Sypialnia w małym mieszkaniu - czy to może się udać?

Marzysz o sypialni z prawdziwego zdarzenia, ale ogranicza cię niewielki metraż? Przekonaj się o tym, że istnieją rozwiązania, dedykowane małym pomieszczeniom, które pozwolą poczuć intymny klimat alkowy, a przede wszystkim dobrze się wyspać!

Antresola, a może łóżko w szafie? Czy to może się udać w niewielkich wnętrzach?

W przypadku mieszkań w bloku, nawet gdy dysponujemy dwoma lub trzema pokojami, podczas urządzania wnętrz z reguły nie przewidujemy osobnego pomieszczenia sypialnego. Wydaje się to marnotrawstwem i tak niewielkiego metrażu. Pokoje wolimy rozdzielić między dzieci lub przeznaczyć na wnętrze, które posłuży także za dnia. Nie wspominając o mikroskopijnych niemal kawalerkach, w których jedno pomieszczenie musi spełniać kilka funkcji jednocześnie. Jedynym rozwiązaniem wydaje się wówczas rozkładana kanapa. Dlaczego jednak warto pomyśleć o łóżku z prawdziwego zdarzenia?

Rozkładana sofa to idealne rozwiązanie na przyjazd gości lub okazjonalne drzemki. Nie powinno się jednak spać na niej regularnie. Powierzchnia sofy i jej struktura nie zastąpi bowiem materaca, który stanowi o wiele zdrowszą alternatywę.

Conocne spanie na rozkładanej kanapie może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, dotykających układu ruchu. Ucierpi na tym przede wszystkim kręgosłup. Nieregularna powierzchnia sofy sprawia, że ciężar ciała nie jest rozłożony równomiernie. Sen, podczas którego ciało nie doznaje pełnego komfortu i odprężenia, nie jest w pełni efektywny. Spadek jakości snu w następstwie odbija się na codziennym funkcjonowaniu organizmu.

Specjaliści od kilku już lat biją na alarm, ostrzegając przed niebezpieczeństwem, płynącym ze słabej jakości snu. Większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, jak wielką wagę ma nie tylko odpowiednia ilość, ale także komfort snu.

Jest to jednoznaczne uzasadnienie tego, dlaczego warto pomyśleć o wygospodarowaniu odrobiny miejsca na łóżko z dobrej jakości materacem.

Poza oczywistymi zaletami zdrowotnymi, spanie na łóżku zapewnia wygodę i komfort, tak ważne po całym dniu funkcjonowania na najwyższych obrotach.

Wygospodarować miejsce na łóżko, jednocześnie pozostawiając pomieszczenie funkcjonalnym i możliwie przestronnym — jak tego dokonać, gdy pod ścianą tłoczy się szafa, komoda i pomiędzy nimi ściśnięty regał, uginający się od szpargałów?

Kluczem do sukcesu jest poszukiwanie prostych i praktycznych rozwiązań.

Jednym z nich może być antresola. Przytulny kącik pod łóżkiem może posłużyć jako miejsce na kanapę lub biurko. Z powodzeniem może tam również stanąć komoda czy niewielka szafka bądź regały z książkami.

Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, mamy o wiele większe pole manewru, jeśli chodzi o wybór kanapy. Możemy zdecydować się na model, który nie posiada funkcji spania o mniejszych wymiarach, co także pozwala zaoszczędzić miejsce.

O wiele ciekawszych rozwiązaniem jest jednak łóżko w szafie. Takie rozwiązanie zapewnia komfort prawdziwej sypialni, którą mamy praktycznie na zawołanie. Otwieramy łóżko za każdym razem, gdy tylko mamy taką potrzebę. Zamknięte natomiast nie różni się niczym od pozostałego umeblowania, dyskretnie wpasowując się w całość aranżacji. Za dnia dysponujemy dodatkowym miejscem tuż obok szafy. Możemy postawić pod nią stolik z krzesłami, które odsunięte wieczorem ustąpią miejsca „sypialni na zawołanie”.

Gdzie takie łóżko w szafie może stanąć? Jest to dobre rozwiązanie do salonu, który pełni kilka funkcji. Pokój dzienny za dnia stanowi miejsce do spania nocą.

Takie łóżko będzie również doskonałym pomysłem na urządzenie pokoju gościnnego. Jeżeli często przyjmujemy gości na noc, sprawdzi się idealnie. Podczas pobytu zapewni komfortowy sen, a po wyjeździe nie będzie zabierało cennego miejsca.

Kolejnym pomieszczeniem, które nadaje się do użytkowania takiego łóżka w szafie, jest pokój dziecięcy. Można by rzec, że w tym przypadku jest to strzał w dziesiątkę. Każde dziecko potrzebuje bowiem przestrzeni do niczym nieskrępowanej zabawy.

Klasyczne łóżko dziecięce to z reguły, mówiąc kolokwialnie, kolubryna ustawiona w centralnym punkcie pomieszczenia. Dziecko podczas zabawy może uderzyć się o wystające elementy, a najczęściej po prostu mu ono przeszkadza.

Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i niezaburzonego rozwoju dziecka, powinno być również dyskretne i funkcjonalne. Jeśli chcemy, by dziecko miało przestronną bawialnię za dnia, a jednocześnie zdrowy sen, to łóżko w szafie sprawdzi się idealnie.

Rozwiązanie takie oczywiście nie nadaje się dla maluszków, dla których optymalne jest spanie w łóżeczku ze szczebelkami, bądź z barierkami. Dla starszaka jednak takie chowane łóżko stanowić będzie fantastyczny element wystroju jego królestwa. Na obudowie łóżka, która jest widoczna w ciągu dnia, może przykleić plakaty z ulubionymi bohaterami.

Można ją również pomalować farbą tablicową lub ozdobić okleiną, po której dziecko może rysować kredą.

Warto wiedzieć, że łóżka w szafie, występują w orientacji poziomej i pionowej, co pozwala jeszcze lepiej dopasować je do wnętrza.

Doskonałym pomysłem jest niejako obudowanie go dookoła np. regałami na książki.

Łóżko o odpowiedniej powierzchni to jednak tylko połowa sukcesu. Aby sen był efektywny, dobrej jakości i zaspokajał jedną z najważniejszych potrzeb organizmu, jaką jest regeneracja po trudach dnia, potrzebujemy dobrego materaca.

Nie wolno o tym zapominać podczas zakupu łóżka, dobrej jakości materac jest bowiem istotnym dopełnieniem całości.

Jest to element o tyle istotny, że wpływa na kondycję naszego kręgosłupa, a dobrze dobrany pozwala zachować zdrowie na wiele lat.

Dobry materac nie może być ani zbyt twardy, ani za miękki. Najlepiej by był na tyle elastyczny, aby dopasowywał się do pozycji ciała podczas snu. Pozwoli to na równomierne rozłożenie ciężaru ciała.

Wybór jest ogromny, dlatego warto pochylić się nad kwestią odpowiedniego materaca. W połączeniu z konstrukcją łóżka stanowi on niepowtarzalną całość, zapewniającą komfortowy i zdrowy dla kręgosłupa sen.

Okazuje się, że można zadbać o jakość snu, nawet dysponując niewielką ilością miejsca. Koniec więc z wymówkami. Czas zadbać o swoje zdrowie i dobry sen!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZrób to sam
Następny artykułDania włoskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here