Pokój dziecięcy to jedno z pomieszczeń, w którym najczęściej zmieniamy meble oraz cały jego wystrój. Na poszczególnych etapach rozwoju dziecko ma inne potrzeby, które determinują wszystko co je otacza również umeblowanie pokoju.
Łóżeczko, kojec, komoda, szafa dla dziecka, stolik do zabaw plastycznych, krzesełko do karmienia to tylko niektóre z dedykowanych dzieciom mebli.
Niemowlę potrzebuje tak naprawdę niewiele, spokojnie wystarczy łóżeczko, komoda lub szafa dla dziecka i fotel do karmienia. Wraz z jego rozwojem rośnie ilość zabawek, ubranek, przedmiotów otaczających dziecko. Dochodzą całkiem nowe meble (regały na puzzle, gry, kosze na zabawki itp.), z niektórych dziecko wyrasta i kupujemy kolejne dostosowane do niego np. łóżeczko zamieniamy na łóżko lub tapczan.
Są jednak meble niezmienne, które kupione raz posłużą przez długie lata. Do takich mebli niewątpliwie należą szafa dla dziecka czy komoda. Są to meble potrzebne na każdym etapie, zarówno niemowlakowi, jak i nastolatkom. Pojemna komoda i szafa dla dziecka pozwolą nam na chowanie wszystkich ubranek, butów, ale także części zabawek.
Na przestrzeni czasu każdy z tych mebli zmieni nieco swoje przeznaczenie, ale cały czas będzie użyteczny i potrzebny. komoda w której początkowo będziemy przechowywać bieliznę i ubranka będące w ciągłym użyciu w pokoju nastolatka może z powodzeniem pełnić rolę szafki rtv z szufladami na szpargały. Szafa dla dziecka od samego początku, będzie pełnić kluczowa role w przechowywaniu w pokoju dziecięcym. Warto dobrze zastanowić się, nad zakupem tak aby szafa dla dziecka była meblem, który posłuży przez lata, a nie przestanie być funkcjonalny w krótkim czasie.
Na co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie?
Na pewno ważne wnętrze, czyli w co jest wyposażona szafa dla dziecka. Sprawdzą się półki, szuflady, unikajmy dużej ilości drążków. Dlaczego? Drążki w jakie zazwyczaj jest wyposażona szafa dla dziecka mieszczą ubrania określonej długości, niestety z drążków z których swobodnie i wygodnie będzie korzystać przedszkolak nie skorzysta nastolatek, bo jego ubrania zwyczajnie będą zbyt długie, lub drążki będą za nisko. Oczywiście nie należy całkowicie rezygnować z drążków, każda szafa, również szafa dla dziecka powinna je mieć.
Na co również musimy zwrócić uwagę tak, by szafa dla dziecka była funkcjonalna przez lata?
Bardzo ważny jest … kolor! Szafa dla dziecka w kolorze np. różowym lub miętowym nie koniecznie przypadnie do gustu starszym dzieciom. nie warto kupować szafy pod kolor ścian, ściany zmieniają przecież często kolor. Szafa dla dziecka powinna mieć kolor neutralny, akcenty kładźmy raczej na innych elementach wystroju wnętrza, takich które łatwo można zmienić np. firanach, zasłonach, dywanie.
Jeżeli jednak ulegniemy chwilowej modzie lub namowom dzieci, nie załamujmy się, szafa dla dziecka to mebel, który ostatecznie można zawsze pomalować.
W kwestii wyglądu, szafa dla dziecka jest meblem, który można również odmienić zmieniając uchwyty, oklejając okleiną tablicowa, czy tez po prostu malując specjalna farba przeznaczoną do renowacji mebli.
Takie nadawanie drugiego życia staremu meblowi jest coraz bardziej modne. Jeżeli szafa dla dziecka pod względem funkcjonalności spełnia wszystkie oczekiwania jej użytkownika, jedynie wygląd powoduje nieodpartą chęć wymiany mebla na nowy, można zaproponować dziecku wspólna renowację. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo materiałów umożliwiających zaczarowanie starej odrapanej szafy w mebel nowy, zaskakujący i po prostu ładny. Własnoręcznie odnowiona szafa dla dziecka może być prawdziwa ozdobą pokoju naszej pociechy.
Sposób w jaki wykonana jest szafa dla dziecka jest również bardzo istotny. Szczególna uwagę należy zwrócić na prowadnice i zawiasy oraz rodzaj płyty z jakiej wykonana jest kupowana przez nas szafa dla dziecka. Porządne materiały gwarantują bezpieczne użytkowanie przez długi czas.
Szafa dla dziecka to mebel, w który warto zainwestować i kupić porządną, solidną szafę może nawet taką typowo „dorosłą” szafę?
Warto wziąć pod uwagę, że choć początkowo wypełniona w niewielkim stopniu, będzie wypełniać się z czasem proporcjonalnie do rozwoju naszego dziecka.
Szafa dla dziecka musi pomieścić nie tylko ubrania i buty, ale skarby naszych dzieci. Powinno znaleźć się w niej miejsce na pudło z pracami „artystycznymi” przedszkolaków, rzadziej używane duże zabawki czy sprzęty.
Nie zapomnijmy o tym, ze szafa dla dziecka to również świetne miejsce do … zabawy! Idealna kryjówka podczas zabawy w chowanego! Miejsce w którym można się schować przed całym światem, kiedy dziecko ma jakieś zmartwienia. Schowek dla skarbów.
Szafa dla dziecka – dziewczynki może pełnić również rolę toaletki. wystarczy wówczas zadbać o lustro, a jedną z szuflad lub półek wyposażyć w organizery umożliwiające przechowywanie kosmetyków, biżuterii i ozdób do włosów.
Szafa dla dziecka – chłopca powinna mieć specjalne miejsce na typowo „męskie” rzeczy, takie jak krawaty (tak krawaty! ten mały, uroczy smyk, który teraz smacznie śpi w łóżeczku, już niedługo będzie zakładał krawat!), garnitur, marynarkę. To ubrania, które nie są zakładane zbyt często, ale wymagają specjalnego przechowywania.
Szafa dla dziecka musi pomieścić również nie używane aktualnie zabawki, takie na które nasze dziecko jest jeszcze za małe, lub którymi po prostu w danej chwili się nie bawi, a schowane na jakiś czas i później odkryte na nowo sprawia mu ogromna radość. Są również zabawki „sezonowe”, zbyt delikatne by przechowywać je w piwnicy.
Rodzice młodszych dzieci doskonale wiedzą jakim problemem jest znalezienie jesienią miejsca do przechowywania różnorodnych pchaczy, worków z wiaderkami, łopatkami, grabkami i foremkami, piłkami plażowymi i dmuchanymi materacami, kółeczkami, makaronami i innymi akcesoriami będącymi w codziennym użyciu dzieci wiosna, latem i wczesna jesienią. To zabawki delikatne, dla których szafa dla dziecka jest idealnym schronieniem w czasie zimy i wczesnej wiosny.
Nie da się ukryć, że szafa dla dziecka jest jednym z najważniejszych mebli w pokoju dziecięcym. Jednocześnie jest takim meblem, który jeżeli jest odpowiednio dobrany może posłużyć wiele lat.