Najwspanialsze meble dębowe

Planując zakup mebli zastanawiamy się nad tym, z jakiego materiału mają być one wykonane? A materiałów na meble jest wiele. Począwszy od rodzimych, aż po egzotyczne. Większość ludzi fascynują meble drewniane. Ponieważ drewno kojarzy się z naturą, spokojem, sielskim klimatem i ciepłem rodzinnym. Mieszkanie wyposażone w drewniane meble wygląda elegancko i swojsko. Poza tym meble drewniane są trwałe. Nie tak, jak meble wykonane ze sklejki. Kiedy to na skutek np. pary bardzo szybko coś odłazi, odkleja się, czy obłamuje. Nie ma czegoś takiego w meblach drewnianych, a zwłaszcza gdy są to meble dębowe. Może się zdarzyć, że coś zostanie uszkodzone, ale na to potrzeba wielu lat. Lub mogą uszkodzić się w nadzwyczajnej sytuacji, kiedy to poprzez działanie mechaniczne ulegną uszkodzeniu. Lecz ogólnie meble drewniane, a zwłaszcza meble dębowe są bardzo mocne i trwałe.
Wobec tego warto wspomnieć o tym budulcu na meble, jakim jest dąb. Dąb występuje na świecie w około dwustu gatunkach. Należy do rodziny bukowatych. Rośnie w strefie umiarkowanej, oraz w wyższych partiach gór w strefie tropikalnej. W naszym kraju dąb także rośnie. Może on osiągać wysokość do pięćdziesięciu metrów. A pierścienicę do dwóch metrów. Dęby są drzewami długowiecznymi. Wzrost swój kończy dopiero w wieku od 120 do 200 lat. A przeciętnie może żyć od 600 do 1000 lat. Lecz dojrzałość rębną uzyskuje w wieku 120 lat i dlatego niewiele dębów dożywa sędziwego wieku. Dęby dzięki temu, że są długowieczne przez długie lata mogą stanowić trzon drzewostanu. Dlatego między innymi są często stosowane.
Dąb jest wspaniałym i najtrwalszym materiałem na przykład na meble. Lecz nie tylko używa się go w celach stolarskich, czy budowlanych. Dąb jest również rośliną leczniczą. Kora z niektórych gatunków dębu stanowi składnik mieszanek ziołowych. I tak na przykład odwar z kory dębowej używany był niegdyś wewnętrznie przy biegunkach. A zewnętrznie przy oparzeniach, czy odmrożeniach. Napar z kory dębowej stosowany był także zewnętrznie do przygotowania parówek, które były pomocne przy zaparciach. Kora dębu zawiera też dużą ilość taniny. I dlatego od wielu stuleci używana jest w garbarstwie do wyprawiania skór. Lecz to jeszcze nie wszystkie zalety dębu. Gdyż niektóre jego gatunki dają rosę miodową. A więc dąb jest też rośliną miododajną. Lecz najbardziej znane jest użycie dębu w stolarce meblowej i budowlanej. Bardzo dobrze drewno z dębu nadaje się na deski podłogowe lub na klepkę podłogową. Ponieważ zapewnia, że podłoga nie ulegnie pościeraniu. A wszystko dlatego, że jest to mocny, twardy i solidny materiał.
Dlatego większość z nas zachwyca się meblami wykonanymi z drzewa dębowego. Gdyż jest to nie tylko naturalny materiał, ale także solidny i uniwersalny. Co prawda, że wyroby z dębiny z czasem ciemnieją, lecz odbywa się to w naturalny sposób ze względu na dostęp wody. Drzewo dębowe może też pękać pod wpływem dużych mrozów ze względu na duże naprężenie wewnętrzne. Dlatego nie wskazane jest wykonywanie z niego na przykład mebli ogrodowych, czy tarasowych. A nawet mebli na balkon, czy do altanki. A w przypadku posiadania takich mebli na zewnątrz koniecznie na okres zimowy należy je zabezpieczyć. Najkrócej mówiąc meble dębowe najlepiej sprawdzą się wewnątrz domu.
Meble dębowe z racji swojej mocy i solidności od wieków goszczą w polskich domach. W czasach współczesnych przeżywają wręcz renesans. Bardzo chętnie kupowane są dębowe meble do salonu, garderoby, sypialni, czy kuchni. Nabywane są szafy, komody, krzesła, szafki, półki, ławy, stoły i stoliki. A także łóżka dębowe z zagłówkiem i nocnymi stolikami. Jak również narożniki z funkcją spania, oraz meble wypoczynkowe. Ludzie w dwudziestym pierwszym wieku na nowo zaczęli doceniać walory mebli drewnianych. A zwłaszcza tych wykonanych z drewna dębowego. Bo po pierwsze są bardzo uniwersalne, gdyż nigdy nie wychodzą z mody. Po drugie są bardzo praktyczne, ponieważ łatwo nie poddają się czasowi i działaniom mechanicznym ze strony człowieka. I wreszcie po trzecie meble drewniane są przyjazne człowiekowi. Naturalne i dlatego bliskie każdemu z nas. Wyróżnia je ciepła kolorystyka, przyjemność dotykania i ciepło bijące na odległość. Wszystko to sprawia, że dom nabiera niepowtarzalnego uroku, staje się przytulnym miejscem do odpoczynku i regeneracji sił. Meble dębowe nie muszą być bogato zdobione, aby uchodziły za piękne One same w sobie są wytworne i sprawiają wrażenie luksusu. I nic nie szkodzi, że posiadamy je wiele lat i pamiętają nawet prababcię. Meble takie pięknie się starzeją. I są im starsze, tym piękniejsze i bardziej wartościowe. Czas tylko działa na ich korzyść niczego im nie odbierając.
Moda na meble drewniane choć trwa nieustannie, lecz pod pewnymi względami także się zmienia. Przykładem może być to, że pod koniec dziewiętnastego wieku i w pierwszej połowie dwudziestego wieku najbardziej modne były ciężkie meble drewniane. Lecz już w drugiej połowie dwudziestego wieku nastała moda na lekkie meble drewniane. Takie meble lekkie wykonywane były z drewna pochodzącego z drzew egzotycznych. Lecz były one nie tylko drogie, ale także niezbyt trwałe. Tym bardziej, że na szeroką skale w produkcji rodzimej została wprowadzona nowa metoda polegająca na łączeniu drewna z innym materiałem. Dzięki czemu nawet drewniane meble stały się lżejsze. Ponadto wyglądały bardzo ciekawie i przytulnie.
Tapicerowane meble drewniane, to bardzo wygodne fotele, krzesła, pufy, podnóżki. Wykonane w różnych kolorach i posiadające przeróżne wzory materiałów. I tym sposobem każdy wielbiciel mebli drewnianych może wśród ofert sklepowych wybrać i kupić najbardziej pasujące dla siebie. Jak i stylu, w jakim zaaranżowane jest mieszkanie. Jak na przykład łóżko do sypialni. Proste, ale solidne i masywne. Łączące ze sobą drewno, oraz inne materiały. Wyposażone w miękki tapicerowany zagłówek. Taki zagłówek choć niewielki, ale bardzo ociepla wnętrze sypialni. Poza tym meble drewniane ze swej natury ocieplają każde wnętrze. A to bardzo sprzyja relaksowaniu się i nabywaniu sił. Ponadto meble drewniane można łączyć z innymi przedmiotami wykonanymi z różnych materiałów. Na przykład ze szkłem, metalem, a także tworzywami sztucznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here