komin

Komin, ze względu na swoją budowę, może powstać w sposób tradycyjny (murowany), bądź składać się z elementów prefabrykowanych do zamontowania na miejscu (system kominowy). Co trzeba wiedzieć, aby wybrać optymalne rozwiązanie dla swojego domu?

Rodzaje kominów i ich zastosowanie

Komin to konstrukcja budowlana, która ma służyć do odprowadzania z budynku dymu, spalin oraz zużytego powietrza lub doprowadzenia powietrza do urządzeń z zamkniętą komorą spalania. Rodzaj kominów wyróżnia się ze względu na zastosowanie ich kanałów. Wyróżniamy kanały dymowe, spalinowe oraz wentylacyjne. Kanały dymowe są wykorzystywane odprowadzania spalin z kotłów i kominków opalanych paliwem stałym. Kanały spalinowe są stosowane do odprowadzania spalin z kotłów gazowych oraz kotłów olejowych – opalanych paliwem płynnym, natomiast kanały wentylacyjne umożliwiają przemieszczenie powietrza w pomieszczeniach oraz odprowadzanie zużytego i zanieczyszczonego powietrza z wewnątrz do atmosfery (np. w kuchni, łazience i wszystkich pomieszczeń bez okien). Ze względu na rodzaj użytego materiału, kominy mogą być: murowane, betonowe, ceramiczne oraz stalowe. Kominy stalowe dzieli się również ze względu na inne czynniki – np. ze względu na konstrukcję obudowy – na jednowarstwowe i dwuwarstwowe. Z kolei ze względu na usytuowanie kominów względem budynku wyróżniamy kominy wewnętrzne – wbudowane w budynek oraz zewnętrzne – dostawione do ściany zewnętrznej budynku lub na niej zamocowane. Jeszcze jednym rodzajem są kominy wolnostojące, które nie są połączone w konstrukcji z budynkiem. W zależności od wymagań konstrukcyjnych rozróżniamy przewody kominowe o przekroju prostokątnym, okrągłym i owalnym.

Czym są systemy kominowe?

Systemy kominowe to inaczej prefabrykowane moduły potrzebne do budowy komina, które są gotowe do zamontowania. Wszystkie elementy składające się do budowy systemu kominowego zakupuje się razem w zestawie, co daje pewność, że będą do siebie pasowały. Systemy są wykorzystywane do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych bez względu na to, jakim rodzajem paliwa są zasilane. Działanie systemu kominowego zależy przede wszystkim od wkładu kominowego i przewodów odprowadzających spaliny oraz obudowy komina, która może być wykonana z np. cegły klinkierowej lub pustaków kominowych. Wkład kominowy zapewnia szczelność i umożliwia odprowadzenie spalin. Materiał, z którego wykonany jest wkład kominowy, musi być odporny na wysoką temperaturę i wpływ spalin. Obudowa kominów systemowych wykonywana jest z pustaków, klinkieru lub okładziny kamiennej. Wybierając system kominowy https://systemykominowe-rauch.pl/ do swojego domu, należy pamiętać, że dobieramy go do urządzenia grzewczego, a nie odwrotnie. Kominy murowane wykorzystuje się w połączeniu z otwartymi kominkami, tradycyjnymi kotłami na paliwo stałe oraz piecami kaflowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here