Projekty domów z poddaszem

Dom z poddaszem to często pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam do głowy podczas rozmów o zabudowie jednorodzinnej. Charakterystyczny, skośny sufit, a często także wyeksponowane krokwie nadają pomieszczeniom na poddaszu niepowtarzalnego klimatu, często więc urządzamy tam sypialnie czy salony. Bywa, że pokój na poddaszu pełni też funkcję użytkową, na przykład pracowni dla artysty czy gabinetu.

Projekty domów z poddaszem – ile mogą mieć kondygnacji?

W przypadku domów z poddaszem użytkowym często mamy do czynienia z dwiema lub trzema kondygnacjami. Najczęstszym rodzajem są domy parterowe z dość wysokim poddaszem lub piętrowe z nieużytkowym. Osoby potrzebujące większego metrażu czasem decydują się na dom zarówno z piętrem, jak i poddaszem – wliczając parter mają wówczas do dyspozycji trzy kondygnacje.

Domy jednorodzinne często są podzielone na strefy dzienną i nocną. Nocna najczęściej znajduje się na wyższych piętrach i są to prywatne pokoje oraz sypialnie domowników, czasem także garderoba.  W strefie dziennej znajduje się salon, kuchnia czy jadalnia. W projektach domów z poddaszem najczęściej ostatnia kondygnacja projektowana jest z myślą o sypialniach, ale można oczywiście zmienić przeznaczenie tego pokoju.

gotowe projekty domów

Projekty domów z poddaszem – jakie mają zalety, a jakie wady?

Każdy ma swoje preferencje, jeżeli chodzi o układ pomieszczeń czy ich wielkość, trudno więc mówić o uniwersalnych zaletach czy wadach poszczególnych projektów domów. Coś, co dla kogoś jest najważniejsze, dla innej osoby może być nieistotne. Na przykład osoby posiadające dzieci będą zwracały uwagę na inne rzeczy, niż bezdzietne.

Za zalety projektów domów z poddaszem często uważa się wspomnianą już przytulną atmosferę, którą łatwo można uzyskać w pokoju urządzonym na poddaszu. Może to być też najjaśniejsze pomieszczenie w domu, jeżeli zamontuje się odpowiednio dobrane okna dachowe. Dobrze urządzony pokój na poddaszu może być wspaniałą sypialnią, pracownią artystyczną, a w nocy – domowym obserwatorium astronomicznym.

Domy z poddaszem mają też jednak cechy, które przez wiele osób są uznawane za wady. Najistotniejszą jest to, że pod skośnymi ścianami trudno ustawić wyższe meble, więc najczęściej – chcąc nie chcąc – jesteśmy skazani na skromnie urządzony pokój. Wysokie osoby mogą być narażone na ciągłe uderzanie głową o sufit, dlatego czasem warto zastanowić się nad delikatnym podwyższeniem dachu.

Gdzie można znaleźć projekty domów z poddaszem?

Obecnie większość osób decyduje się na gotowe projekty domów z poddaszem – są one o wiele tańsze od indywidualnych, a także dostępne „od ręki”. W zasadzie opracowanie projektu domu na zamówienie opłaca się wyłącznie wtedy, gdy mamy bardzo nietypowo ukształtowaną działkę lub planujemy wybudowanie naprawdę wielkiego domu. Jednym z wartych uwagi katalogów internetowych jest https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html – można tam znaleźć zarówno projekty domów z poddaszem, jak też innych.

Zanim zdecydujemy się na zakup domu z poddaszem ważne jest, by upewnić się, na co pozwala plan miejscowy. Może się okazać, że określona w nim maksymalna wysokość budynku czy kształt dachu uniemożliwia zrealizowanie danego projektu. Jeżeli nasza działka nie jest objęta takim planem, konieczne jest wystąpienie do gminy o wydanie „wuzetki”, czyli warunków zabudowy. Znając graniczne parametry budynku łatwiej przeglądać projekty domów z poddaszem, ustawiając filtry wyszukiwania tak, by pokazane zostały wyłącznie propozycje spełniające warunki. Pozwoli to oszczędzić sporo czasu i ułatwi podjęcie decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here