Typy i rodzaje umywalek

Umywalka to nie tylko urządzenie wykorzystywane do mycia dłoni i twarzy. Stanowi także istotny element aranżacji całego pomieszczenia. Dobrze dobrana umywalka pomoże Ci szybko wykonać makijaż oraz uporać się z innymi obowiązkami sanitarnymi. W trakcie zakupów warto rozważyć wybór różnych modeli. Poniżej prezentujemy te najczęściej wybierane i najpopularniejsze, które mogą okazać się dobrym pomysłem do Twojej łazienki. 

Wybór umywalki łazienkowej – krok po kroku

Na samym początku warto ustalić dwie sprawy. Pierwszą jest oczywiście Twój budżet, który ma duży wpływ na stojące przed Tobą możliwości. Ceny umywalek mieszczą się w przedziale 150-800 zł, a model ekskluzywne są jeszcze droższe. Drugą sprawą jest miejsce w łazience przeznaczone na ustawienie umywalki. Chodzi przede wszystkim o ilość wolnej przestrzeni, którą możesz na nią przeznaczyć. Kwestie estetyczne również mają znaczenie, lecz wielu nabywców zwraca na nie uwagę w drugiej kolejności. 

Najważniejszy podział umywalek łazienkowych 

Wyróżniamy przede wszystkim 3 główne kategorie tych urządzeń. W pierwszej znajdują umywalki podblatowe, jedne z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych. Umywalki takie dopasowane są do konkretnych mebli łazienkowych, będących ich podstawą. Mogą być to szafki wiszące bądź stojące, których krawędzie zostały dopasowane do kształtu umywalek. Wiele z nich to urządzenia o uniwersalnych walorach estetycznych – jak choćby umywalka podblatowa Villeroy.

Umywalki wiszące to produkty montowane wprost do powierzchni ściany. Nie wymagają dysponowanie dodatkowym meblem, który byłby ich podstawą. Konieczne będzie jednak użycie specjalnych zestawów montażowych (kotf i kołków). Często też uzupełnia się je o specjalne systemy maskujące syfon.

Urządzenia narożne to rozwiązania dedykowane dla łazienek niewielkich rozmiarów, których właściciele pragną zaaranżować umywalkę w rogu pomieszczenia. W tym wypadku umywalka ma zazwyczaj formę wiszącą i jest montowana wprost do powierzchni obu ścian.

Kształty i rozmiary dostępnych umywalek 

Umywalki mają dość prosty kształt inspirowany formami geometrycznymi. Dzięki temu są łatwe w użytku oraz ergonomiczne. Znajdziesz przede wszystkim umywalki prostokątne, kwadratowe, owalne, a niekiedy także o mniej lub bardziej ekstrawaganckich kształtach. W ostatnim czasie na popularności zyskują umywalki asymetryczne, wybierane przede wszystkim do łazienek w obiektach komercyjnych i luksusowych. 

Jaki jest rozmiar typowej umywalki łazienkowej? Najczęściej jest szeroka na około 40-60 cm oraz głęboka na około 35-45. Ten ostatni wymiar warto dopasować do blatu, który posiadasz lub planujesz kupić pod umywalkę. Znajdziesz także mini umywalki, wybierane do kawalerek oraz łazienki o najbardziej ograniczonym metrażu. 

Warto umywalkę wyposażyć o dopasowaną do jej rozmiaru baterię, która nie będzie ani zbyt długa, ani zbyt krótka. Baterie sztorcowe o kompaktowej wylewce i prostym mechanizmie sterowania to najlepszy wybór. W trakcie zakupów zwróć uwagę na sposób wyprofilowania wylewki lub perlatora, które powinny gwarantować emisję skoncentrowanego strumienia wody na niedużą odległość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here