Salon w trzech odsłonach

Stworzenie funkcjonalnego i ładnego salonu nie wymaga w dzisiejszych czasach dużego zaangażowania środków i czasu. Popularni oraz niszowi producenci wyposażenia oferują niezliczoną ilość atrakcyjnych rozwiązań, które wcale nie muszą być kosztowne. Co więcej, przy odrobinie wyobraźni i kreatywności nawet osoby niespecjalnie orientujące się w panujących trendach wzorniczych są w stanie wykreować całkiem oryginalne wnętrze.

Skandynawska prostota w solidnym wydaniu
Chociaż styl skandynawski kojarzy się, za sprawą znanego wszystkim szwedzkiego sklepu najczęściej z meblami tanimi, wykonanymi głównie z wiórowej płyty okleinowanej, to jednak kwintesencją skandynawskiego designu są nie tylko białe meble i prostota. Równie atrakcyjne, oszczędne w formie, piękne i funkcjonalne meble z litego drewna dębowego nawiązujące do lubianego w Polsce stylu można nabyć dziś w wielu sklepach. Dąb jest szlachetnym drzewem, kojarzonym powszechnie z solidnością i długowiecznością. Dlatego drewno dębowe używa się do produkcji mebli wysokiej klasy, które kupione, stają się inwestycją na długie lata nie podlegając modowym zawirowaniom i zawsze będąc na topie. Podstawową i zasadniczą zaletą mebli dębowych jest ich wytrzymałość – wykonane z dębu meble nie poddają się szybko upływowi czasu, są odporne na duże obciążenia, ścieranie i zarysowania. Łatwo się je pielęgnuje i konserwuje. Zestawione z eleganckimi krzesłami i skórzanymi sofami (również w stylu skandynawskim – prostymi, geometrycznymi i w naturalnych kolorach) dodadzą każdemu salonowi elegancji i sprawią wrażenie luksusowego komfortu.

Industrialne meble w fabrycznych loftach
Podobnie jak poprzemysłowe lofty, które w Stanach Zjednoczonych wyrastały jak grzyby po deszczu w okresie kryzysu lat pięćdziesiątych, tak i meble industrialne cechuje prostota i oryginalna niespójność. Urządzając pomieszczenia w stylu industrialnym, najbardziej istotne jest, żeby meble wizualnie współgrały z postfabrycznym, wysokim, jasnym i dużym najczęściej wnętrzem, w którym na dodatek niejednokrotnie eksponowane jest to, co w warunkach „normalnych” skrzętnie ukrywa się przed wzrokiem – instalacje, rury, kable, ceglane surowe mury, stalowe szyny i betonowe stropy.
Pożądany efekt uzyskać najłatwiej, wyposażając mieszkanie w takie meble, które będą wariacjami na temat niegdysiejszego wyposażenia fabryk i zakładów przemysłowych. Dlatego industrialne szafki, kredensy i komody najczęściej przyjmują formę konstrukcji metalowych przypominających warsztatowe i fabryczne (oczywiście mowa tu o fabrykach z początku ubiegłego stulecia, nie obecnych) meble. Często łączy się drewno ze stalą (np. kuchenne drewniane szafki z blatami ze stali nierdzewnej nawiązujące do profesjonalnych kuchni restauracyjnych) a także celowo postarza albo maluje farbą w żywym kolorze. Do produkcji współczesnych mebli industrialnych rzadko używa się materiałów tradycyjnych – na przykład drewno jest z recyclingu, zwykle pokryte lakierem bezbarwnym po to, żeby były widoczne niedoskonałości materiału.
Stoły i krzesła cechuje prostota, wpisująca się w surowość industrialnych wnętrz, choć czasem i w nich znajdzie się miękka kanapa czy fotel z nutą vintage – tapicerowany jutą, patchworkową tkaniną czy ciemną skórą.

Pamiętajmy, że styl industrialny narodził się w recesji i zainicjowany został przez artystów, którzy adaptowali pustoszejące obiekty poprzemysłowe na wnętrza mieszkalne urządzając je w artystycznym stylu przypadkowymi meblami, często pozostawionymi w opuszczonych wnętrzach lub skleconymi naprędce z niekompletnych sprzętów w kreatywny sposób. Dlatego oprócz mebli stolarskich znajdziemy we wnętrzach loftów stoliki z palet, biurka zrobione z podstaw starych maszyn do szycia lub kelnerskich wózków oraz postarzone surowe drewniane zydle zestawione z fotelami w stylu Ludwika XIV.

Designerski mebel prosto od projektanta
Jeśli styl industrialny nie jest naszym ulubionym, a do tego budżet, którym dysonujemy pozwala nam na wyjście poza schemat popularnych, masowo produkowanych mebli wykonanych najczęściej ze sklejki, płyty pilśniowej czy wiórowej, warto zastanowić się nad zakupem umeblowania z półki designerskiej. Meble tworzone przez znanych projektantów są niepowtarzalne oraz bardzo dobre jakościowo i trwałe. Oczywiście, poza meblami wykonanymi z materiałów naturalnych takich jak drewno i skóra, możemy nabyć meble – wariacje na temat wykorzystania plastiku czy pianki poliuretanowej, które z pewnością odznaczają się czy dużymi walorami artystycznymi. Wybór stylu zależy od upodobań klienta – w przypadku mebli znanych projektantów wykonanie i materiał będą zawsze doskonałe w swojej klasie. Marka, która zyskała klientelę i pozycję nigdy nie pozwoli sobie na błędy i fałszywe kroki, niezależnie z jakim tworzywem mamy do czynienia.

Designerskie meble mają to do siebie, że każde studio prezentuje właściwą sobie, określoną filozofię i manierę. Jeżeli podobają nam się przepastne, głębokie fotele – polubimy styl Luci Nichetto, jeśli wolimy meble quasi ciosane z drzewa, być może przypadną nam do gustu lśniące propozycje Maartena Baasa, a kiedy cenimy minimalizm – sterylny klimat Naoto Fukusawy. Naturalna skóra w połączeniu z metalem to domena mebli sygnowanych przez Stephena Kenna. Ten ostatni artysta zasługuje na szczególną uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze, Stephen Kenn, który w swoim atelier prowadzonym wraz z żoną Beks Opperman w Los Angeles, tworzy meble bardzo proste w formie, które jednak dobrze prezentują się nie tylko we wnętrzach awangardowych, ale także po prostu nowoczesnych, dlatego są te „cuda galanterii skórzanej” na tyle uniwersalne, że przy zmianie aranżacji, będą pasować do kolejnego wystroju. Po drugie, Stephen Kenn znany jest z tego, że rozpoczynając nowy projekt, zawsze poszukuje dobrych materiałów i eksperymentuje z nieznanymi mu wcześniej procesami. To sprawia, że jego meble są zawsze bardzo dobre jakościowo a serie niepowtarzalne, co jest z atutem dla klienta, który kupując meble designerskie chce mieć nie tylko mebel ładny, ale również trwały, funkcjonalny i oryginalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here