Piec na węgiel i drewno – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

0
721

Wymiana kotła grzewczego to decyzja na lata, zatem powinna być podjęta z rozwagą. Obecnie dostępne na rynku piece różnią się między sobą m.in. rodzajem paliwa opałowego. Co prawda, najpopularniejsze są kotły automatyczne na ekogroszek i pellet, ale wiele osób wciąż chętnie kupuje kotły na węgiel i drewno. Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Kocioł na węgiel i drewno – istotne parametry

Palenie drewnem jest bardzo dobrym pomysłem. Opał ten jest powszechnie dostępny oraz przyjazny środowisku naturalnemu. Jego spalanie nie wpływa niekorzystnie na bilans dwutlenku węgla w atmosferze, co ma miejsce podczas spalania węgla.

Przy rosnących cenach paliw i energii elektrycznej wybór drewna na opał stanowi dobrą dobrą alternatywę dla kotłów węglowych, na gaz oraz na olej opałowy. Najlepszą wartość opałową mają drewna twarde, takie jak dąb, buk, a najmniejszą drewno pozyskane z drzew iglastych.

Decydując się na zakup kotła na drewno, warto zwrócić uwagę na:

– moc kotła,

– sprawność kotła – im jest większa, tym efektywnej pozyskiwana jest energia,

– bezpieczeństwo podczas użytkowania – dobrym wyborem są kotły wyposażone w wężownicę schładzającą, która chroni kocioł przed przegrzaniem,

– wielkość komory załadowczej – im jest ona większa, tym rzadziej trzeba uzupełniać kocioł paliwem,

– możliwość wygodnego usuwania popiołu.

Obecnie na rynku dostępne są zarówno tradycyjne, jak i wysokiej jakości automatyczne kotły, w których procesem spalania steruje automatyka. W takich piecach przez kanał powietrzny zainstalowany wentylator doprowadza do szybu zasypowego i komory spalania odpowiednią ilość powietrza. Spalanie odbywa się w komorze spalania, w której temperatura często wynosi powyżej 900°C.

Piece na węgiel i drewno ceny są zależne od wyposażenia, posiadanej mocy, tworzywa, wielkości oraz wielu innych czynników.

Cena pieca na drewno zaczyna się od ok. 5000 zł, a na węgiel od ok. 4000 zł.

Wybór kotła z odpowiednim certyfikatem

Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat coraz większą uwagę przykuwają kwestie związane z ochroną środowiska. W trosce o czystość powietrza obowiązują rygorystyczne kryteria dla urządzeń grzewczych pod względem sprawności oraz emisji zanieczyszczeń.

Przed zakupem pieca należy zawsze zwrócić szczególną uwagę nie tylko na parametry, lecz także na certyfikat. 

Obecnie najlepszym wyborem jest kocioł 5 klasy, który emituje mniej szkodliwych dla atmosfery substancji. Minimalna sprawność cieplna takich pieców wynosi 88%.

Odpowiedni certyfikat jest oznaką tego, że kocioł ma wysoką sprawność oraz wytwarza dopuszczalną ilość pyłu, dwutlenku węgla oraz gazowych związków organicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here