Czy próbowaliście sobie kiedyś wyobrazić, co by się stało, gdyby nagle zabrakło prądu w ważnych miejscach, takich jak szpitale, serwerownie ważnych usługodawców internetowych czy nadajniki telekomunikacyjne? W każdym z tych miejsc taka awaria wywołałaby w najlepszym razie wiele problemów, strat i komplikacji, a brak zasilania w szpitalu oznaczałby wyłączenie systemów podtrzymujących życie i sprzętu używanego na salach operacyjnych. Dlatego w każdym z tych miejsc stosowane są dodatkowe agregaty prądu. Czym są te urządzenia i na czym polega ich działanie?
Na jakiej zasadzie działają agregaty prądu?
Współczesne generatory prądu są stosunkowo niewielkimi urządzeniami, które bez większego problemu można zainstalować nawet w niewielkim pomieszczeniu. Ze względu na to, że są one napędzane benzyną lub olejem napędowym, ważne jest jednak zadbanie o odpowiednią wentylację.
Zasada działania agregatów jest prosta – wytwarzają one prąd wykorzystując energię pochodzącą ze spalania diesla lub benzyny na napędzanie wirnika.
Wydajność współczesnych agregatów prądu sprawia, że przy stosunkowo niewielkim zużyciu paliwa są w stanie zapewnić działanie dla całego budynku przez czas wystarczający do ponownego włączenia zasilania. Niektóre generatory mogą pracować bez przerwy nawet 20 godzin.
Gdzie jeszcze sprawdzają się agregaty prądu?
Dodatkowe źródło prądu przydaje się jednak nie tylko w takich kluczowych miejscach, jak opisane powyżej. Stacjonarne agregaty można zainstalować wszędzie tam, gdzie uznamy to za stosowne, nic nie stoi więc na przeszkodzie, by używały ich również osoby prywatne. Najczęściej jednak spotykamy się z mobilnymi agregatami prądu, czyli urządzeniami ważącymi w granicach 40 kilogramów, które łatwo można przenieść z miejsca na miejsce – tutaj można się im przyjrzeć bliżej: https://agregaty.com.pl/. Są one często stosowane do zasilania imprez plenerowych, wielkich, dmuchanych zabawek dla dzieci. Wiele prywatnych osób decyduje się też na zakup takich urządzeń na działkę, do warsztatu czy kampera, jako źródło prądu podczas wakacji.