Sypialnia jest bardzo istotnym pomieszczeniem w każdym domu. Stanowi miejsce relaksu, wypoczynku i przemyśleń, dlatego powinna być wyposażona w odpowiedni sposób. Co to znaczy „odpowiedni”? Kwestie takie jak sypialnia a meble powinny być dobrze przemyślane, aby nie stworzyć w sypialni wrażenia chaosu lub niepotrzebnie nie przytłoczyć pomieszczenia.
Po pierwsze, warto się zastanowić jaki klimat chcielibyśmy stworzyć w sypialni. Jeśli lubimy jasne, przestronne wnętrza, powinniśmy pomyśleć o meblach, które będą jasne i z lekkich materiałów. Z kolei jeśli marzy nam się klasyczna sypialnia stworzona na wzór tych królewskich, możemy pokusić się o cięższe, kunsztownie zdobione meble. Jedna i druga wersja może stworzyć idealne miejsce do wypoczynku, pod warunkiem, że sypialnia zostanie odpowiednio zaprojektowana i urządzona. W sypialni powinniśmy czuć się maksymalnie ciepło i komfortowo, tak by samo przebywanie w niej skłaniało nas do wyciszenia się i odpoczynku. Odradza się umieszczanie w sypialni telewizora czy komputera, aby stworzyć tam klimat sprzyjający wyciszeniu się, więc pozbawiony wszelkich rozpraszających bodźców. Warto zaprojektować swoje mieszkanie w taki sposób, aby w sypialni znajdowały się tylko absolutnie niezbędne rzeczy.
Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. W zależności od tego, kto będzie w niej spał, łóżko może być dwuosobowe lub jednoosobowe. Niektóre osoby w sypialniach preferują łóżka składane, dzięki czemu takie pomieszczenie może też pełnić rolę pokoju gościnnego lub miejsca, w którym możemy porozmawiać z kimś przy kawie albo pobawić się z dzieckiem. Łóżka rozkładane w automatyczny sposób organizują przestrzeń, ponieważ pomagają się pozbyć pościeli i tym samym po złożeniu sprawiają, że w sypialni jest więcej miejsca. To dobry pomysł w przypadku mieszkań, w których ze względu na metraż nie można sobie pozwolić na wyodrębnienie pomieszczenia mającego być wyłącznie sypialnią.
Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy w sypialni sprawić sobie możliwie szerokie łóżko, nawet gdyby miała na nim spać tylko jedna osoba. Będzie ono wygodniejsze niż klasyczny tapczan, choć oczywiście nie zawsze można sobie na tak szerokie łóżko pozwolić. Po obu stronach łóżka powinny się znajdować szafki nocne lub przynajmniej niewielkie półeczki znajdujące się z tyłu łóżka. Są one szalenie istotne, ponieważ przed snem lubimy sobie coś poczytać, lubimy też mieć przy sobie budzik albo telefon, czasem też potrzebujemy na takim stoliku nocnym położyć sobie szklankę wody lub lekarstwa. Jest to więc mebel niezastąpiony przy łóżku, jakiekolwiek ono nie jest.
Czasem udaje się stworzyć niezwykle klimatyczne sypialnie z szerokim łóżkiem i sporą półką lub szafkami nocnymi. Takie pomieszczenie jest niewielkie jeśli chodzi o metraż, natomiast służy tylko do tego jednego celu, nawet jeśli ma się tam nie zmieścić żadna komoda lub toaletka. Wówczas można powiedzieć śmiało, że jest to sypialnia, bo służy niemal wyłącznie do spania. W innych sypialniach jest dość miejsca, aby zmieścić w nich również szafy ubraniowe – te większe, w których gromadzimy całą garderobę osób, które zamieszkują tę sypialnię. Przydają się też komody na bieliznę.
Jeśli tylko w sypialni jest dość miejsca, warto zorganizować tam sobie małą toaletkę. Jest to wspaniały mebel, który ma wiele zalet. Przede wszystkim – wszystkie kosmetyki znajdują się w jednym miejscu przy toaletce, tam gdzie powinny być. Nie leżą w łazience, gdzie często brudzą nam wszystko dookoła i sprawiają, że trudno jest w takiej łazience wykonywać czynności służące utrzymaniu higieny. Niech miejsce środków do mycia i pielęgnacji znajduje się w łazience, a kosmetyków – przy toaletce. Wtedy każdemu będzie wygodniej korzystać z takiej łazienki. Jest to rozwiązanie wygodne szczególnie da osób, które nie mogą sobie pozwolić na posiadanie osobnej łazienki dla każdej sypialni w domu, czy wydzielenie dwóch umywalek i dwóch luster dla obojga partnerów. Toaletka służąca do codziennej pielęgnacji urody ma też inną zaletę – dzięki niej kobieta nie blokuje łazienki co rano, gdy wszyscy się spieszą, aby tylko się pomalować!
Jeśli chodzi o aranżację sypialni, istnieje tu pełna dowolność. Jest to pomieszczenie, w którym możemy pokusić się o meble awangardowe – na przykład zabytkowe, drogie komody czy toaletki, albo łóżka z baldachimem. Dzięki łożu z takim baldachimem i jedwabną pościelą można poczuć się w sypialni jak prawdziwy król! Tutaj ważnym aspektem jest wybieranie zdobnych mebli, na przykład w stylu glamour, i takich też dodatków aranżacyjnych. Można również postawić na lekkie meble z technorattanu, sosny lub innego drewna, ozdobione lekkimi narzutami, w towarzystwie muślinowych zasłonek i delikatnych kwiatków. Obecnie niezwykle popularne są w sypialniach białe meble drewniane w stylu prowansalskim. Stanowią idealny dodatek do pastelowych ścian, kremowych narzut, kolorowych świeczek i kwiatów. Styl prowansalski coraz częściej wkrada się w nasze łaski, i bardzo słusznie. Mieszkanie w takiej sypialni jest niezwykle komfortowe. Bardzo interesujące w sypialniach są meble w stylu skandynawskim, na przykład z wikliny, z dodatkami w postaci futrzanych narzut. Ciepłe kolory i tkaniny tworzą w sypialni klimat, z którego nie chce się wychodzić szczególnie w długie zimowe wieczory. W sypialniach ciekawym meblem mogą być wygodne fotele oraz podnóżki. Jest to pomieszczenie, w którym wiele osób lubi spędzać czas zimą pod kocem, z książką i kubkiem grzanego wina w ręku. Można właśnie w sypialni stworzyć taki zaciszny, przytulny kącik, w którym przyjemnie będzie się wyciągnąć, czy to na łóżku, czy na przepastnym fotelu, i poczytać, posłuchać muzyki lub uciąć sobie drzemkę.
Umeblowanie sypialni jest bardzo ważnym elementem aranżacji naszego domu. Warto dobrze sobie przemyśleć to, jaki klimat chcielibyśmy osiągnąć i jakie elementy wystroju wnętrza będą potrzebne, aby ów klimat osiągnąć. Bardzo przydatna może być w tym przypadku lektura na temat stylu hygge, tak ostatnio popularnego na całym świecie.