Zadbajmy o nasz przedpokój!

W dzisiejszych czasach obserwujemy zdecydowanie większą dbałość o mieszkanie i jego wystrój. Wygląda to dziś zupełnie inaczej, niż w ponurych czasach „komuny”, kiedy to ludzie martwili się raczej o to, co na siebie założyć i co do garnka włożyć, niż tym, jak ma wyglądać garderoba, pokój dzienny, albo czy kanapa jest wystarczająco wygodna i czy nowoczesne meble do przedpokoju są na pewno nowoczesne. I trudno się dziwić takiemu podejściu, wszak czasy to były trudne a ciężka sytuacja ekonomiczna polskich rodzin zmuszała do podejmowania trudnych często wyborów. Trzeba było ustanawiać priorytety. I w takich przymusowo tworzonych skalach wartości stopień nowoczesności umeblowania mieszkań (przeważnie w blokach z wielkiej płyty) wcale nie znajdował się wysoko. Wręcz przeciwnie, umeblowanie było spychane na dalszy plan, a możliwość pozwolenia sobie na naprawdę nowoczesne meble była zarezerwowana dla nielicznych, którym lepiej się powodziło lub mieli lepsze „układy”.
Zdecydowanie inaczej sytuacja zaczęła wyglądać po roku 19991, kiedy to Polska powoli wybijała się na niepodległość, a polskie społeczeństwo stopniowo zaczęło zbliżać się do kultury zachodniej jeśli chodzi o wzorce postępowania. Wraz z rosnącą zamożnością Polaków rosła także świadomość potrzeby dbania o swoje miejsce zamieszkania i wystrój wnętrz. Miało to bardzo duże znaczenie nie tylko dla całej branży meblarskiej (a szerzej: budowlanej) ale również dla rozmaitych zawodów towarzyszących, takich jak np. projektanci wnętrz, architekci czy firmy zajmujące się wykańczaniem mieszkań oddanych w tzw. stanie surowym. Można zaryzykować stwierdzenie, że wraz ze zmianą systemową w naszym kraju rozkręcił się na dobre cały biznes związany z budownictwem i całą sferą związaną z troską o warunki codziennego życia.
Dzisiaj ludzie chcą mieszkać bardziej komfortowo niż onegdaj. Na podniesienie komfortu życia w mieszkaniu ma wpływ szereg czynników, począwszy od samego mieszkania i jego topograficznego usytuowania, a skończywszy na drobnych szczegółach charakteryzujących wystrój mieszkania.

My zajmiemy się jednak w niniejszym artykule próbą oceny jaki wpływ na komfort życia mają meble w mieszkaniu, a zwłaszcza nowoczesne meble do przedpokoju.
Niektórzy powiedzą zapewne, że przedpokój to miejsce, w którym spędzamy relatywnie niewiele czasu w mieszkaniu w porównaniu z pozostałymi pomieszczeniami, takimi jak kuchnia, salon czy sypialnia. I rzeczywiście, przeliczając i uśredniając czysto matematycznie czas, jaki przeciętny Polak spędza w poszczególnych pomieszczeniach okaże się, że przedpokój jest na szarym końcu pod względem ilości godzin na dobę (a właściwie w tym przypadku raczej minut), jakie w nim przebywamy. Ale to w żadnej mierze nie musi od razu oznaczać, że to jest pomieszczenie, o które nie powinniśmy zadbać i które ma mniejsze znaczenie od pozostałych.
Otóż mieszkanie powinno być urządzone harmonijnie, tak aby żadna jego część nie odstawała jakościowo od pozostałych. Nie oznacza to, że wszystkie pokoje muszą posiadać taki sam lub podobny wystrój. Chodzi o to, że jeśli chcemy, aby mieszkanie było urządzone starannie, z gustem, z dobrym wyposażeniem itd. to zasada ta powinna dotyczyć każdego z pomieszczeń. To pierwszy powód, dla którego przedpokój nie powinien odstawać od reszty.
Po drugie, w przedpokoju przeważnie rozpoczynają się wszystkie spotkania z gośćmi. Jest to pierwsze pomieszczenie, w którym przyjmujemy znajomych, dlatego ważne jest, aby zrobiło na nich jak najlepsze wrażenie. I na odwrót, kiedy goście opuszczają nasz dom, to właśnie przedpokój jest miejscem, gdzie ich żegnamy i gdzie po raz ostatni mają kontakt z naszym mieszkaniem lub domem. A jak wiadomo pierwsze i ostatnie wrażenia są bardzo ważne. To często właśnie ostatnie wrażenie goście zabierają ze sobą w drogę powrotną. Warto więc zadbać o to, by to wrażenie było jak najlepsze, bo od niego może zależeć, jak będą wspominać wizytę u nas i jak zapamiętają nasze mieszkanie.
No dobrze, ale jak najłatwiej i najskuteczniej zadbać o przedpokój i uczynić go miejscem pozostawiającym same dobre wrażenia? Oczywiście na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, tak jak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który rodzaj mebla jest najlepszy. Tutaj wchodzimy bowiem w sferę gustów, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje. Tak więc postarajmy się wykończyć i wyposażyć nasz przedpokój najlepiej jak potrafimy, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Powinien on przede wszystkim podobać się nam. A jeśli nam się będzie podobać, to pozostaje nami tylko ufać w to, że i naszym gościom się spodoba.
Ale konkretnie: co zrobić, aby nasz przedpokój zyskał najbardziej? Do tego oczywiście najlepiej będą się nadawały nowoczesne meble do przedpokoju! Wyposażenie tego pomieszczenia w nowoczesne meble to najszybsza droga do tego, aby zmienił się on nie do poznania i błyskawicznie stał się tym kawałkiem naszego mieszkania, w którym od razu wszyscy czują się przytulnie i komfortowo.
Nowoczesne meble do przedpokoju naprawdę potrafią zdziałać cuda! Tylko pamiętajmy o zasadzie, o której wspominaliśmy powyżej: całe mieszkanie powinno być urządzone harmonijnie. Nie chcemy przecież dopuścić do sytuacji, aby goście ujrzeli najpierw cudowny przedpokój, a zaraz potem stary salon, na wpół urządzoną kuchnię i łazienkę bez lustra…
Kupując nowoczesne meble do przedpokoju warto zasięgnąć opinii fachowców, przejrzeć tematyczne katalogi i strony internetowe. Wówczas na pewno znajdziemy takie meble, które uznamy za najbardziej odpowiednie.

Na koniec jeszcze jedna rada. Pamiętajmy, że przedpokój to ta część mieszkania, która powinna być również praktyczna. Tak więc zakupione meble powinny być – oprócz nienagannej urody – po prostu użyteczne i trwałe. Nie przesadzajmy też z ilością mebli w przedpokoju, pozostawmy nieco swobody gościom, tak aby mogli w miarę komfortowo rozebrać się i ubrać, bez wzajemnego potrącania się i nadeptywania sobie na buty.
Zadbajmy też o to, aby było gdzie zostawić obuwie i wierzchnie ubranie. Nie ma chyba bardziej niekorzystnej sytuacji na powitanie gości, jak brak miejsca na powieszenie ubrań!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here