Osłony przeciwsłoneczne

0
1719

Rozwijane osłony przeciwsłoneczne cieszą się w ostatnich latach coraz większa popularnością. To dzięki temu, że są nie tylko bardzo praktyczne w zastosowaniu, ale również spełniają funkcje dekoracyjną, wzbogacając tym samym wizualny efekt całego budynku. Takie osłony często charakteryzują się również dość dużą uniwersalnością, ponieważ bez najmniejszych przeszkód mogą być montowane zarówno na tarasach, jak i na znacznie mniejszych balkonach.

Wybór odpowiedniego typu markizy uzależnione jest przede wszystkim od tego, w jakim miejscy zostanie ona zamontowana. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że modele przeznaczone do montażu w zupełnie innych miejscach w dość znaczącym stopniu mogą się pomiędzy sobą różnić. Dla przykładu: typowe markizy przeznaczone do umieszczania na balonach posiadają specjalne uchwyty, przy pomocy których urządzenie jest montowane do ściany (czego brakuje w niektórych modelach np. tarasowych). W tym przypadku im takie ramiona są dłuższe, tym dana markiza charakteryzuje się odpowiednio wyższym wysięgiem. Dzięki ramionom taka markiza może być ustawiana pod różnym kątem, co pozwala na znacznie lepszą kontrolę ilości wpuszczanych do pomieszczenia słonecznych promieni, dzięki czemu ochrona wnętrza przez przegraniem jest znacznie łatwiejsza i skuteczniejsza. Choć bez wątpienia balonowe markizy są bardzo praktyczne w zastosowaniu, to jednak wielu osobom ogromnie przeszkadzają widoczne w każdej pozycji ramiona, które nie koniecznie wpasowują się w estetykę danego miejsca.

Na balonach często montowane są także markizy poręczowe, w przypadku których (zgodnie z nazwą) ramiona nie są montowane do ściany, ale do poręczy balonu. Tu również istnieje możliwość bardzo dowolnego ustawiania ramion pod wybranym kątem, co pozwala na uzyskanie efektu częściowego bądź całościowego osłonięcia balonu.

Do montażu na balonach doskonale sprawdzą się również markizy na taras typu kompaktowego, czyli takie, które charakteryzują się rozkładanymi ramionami. W przypadku takich modeli nie ma belki montażowej, dlatego też sama markiza w zasadzie umieszczona może zostać w dowolnym miejscu, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Powyższe rozwiązania idealne będą na niewielkich bądź średnich balkonach. Jaka markiza sprawdzi się zatem w przypadku zdecydowanie większych, tarasowych powierzchni? Tu najlepiej będą sprawdzały się specjalne tarasowe markizy, charakteryzujące się możliwością składania zarówno ramion jak i samej montażowej belki. Dzięki temu jest to typu zewnętrznej osłony, która daje bardzo duże możliwości pozycjonowania uchwytów montażowych, a to z kolei pozwala na przykład uniknąć montażu markizy na skraju ściany, co mogłoby doprowadzić do jej zsunięcia się czy uszkodzenia.

Wybierając markizę na taras czy balkon należy pamiętać o tym, że ważny jest dobór odpowiedniej wielkości takiej osłony, aby spełniała ona swoje funkcje. Najlepsza markiza to taka, która zacieni całą powierzchnię wypoczynkową tarasu, zapewniając domownikom ulgę i schronienie przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here