepach budowlanych możemy znaleźć cały przekrój płytek łazienkowych. Wpasują się one w gust większości osób. Musimy tylko wiedzieć jaki budżet możemy przeznaczyć na cel. rozpiętość w cenach jest tak duża, że naprawdę warto kilka razy przeliczyć czy nas na to stać. Najdroższymi elementami w łazience, jeśli zdecydujemy się na płytki, są tak zwane dekory. Są to płytki, które sprzedawane są na sztuki, a ich cena za sztukę bywa dużo wyższa niż za metr kwadratowy pozostałych płytek. do ceny płytek musimy oczywiście doliczyć kwotę, która należny zainwestować w pozostałe rzeczy, które są niezbędne do ich położenia, a mianowicie: fugi, kleje, maskownice oraz należność profesjonalnego płytkarza. Sporą zaleta płytek jest to, że bardzo łatwo jest je utrzymać w czystości, jeśli się zabrudzą wystarczy je wymyć, co nie jest takie proste w przypadku gładzi ponieważ zabrudzona ścianę trzeba pomalować od nowa.

Sprawa kolejna – meble łazienkowe

Prawdziwym wyzwaniem mogą okazać się meble łazienkowe. Wbrew pozorom nie jest to najłatwiejszy wybór, zważając na to jak duży wybór mamy w sklepach meblarskich. Wszystko zależy od tego z jak dużą łazienką mamy do czynienia. Jeśli małą łazienką w bloku to oczywistym jest, że nie możliwe jest wstawienie do niej zbyt dużej ilości mebli. Meble w takiej łazience zazwyczaj ograniczane są do niewielkiej szafki pod umywalką, niekiedy słupek na ręczniki i kosmetyki. Jeśli mamy sporą łazienkę możemy pokusić się o meble które nie tylko spełnia podstawowe niezbędne funkcje, ale również staną się piękną ozdobą naszej łazienki.
Prawdziwą furorę robią meble na specjalne zamówienie, robione przez stolarzy pod wymiar naszej łazienki. Jednak cena wykonania takich mebli jest bardzo wysoka. Jeśli dysponujemy skromniejszym budżetem bez problemu znajdziemy coś dla siebie w sklepach sieciowych. Tutaj wszystko zależy od naszego gustu oraz od tego w jakim stylu będzie urządzana przez nas łazienka.

Co wybrać – prysznic czy wannę?

Podobnie jak w przypadku mebli łazienkowych bardzo dużą role odgrywa tutaj wielkość naszej łazienki. Druga sprawa to nasza wygoda – czyli czy lubimy raczej szybkie prysznice czy też uwielbiamy godzinami wylegiwać się w gorącej wodzie. W przypadku kiedy mamy małą łazienkę bardzo często stawiamy jednak na prysznice, mimo że producenci mają w swojej ofercie niewielkie wanny, jednak te są mało wygodne. w drugim przypadku wybór zdecydowanie częściej pada na wannę, choć bywa i tak, że w dużej łazience znajdziemy zarówno prysznic jak i wannę, ale to już zależy od fantazji domowników. W przypadku prysznica jak i wanny możemy wybierać w prostych jednofunkcyjnym asortymencie, ale również w takim, który posiada dodatkowe funkcje na przykład mają zamontowana funkcje hydromasażu. Jak można się łatwo domyślić dodatkowe funkcje równa się wyższa cena, dlatego należy dokładnie przemyśleć ten wybór, zwłaszcza, że jak wynika w praktyce, funkcje te są bardzo rzadko wykorzystywane a czasami nawet wcale.

Co zrobić z pralką?

Pralka jest to sprzęt, który możemy mieć w łazience, ale jeśli wielkość łazienki nam na to nie pozwala, możemy ją bez problemu ustawić w dowolnym miejscu w naszym mieszkaniu czy też domu, wystarczy, że będziemy mieli dostęp do bieżącej wody oraz odpływu. Najczęściej wybór pada na kuchnię, gdzie pralkę możemy zabudować, dzięki czemu nie jest ona widoczna i nie psuje wystroju wnętrza. Jeśli mamy miejsce na pralkę w łazience, to sprawa jest dużo prostsza, kwestia tylko tego czy chcemy aby była ona widoczna czy też nie.

Robiąc remont łazienki warto zastanowić się również czy nie zainwestować w bardzo praktyczne ogrzewanie podłogowe, zwłaszcza w sytuacji kiedy mamy małe dzieci. Przede wszystkim w łazience bardzo często woda z kąpieli czy tez z innych źródeł ląduje na płytkach, co niesie za sobą ryzyko poślizgnięcia, w przypadku ogrzewania podłogowego taka woda szybko wysycha.

Jak widać remont nie należy do najprostszych zadań. Niesie ze sobą bardzo dużo dylematów oraz decyzji, które jeśli niestety zostaną podjęte pochopnie, mogą nieść za sobą nawet bardzo drogie i przykre skutki. Dlatego zanim coś postanowimy musimy przeanalizować wszystkie dostępne możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here