Wybór i zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych

Wśród popularnych i skutecznych środków ochrony instalacji elektrycznej, znajdują się wyłączniki różnicowoprądowe. Nazywane są również wyłącznikami przeciwporażeniowymi, co wynika oczywiście z ich najważniejszych funkcji i zadań. W skrócie nazywane są również różnicówkami – i często pod tym terminem można je znaleźć na sklepowych półkach. Ponieważ wybór wyłącznika różnicowoprądowego powinien być dopasowany do warunków pracy danego układu, warto zdać się na pomoc elektryka fachowca. Poniżej przedstawiamy garść kluczowych informacji dedykowanych dla osób przygotowujących się do zakupu. 

Warunki pracy wyłączników różnicowoprądowych

Suma energii elektrycznej wszystkich czynnych obwodów, składających się na daną instalację, powinna równać się zeru. Innymi słowy, identyczna jest wartość prądu płynącego do odbiornika przez przewód fazowy, jak i wartość prądu powracającego po przewodzie neutralnym. Gdy dochodzi do zaistnienia różnicy pomiędzy nimi – oznacza to, że w obrębie układu doszło do przerwania lub innego typu uszkodzenia. Część energii elektrycznej uszła (za pomocą innej drogi) – na przykład do gruntu. W najgorszej sytuacji część energii mogła ulec wyładowaniu poza układ, przechodząc przez ludzkie ciało. Innymi słowy, doprowadzając do porażenia. 

Wyłączniki reagują na prąd o odgórnie wyznaczonym natężeniu. Większość produktów stanowią wysokoczułe wyłączniki różnicowoprądowe, dedykowane dla prądu różnicowego 30mA. Montaż takich wyłączników jest dziś obowiązkowy dla niemal wszystkich domowych układów sieci elektrycznej. Wartość 30mA wynika z faktu, że dopiero prąd o wyższym poziomie może spowodować potencjalne problemy zdrowotne – takie jak zaburzenie pracy serca u dorosłego człowieka. 

Gdzie stosuje się wyłączniki różnicowoprądowe? 

Wyłączniki różnicowoprądowe stosuje się w instalacjach w budynkach mieszkalnych, choć mogą być nieobecne w starszych instalacjach, na przykład układach dwuprzewodzących. Obecność wyłączników jest szczególnie ważna w tych miejscach, gdzie zagrożenia porażenia energią elektryczną jest szczególnie wysokie. Często, takie sytuacje jak choćby przebywanie na świeżym powietrzu lub w warunkach o podwyższonym poziomie wilgoci (na saunie lub basenie) może powodować potencjalne niebezpieczeństwo.

Stosowanie wyłączników różnicowoprądowych nie jest obowiązkowe w przypadku obwodów źródła światła, jednak wielu użytkowników również w takich sytuacjach decyduje się na ich montaż.

Wyłączniki wprowadza się do skrzynki elektrycznej, nazywanej również rozdzielnicą. Ponieważ element ten może zająć nieco miejsca, warto ustalić wybór samej skrzynki, jak i pozostałych jej komponentów, z fachowcem. Warto wybierać przede wszystkim rozdzielnice o podwyższonym poziomie odporności na wilgoć, pyłki i kurz. Uniemożliwiając ich dostęp do wnętrza sprzyjają zachowaniu wszystkich komponentów, w tym również wyłączników, w dobrym stanie przez długi okres czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here