Grzybnia

Dzięki zastosowaniu mikroorganizmów grzybowych możemy w skuteczny sposób poradzić sobie z pozostałymi po ścięciu drzew pniakami, możemy też szybko i efektywnie przygotowywać własny, całkowicie ekologiczny kompost na bazie resztek i odpadów ogrodniczych. PG Poszwald to specjalistyczny produkt, który zakupimy w dobrych sklepach ogrodniczych. Jest to produkt całkowicie ekologiczny, który składa się tak naprawdę z żywego organizmu, grzybni o nazwie Żylica olbrzymia.

W jaki sposób działa grzybnia? 

Po umieszczeniu jej w odpowiednim miejscu, czyli po zaszczepieniu grzybni zawartej w preparacie, zaczyna ona powoli wnikać w głąb drewna lub też zaczyna przedostawać się do nagromadzonych, kompostujących resztek ogrodniczych. Ma ona działanie rozkładające, ale też warto zwrócić uwagę na to, że najlepiej będzie się ona rozwijać i działać w środowisku lekko wilgotnym, gdyż w takim zazwyczaj żyje w naturze. Grzybnia jest produktem ekologicznym, a co za tym idzie bezpiecznym w stosowaniu.

Kiedy zastosowanie tego preparatu może okazać się szczególnie wskazane? 

Zdecydowanie najczęściej stosuje się go w przypadku, kiedy po wycięciu drzewa zostaje nam sporej wielkości pień, którego usunięcie mechaniczne staje się niemalże niemożliwe. Im większe drzewo zostało ścięte, tym trudniej jest wydostać z ziemi pień o rozległym systemie korzeniowym i sporej średnicy. Wówczas z pomocą przychodzą właśnie mikroorganizmy grzybowe, które skutecznie mogą rozłożyć pień od wewnątrz.

Czas, jaki będzie na to potrzebny zależy jednak od wielu czynników: od panujących warunków pogodowych oraz poziomu wilgoci wewnątrz pnia, która im jest wyższa tym bardziej napędza rozprzestrzenianie się mikroorganizmów i ich działanie. Spore znaczenie ma też wielkość pnia i twardość drewna, a także to, czy preparat zostanie zaaplikowany w odpowiednich proporcjach. Szacuje się, że w zależności od wszystkich wymienionych czynników, czas potrzebny na rozkład pnia to od około pół roku do trzech lat.

W jaki sposób aplikować preparat? 

Standardowo, zaraz po wyjęciu produktu z opakowania, zawartość należy delikatnie rozkruszyć, a następnie rozpuścić w 5 litrach wody. Dobrze wymieszany roztwór będzie można aplikować na pnie drzew, jednak należy pamiętać o tym, aby wykonywać ten zabieg do 3 tygodni czasu od momentu jego ścięcia. Wraz z upływem czasu wnętrze pnia będzie wysychać, a grzybnia do efektywnego rozwoju potrzebuje środowiska wilgotnego. Dlatego też przy starszych pniach jej działanie może zostać zahamowane.

Szacuje się, że jedno opakowanie produktu powinno wystarczy na aplikację na 5 pni, których średnica nie przekracza 30 cm. Zanim dokonamy aplikacji, dobrym sposobem na przyspieszenie procesu rozkładu jest nawiercenie w pniu niewielkich otworów, którymi preparat łatwiej będzie mógł dostać się do wnętrza drzewa. Możemy też oprócz nawiercania otworów wykonać niewielkie nacięcia. Rozpuszczony preparat nakładamy na pień dokładnie go rozprowadzając po całej powierzchni. Po tym zabiegu pozostaje jeszcze tylko zabezpieczyć substancję przed ewentualnym zmyciem jej z powierzchni pnia oraz przed utratą wilgotności. Możemy zrobić to poprzez ułożenie na powierzchni pnia kilku centymetrowej warstwy ściółki leśnej, ziemi, trocin lub też po prostu owinąć pień specjalną folią perforowaną.

Jeśli natomiast chcielibyśmy zastosować PG Poszwald do przyspieszenia kompostowania, należy przygotować preparat dokładnie w takich samych proporcjach, co w przypadku jego aplikacji na ścięte pnie drzew. Całość wlewamy do kompostownika i staramy się w jego wnętrzu utrzymywać wilgotne środowisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here