Wady i zalety domów drewnianych

Większość z nas budując swój nowy dom, decyduje się na standardową technologię murowaną. Teoretycznie rzecz biorąc tego rodzaju technologia, jest bardziej wytrzymała, jednak aktualnie domy drewniane z bali zyskują również bardzo dużą popularność. Wbrew pozorom trzeba pamiętać, że domy z drewna mają nie tylko wady, ale także zalety. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kwestii związanych z tym tematem.

Wykorzystanie drewna

Obecnie drewno najczęściej stosuje się w przypadku domków jednorodzinnych, jednak istnieje opcja, aby domy drewniane pod klucz służyły także w przypadku budownictwa kubaturowego. Całkiem fajnym pomysłem, jeśli chodzi o wykorzystanie drewna, jest także budowanie hoteli i innych budynków o przeznaczeniu przemysłowym. Niechęć do drewna w głównej mierze wynika z faktu, że większość osób uważa budownictwo murowane za trwalsze.

Zalety i wady

Decydując się na konkretne rozwiązanie w zakresie budowy domów, warto rozważyć budowę w standardowej technologii. Pomimo wysokiej wytrzymałości wcale te rozwiązania nie muszą być dużo lepsze od rozwiązań z drewna. Jeśli chodzi o trwałość to domy drewniane z bali, przy zachowaniu odpowiedniej konserwacji i wykonaniu remontów mogą służyć przez bardzo wiele lat. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że decydując się na zbudowanie domu, niezależnie od technologii trzeba postawić na odpowiednią jakość. Jeśli chodzi o domy drewniane pod klucz to na ich korzyść bardzo mocno wpływa czas budowy, który jest w większości przypadków o wiele krótszy. Dodatkowo masa budowanych domów w technologii drewnianej jest również o wiele niższa niż ta oparta o cegły i technologie opartą o standardowe mury. Czas budowy również ma bardzo duży wpływ na zbudowanie domów z drewna, ponieważ można to zrealizować już w ciągu 3 miesięcy. Domy z drewna podczas budowania nie wymagają sezonowania, natomiast rozwiązania standardowe wymagają co najmniej 6-miesięcznego budowania, aby  z zapraw murarskich oraz płyt żelbetonowych wyszła wilgoć. Czas budowy domu murowanego może trwać nawet 2 lata, ponieważ cała technologia wymaga większej ilości czasu.

Koszty w przypadku budowy domu drewnianego są o wiele niższe, ponieważ nie wymagają zastosowania tak dużej ilości rozwiązań technologicznych. Trzeba jednak pamiętać, że ilość specjalistów zajmująca się tą tematyką jest o wiele mniejsza i dlatego też dużo trudniej jest ich znaleźć. W przypadku domów murowanych kogoś, kto podejmie się pracy znaleźć jest o wiele łatwiej. Warto jednak pamiętać, że domy drewniane z bali to naprawdę fajne rozwiązanie, które warto rozważyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here