Ogród i meble drewniane do niego.

Zastanówmy się nad tym, czym jest ogród? Pytanie to brzmi naprawdę banalnie, ale czasami dzięki uporczywemu i ciągłemu zadawaniu właśnie takich pytań możemy odkryć wiele zupełnie nowych rzeczy, do których nigdy inaczej byśmy nie dotarli. Nie mam zamiaru sięgać po jakieś typowe definicje określające znaczenie tego słowa, ponieważ zamiast tego mam zamiar stworzyć własną. Na podstawie doświadczeń i wiedzy. Ogród jest to przede wszystkim przestrzeń zielona, to znaczy pokryta różnorodnymi roślinami, która ma służyć człowiekowi. Już w tym miejscu na samym początku rozważań dotyczących tego, czym jest ogród, da się wyodrębnić pierwszy logiczny podział tego typu miejsc, bo ogrody mogą służyć człowiekowi na bardzo różnorodne sposoby. Istnieją przecież ogrody warzywne, czyli takie, w których ich właściciele uprawiają w różnorodne rośliny przede wszystkim po to, aby je potem zjeść, a w niektórych przypadkach nawet sprzedać innym, którzy takiej możliwości nie mają. Cel istnienia ogrodu nie musi być jednak tak bardzo praktyczny, jak w tym wypadku, ponieważ są również ogrody, których sens istnienia skupia się na tym, że można w nich podziwiać wspomniane już wyżej rośliny. Trzeba w tym miejscu zrozumieć, że takie ogrody też stanowią pożywkę dla człowieka z tą tylko różnicą, że one nie karmią naszego układu trawiennego tylko naszą psychikę poprzez zaspokojenie potrzeby na przebywanie w obecności czegoś pięknego.
W takich ogrodach można przebywać się z ogromną satysfakcją całymi godzinami przez wiele dni z rzędu i mimo to ani trochę nie odczuć znudzenia. Trudno jednak wyobrazić sobie człowieka stojącego przez kilka godzin bez przerwy w takim ogrodzie, a nawet jeżeli ktoś zdecyduje się na to, by po nim spacerować, to musi zdawać sobie sprawę z tego, że w pewnym momencie jego nogi przestaną go słuchać, a ciało będzie rozpaczliwie domagało się odpoczynku. Ogród powinien być na taką ewentualność przygotowany, ponieważ zakładanie i pielęgnowanie ogrodu tylko po to, aby przez kilka chwil każdego dnia podziwiać jego piękno, byłoby działaniem tak naprawdę bezsensownym. W jaki jednak sposób zadbać o ogród, aby można było tam spędzać dużo czasu bez żadnych kłopotów. Odpowiedź jest bardzo prosta, bo wystarczy go wyposażyć w piękne meble ogrodowe drewniane. Samo określenie meble ogrodowe jednak bardzo nieprecyzyjne, ponieważ gdy przyjrzymy się bliżej tej kategorii mebli w różnorodnych sklepach, a nawet w internecie to zrozumiemy, że rodzajów takich mebli jest bardzo dużo, a przecież obszar naszych poszukiwań I tak został zawężony do tylko jednego materiału, którym jest drewno. Gdyby chciał uwzględnić jeszcze inne materiały, to zostalibyśmy w moment zasypani niewiarygodną ilością ofert z takimi meblami. Nie bez powodu wspomniałem właśnie o meblach drewnianych, ponieważ uważam, że one najlepiej pasują do ogrodu, bo materiał, z jakiego je zrobiono, również pochodzi z natury. Tak więc takie meble niczym nie będą się wyróżniać, bo będą zamiast tego stanowiły zupełnie normalny element przestrzeni, którą nazywamy ogrodem.
Zastanówmy się teraz bardzo poważnie nad tym, jakie konkretnie meble ogrodowe mogą się nam przydać. Gdy się nad tym zastanawiamy, powinniśmy uwzględnić przede wszystkim to, co dokładnie chcemy robić w ogrodzie, ponieważ to będzie najlepszy wyznacznik tego, co na pewno musimy kupić. Nie ma przecież sensu kupować i szukać takich mebli ogrodowych, których nie będziemy używać, bo będą tylko zajmowały miejsce i psuły widok, który chcemy podziwiać, a to przecież właśnie on jest najważniejszy w ogrodzie. Z całą pewnością będzie nam potrzebne coś, na czym będziemy mogli odpoczywać. Jednak oferta takich mebli do odpoczynku w ogrodzie nie kończy się tylko i wyłącznie na zwykłych krzesłach, chociaż one również znajdują się w ofercie. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie jesteśmy po prostu zainteresowani kupnem krzeseł ogrodowych, to, zamiast nich możemy kupić na przykład ławkę czy leżaki, na których będziemy mogli nie tylko siedzieć, ale również leżeć i się opalać, kiedy pozwoli nam na to pogoda i słońce. Chciałbym przez krótką chwilę bliżej zająć się tematem ławki, ponieważ nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie musi być to zwyczajna ławka, która stoi oparta na kilku nogach i wygląda tak jak wszystkie ławki standardowo widywane w parkach. Nasza ławka może wisieć w powietrzu i nie mam tutaj na myśli żadnych magicznych sztuczek. Chodzi mi raczej o taką ławkę, która jest jednocześnie huśtawką. Ten pomysł jest szczególnie dobry, jeżeli wiemy, że z naszego ogrodu będą korzystać również dzieci nasze lub naszych znajomych, ponieważ dla nich taka huśtawka będzie znakomitym źródłem zabawy i śmiechu. Nie musimy się ani trochę obawiać, że stracimy cokolwiek z komfortu siedzenia, ponieważ siedzi się na niej tak samo dobrze, jak na zwykłej ławce, a jest ona zawieszona w powietrzu na tyle nisko, że można ją unieruchomić, opierając się nogami o ziemię.
Jeżeli zdecydujemy się na ławkę, to dobrze by było do kompletu dokupić również stół, bo prawda jest taka, że z ogrodu nie będziemy korzystali tylko i wyłącznie biernie, a z całą pewnością wcześniej czy później postanowimy urządzić tam jakąś zabawę i wtedy stół będzie wręcz konieczny, do tego byśmy mieli gdzie poustawiać jedzenie, picie i inne tego typu rzeczy. Co powinno być w naszym drogowskazem podczas wybierania stołu? Dwie podstawowe cechy, czyli jego rozmiar i kolor, bo musi przecież pasować do reszty wyposażenia. Rozmiar natomiast jest istotny do tego, że miejsca musi wystarczyć dla wszystkich osób, które będą korzystać równocześnie z dobrodziejstw ogrodu. Oczywiście nigdy nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć ile osób wcześniej czy później przyjdzie nam gościć w ogrodzie. Dlatego najlepiej jest tylko mniej więcej określić tę liczbę, a następnie wybrać stół, który będzie większy od zapotrzebowania, jakie oszacowaliśmy. Tylko tak dokonany wybór jest nam w stanie dać przynajmniej częściową gwarancję, że na stole oraz przy nim prawdopodobnie nie zabraknie miejsca dla gości i potraw, którymi będziemy ich częstować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here