Na co zwrócić uwagę, wybierając meble kuchenne?

Kuchnia jest centralnym i bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Spotyka się tu bowiem co dnia, podczas posiłków, cała rodzina. Jeszcze więcej czasu spędza w niej pani domu, która te posiłki przygotowuje. Atmosfera kuchni jest więc szczególna, a jej rola dwojaka. Po pierwsze musi być funkcjonalna i urządzona pod kątem wykonywania prac kuchennych, a po drugie powinna być miłym i przytulnym miejscem do spotkań przy obiedzie czy porannej kawie. Zasada jest jedna: w kuchni wszyscy domownicy powinni czuć się komfortowo. Dlatego też niezmiernie istotne jest jej urządzenie i zakup takich mebli, które nie tylko posłużą przez lata, ale będą zgodne z upodobaniami domowników i nie znudzą się im zbyt szybko.

Kuchnie a meble i ich styl

Zanim podejmie się decyzję, dotyczącą zakupu mebli kuchennych, należy określić styl swojej kuchni. Do wyboru jest wiele stylów, każdy zatem może wybrać najbardziej mu odpowiadający.

* Kuchnia w stylu minimalistycznym pozbawiona będzie półek z przyprawami, relingów z łyżkami i cedzakami, pudełek, koszyków czy innych akcesoriów. W takiej kuchni wszystko schowane będzie w szafkach i szufladach. Zasadą jest bowiem: im mniej na widoku, tym lepiej. Oczywiście taki styl ma swoje zalety, chociażby panujący zawsze porządek. Jednak, podczas gotowania, niektóre panie domu lubią mieć potrzebne przedmioty pod ręką. Dlatego takie rozwiązanie nie będzie im odpowiadać. Meble minimalistyczne najczęściej są proste, pozbawione elementów ozdobnych i żywych barw.

* Kuchnia nowoczesna urządzona jest pod kątem wygody i komfortu. Jej zabudowa ma ułatwiać nie tylko prace kuchenne, ale także przechowywanie różnych akcesoriów. Również materiały, z których jest wykonana, muszą być trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Może to być kuchnia otwarta na pokój dzienny albo ukryta za składanymi drzwiami.

* Styl industrialny w kuchni to meble o oszczędnych, pozbawionych dekoracyjności formach. Materiały, z których wykonane są takie meble, niektórzy określają jako zimne albo „techniczne”. Tym bardziej, że podobna jest ich kolorystyka – najczęściej jest to biel połączona z różnymi odcieniami czerni i szarości. Meble te, choć ascetyczne w wyglądzie, są jednak bardzo eleganckie i w najlepszym gatunku.

* Kuchnia w stylu skandynawskim jest jedną z najbardziej popularnych. Jej zasadą jest prostota i wygoda oraz jasne i funkcjonalne wnętrza. W kuchniach takich dominują proste meble, wykonane z surowego, jasnego drewna pomalowanego na biało i ciekawe dodatki. Aranżacja takiej kuchni jest najczęściej monochromatyczna, ale dzięki temu klasyczna i elegancka.

* Kuchnia w stylu prowansalskim jest wygodna i miła. Białe lub kremowe meble, zazwyczaj przeszklone oraz ażurowe szafki sprawiają, że pomieszczenie daje wrażenie pełnego słońca. Meble, swój urok zawdzięczają połączeniu naturalnych materiałów, takich jak drewno i wiklina. Ich barwy, poza wspomnianą już bielą, to zazwyczaj pudrowy róż, szarość, lawenda lub pastelowa zieleń. Jednak meble prowansalskie to nie tylko barwa, ale również piękne zdobienia, prostokątne obramowania szafek i delikatne uchwyty w kolorze brązu, mosiądzu czy patyny.

* Kuchnia w stylu retro to drewniane szafki o zdobionych frontach. Do jej urządzenia często wykorzystuje się tzw. meble z odzysku, czyli kupione na targach staroci czy w internecie. Są one proste, z naturalnych materiałów, dzięki którym w kuchni tworzy się sielankowy klimat dawnych lat. Obecnie również w sklepach dostępna jest stylizowana armatura, a nawet sprzęt AGD do kuchni retro.

Kuchnie a meble – jak wybrać?

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu mebli do kuchni. W skład takiego zestawu wchodzą: szafka pod zlewozmywak, szafki stojące przeznaczone do przykrycia blatem roboczym oraz szafki wiszące. Blat może być w zestawie lub trzeba dokupić go samemu. Szafki mogą tworzyć długie ciągi albo przerywane. W sklepach meblowych często są oferowane szafki pojedyncze, służące do zestawiania w komplety. Jest to bardzo dobre rozwiązanie i o wiele tańsze niż na przykład meble kuchenne wykonane na zamówienie.

Różne rozwiązania meblowe do kuchni

Wybierając szafki do kuchni należy zwrócić uwagę na komfort ich otwierania i funkcjonalność. Najczęściej stosowane w szafkach do kuchni są drzwiczki skrzydłowe – to najtańszy system ich otwierania. Mogą być jednak stosowane pod warunkiem, że w kuchni jest wystarczająco dużo miejsca.
W szafkach, w których tradycyjne otwieranie jest niewygodne lub wręcz niemożliwe, sprawdzają się drzwiczki uchylne. Mechanizm służący do otwierania tych szafek jest jednak droższy.
Ciekawie prezentują się szafki do kuchni żaluzjowe, których atutem są faktury i kolor drzwiczek oraz rodzaj materiału. Bez względu na to czy są stalowe czy drewniane, ich otwieranie nie wymaga miejsca na drzwiczki przed szafką. Jest to jednak rozwiązanie dosyć drogie.
Jeżeli chodzi o szafki narożne, dobrym wyjściem jest zastosowanie drzwi skrzydłowych, połączonych ze sobą zawiasami. Natomiast w szafkach wiszących stosuje się drzwi skrzydłowe składane w poziomie.

Czy ważny jest materiał na meble do kuchni?

Najważniejszy jest materiał, z którego wykonane są fronty do mebli. Do najpopularniejszych i najtańszych zaliczane są fronty wykonane z płyty MDF powlekane farbą lub foliowane na gorąco. Niestety, nawet niewielkie uszkodzenie płyty powoduje widoczne wybrzuszenia.
Równie popularne, choć droższe, są meble drewniane. I chociaż są one bardzo eleganckie, trzeba pamiętać, że drewno nie należy do łatwych materiałów, dlatego mogą wypaczyć się drzwiczki, a wtedy obciążone zawiasy również szybko się zużyją. Z kolei dużą zaletą drzwiczek z drewna jest możliwość ich odnawiania, poprzez wyczyszczenie ze starej farby, malowanie czy bejcowanie.
Bardzo często fronty górnych szafek wykonane są ze szkła. Prezentują się nowocześnie, elegancko, i co ważne w kuchni, są odporne na wilgoć, jednak niestety, słabo wytrzymałe na uderzenia.
Na koniec warto też pomyśleć o blacie kuchennym, który musi być wytrzymały zarówno na gorąco, jak i na siekanie, krojenie czy inne „zabiegi” kuchenne. Powinien również być łatwy w utrzymaniu czystości. Wybór blatów jest ogromny, począwszy od laminowanych, kompozytowych, drewnianych, poprzez kamienne, granitowe, marmurowe, trawertynowe, a na stalowych i szklanych skończywszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here