Projekt ogrodu i jego realizacja

Planowanie ogrodu
Wybudowałeś dom i jesteś szczęśliwym posiadaczem działki? To najwyższy czas, aby pomyśleć o ogrodzie, który możesz urządzić wokół swojego wymarzonego domu. Musisz zacząć od zaplanowania przestrzeni wokół domu, która będzie przeznaczona na twój ogród. Do planowania przestrzeni możesz wykorzystać jeden z dostępnych na rynku programów komputerowych służących do projektowania ogrodów. Dostępne są zarówno programy darmowe, jak i płatne. Na początek w zupełności wystarczy ci wersja darmowa. Gdy już zaplanujesz swój ogród z detalami, możesz przystąpić do kolejnego kroku. Krok ten to realizacja projektu, który wymyśliłeś i stworzyłeś w programie komputerowym.

Realizacja projektu
Rozpoczynając realizację projektu, musisz zacząć od przygotowania terenu. Na początek będą to roboty ziemne. Teren musi być wyrównany. Warstwy trzeba odpowiednio przygotować, jeśli masz zamiar układać tam kostkę betonową lub granitową. Będziesz prawdopodobnie musiał użyć ciężkiego sprzętu w postaci koparki lub spycharki, aby wykorytować cały teren. Następnie trzeba wysypać podłoże odpowiednio grubą warstwą kamienia. Na warstwę tego kamienia należy wysypać jeszcze dwie cieńsze warstwy kamienia o drobniejszych frakcjach. Na górną warstwę wysyp piasek. Każda z warstw powinna być ubita za pomocą specjalnej maszyny do ubijania gruntu. Dopiero na odpowiednio zagęszczonym gruncie będziesz mógł układać swoją kostkę brukową. Do wyboru masz kostkę w szerokiej gamie kolorystycznej. Możesz użyć też surowców naturalnych, takich jak granit. Kostkę będziesz układać zapewne w postaci ścieżek. Reszta powierzchni zostanie przeznaczona do sadzenia roślin.

Obsadzenie roślinami
Koniecznie musisz zaplanować, jakie rośliny posadzisz w swoim ogrodzie. Sadząc drzewa sprawdź, do jakiej wysokości będą one rosły. Na początku wszystkie drzewa wydają się małe i wydaje się, że rosną powoli. Po kilku latach przekonasz się jednak, że twoje drzewa mają już po kilka metrów. Może się okazać, że nie takiego efektu się spodziewałeś. Dlatego musisz sadzenie drzew przemyśleć wcześniej. Oprócz drzew będziesz pewnie chciał posadzić krzewy. Tutaj warto zapoznać się z literaturą i zobaczyć, jak dany krzew się rozrasta, jak kwitnie i jakiego zapachu można spodziewać się po jego kwiatach. Oprócz drzew i krzewów zapewne posadzisz w swoim ogrodzie wiele kolorowych roślin, które będą pięknie kwitnąć i przyciągać motyle i pszczoły. Bardzo ładną rośliną, którą możesz posadzić, jest motyli krzew. Podczas kwitnienia przyciąga on motyle. Może ich się pojawić jednocześnie nawet kilkanaście. Jest to bardzo widowiskowe. Oprócz roślin posiadających kolorowe kwiaty powinieneś posadzić także trawy. W fantastyczny sposób dopełnią one twoje rabaty. Gdy obsadzisz już wszystkie miejsca w swoim ogrodzie, możesz pomyśleć o zakupie mebli ogrodowych.

Meble do ogrodu
Meble możesz również zrobić samemu. Jeśli będziesz chciał zakupić takie meble, musisz udać się do sklepu typu dom i ogród. Meble ogrodowe wykonane są z rozmaitych surowców. Szczególnie warte uwagi są drewniane meble ogrodowe. Jako, że są wykonane z naturalnego surowca, będą się świetnie komponować z twoim ogrodem. Możesz kupić drewniany stół i odpowiednią dla ciebie ilość krzeseł. Nie wykluczone jednak, że będziesz wolał zakupić ławki i ławę. Zarówno jedno, jak i drugie znajdziesz w owym sklepie. Oprócz mebli drewnianych znajdziesz tam także meble wykonane z plastiku, ratanu, techno ratanu, metalu. Jeśli nie chcesz kupować mebli, które nie są tanie, możesz wykonać takie meble samemu. W tym celu będziesz potrzebował odpowiedniego surowca. W tym przypadku będzie to drewno i ewentualnie metal. W celu zakupu drewna będziesz musiał udać się do tartaku lub do sklepu typu dom i ogród. Zarówno w tartaku i takim sklepie znajdziesz szeroki asortyment drewnianych produktów. Listwy, deski, kantówki – wszystko w jednym miejscu. Dodatkowo będziesz musiał zaopatrzyć się w gwoździe i młotek. Niezbędna będzie także piła, wiertarka i wyrzynarka. Gdy już skompletujesz cały sprzęt i zakupisz odpowiednie drewno, możesz przystąpić do realizacji swoich mebli ogrodowych. Z pewnością uda ci się zrobić stół oraz ławy i ławki. Do skonstruowania takich mebli możesz również wykorzystać palety euro oraz skrzynki wykonane z drewna. Wszystkie meble musisz zakonserwować za pomocą odpowiedniego lakieru, który stworzy powłokę odporną na wilgoć. Swoje meble możesz pomalować na kolor bezbarwny. Możesz także pomalować na dowolny kolor.

Letnie grillowanie
Obowiązkowym wyposażeniem ogrodu, szczególnie w sezonie letnim, będzie grill. Możesz zakupić gotowego grilla w sklepie lub pokusić się o stworzenie grilla samemu. Możesz go wymurować z cegły. Taki grill będzie służył ci przez długie lata. Dodatkowo możesz połączyć go z piecem chlebowym, w którym będziesz mógł wypiekać chleb. W czasie, gdy chleb będzie się wypiekał, ty będziesz mógł wylegiwać się na drewnianych meblach, które sam zrobiłeś za pomocą własnych sił. Meble ogrodowe możesz wykonać także, łącząc metal z drewnem. Przyda Ci się wtedy umiejętność spawania. Wiązać się to będzie oczywiście z koniecznością zakupienia lub wypożyczenia spawarki. Wykonując takie meble, będziesz potrzebował metalowych profili. Profile takie zakupisz w specjalistycznym sklepie z metalowymi półproduktami. Tam będziesz mógł wybrać interesujące Cię grubości i długości profili. Gdy wszystkie profile będą już u ciebie w warsztacie i będziesz miał już gotowy plan, możesz przystąpić do realizacji swoich projektów. Gdy pospawasz już konstrukcję, będziesz musiał przymocować do niej drewniane elementy. Elementy te trzeba będzie przykręcić odpowiednimi śrubami. Wykonane w ten sposób meble będą Ci służyć długimi latami i prawdopodobnie nie stracą nic ze swojego uroku. Pamiętaj tylko o porządnym ich zakonserwowaniu. Metal pomaluj odpowiednią farbą do malowania metalu. Tylko taka farba pozwoli uchronić metal przed korozją. Drewno pomaluj farbą do drewna chroniącą je id grzybów i pleśni. Meble takie w sezonie jesienno-zimowym należy schować do garażu lub komórki, aby uchronić je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W ogrodzie warto także powiesić hamak. Odpoczynek na hamaku jest bardzo przyjemny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here